ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2009
DIN: romania
ÎNSCRIS: 13.08.09
AUG-2009

Orice roman e dator sa-si cunoasca istoria, cultura si valorile neamului sau

Am stat doar 1 zi si o noapte.

Hotelul, la prima vedere a fost dezamagitor (pe net era prezentat mult mai bine decat arata in realitate, plus ca era prezentat de 3 stele si in realitate are 2), insa spre uimirea noastra camera a fost curata, placuta, apa calda, dar fara balcon. Mancarea buna, chiar am servit specialitati ale zonei care ne-au incantat papilele gustative

Oricum, pentru o noapte de odihna dupa un drum lung si o zi plina de plimbari pe jos prin cetate, a fost de ajuns. Am poposit in Sighisoara pentru a vizita orasul vechi. Oricum, cu siguranta ma voi intoarce la Sighisoara pentru ca orasul vechi (cetatea) este superb.

Trimis de ioanael2007 in 05.11.09 14:13:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS]. A mai fost în/la: in foarte multe locuri de pe meleagurile romanesti

VIZUALIZĂRI: 2244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioanael2007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -50 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.50 EUR pe cameră

vini
    [05.11.09 14:48:47]

Daca mergeti in zona, comandati ciorba de fasole-n pita. E delicioasa! Pana sa vad cu ochii mei, n-as fi crezut ca o ciorba se poate servi intr-o paine, mai precis in coaja dupa ce a fost scos miezul. Si culmea e ca nu se inmoaie coaja si nu curge ciorba! Am mancat acum cativa ani acolo si sper sa fi pastrat aceeasi reteta. Unii spun ca e la fel de gustoasa.

alela
    [06.11.09 00:33:18]

Ioana, chiar dacă tu personal acorzi acestui hotel numai două stele, totuşi calificarea OFICIALĂ rămâne de trei stele. Aceasta trebuia menţionată în review sus în titlu. În rest, există gradul de satisfacţie şi detaliile pe care le dai în review; toate acestea ne pot ajuta pe noi, cititorii să apreciem ca fiind corectă sau nu calificarea oficială.

Pe de altă parte, titlul "Orice român e dator să-şi cunoască istoria, cultura şi valorile neamului său" m-a făcut să cred că ne vei da câteva detalii şi despre ce ai văzut acolo (pentru că n-am găsit nicio legătură între titlu şi review).

[06.11.09 08:19:35]

Corectat numarul de stele in 3.

Apropo de acest subiect: stie cineva vreo posibilitate de verificare a numarului oficial de stele pe care le poate afisa un hotel? Aceste clasificari se pot schimba de-a lungul timpului, ar fi utila o referinta oficiala undeva, poate la vreo agentie de la Min. Turismului?

alela
    [08.11.09 00:50:32]

Da, există o referinţă oficială pe site-ul Ministerului Turismului, la rubrica "Diverse" - "Informaţii utile" se poate descărca un fişier Excel cu toate unităţile de primire turistică cu funcţiuni de alimentaţie clasificate (cu numele şi tipul unităţii, judeţul, localitatea, număr de telefon şi/sau fax, număr de locuri şi bineînţeles categoria, adică numărul de stele).

L.E.: Data ultimei actualizări este 26.10.2009, deci cred că putem avea încredere

[08.11.09 00:52:44]

multumesc frumos, alela, e o informatie chiar super-utila din punct de vedere organizatoric. Daca te-ai uitat cumva peste acea lista - pare a fi actualizata, tinuta cat de cat la zi [an]?

ioanael2007AUTOR REVIEW
    [09.11.09 14:37:22]

alela imi cer scuze ca l-am catalogat de 2 stele cand el are 3, dar am tras aceasta concluzie in urma a ce am descoperit acolo. si totusi precum am spus camera era curata. in legatura cu titlul " orice roman... "s-a intamplat astfel: am incaracat toate pozele dar n-am stiut ca la final nu mai pot scrie descrierea la ele. asta s-a intamplat. dar promit sa revin cu informatii despre sighisoara atunci cand voi avea ceva timp liber. scuze.

vini, chiar am servit aceasta ciorba de fasole-n pita si este delicioasa, iar aspectul este super tare. si am mai servit un desert tare dulce dar al carui nume nu mi-l amintesc (ingtetata servita cu bucatele de mar si dulceata proaspata si fierbinte de fructe de padure).

[09.11.09 14:40:23]

ioanael: daca doresti mi-ai putea trimite (pe feedback sau ca mesaj privat - vezi in profilul meu) o lista a textelor pe care le doresti atasate fotografiilor, sub forma "P01 - text1" etc. Le atasam noi, apoi, la fiecare poza pe care o doresti astfel descrisa.

alela, ioanael2007, vini
    Alte impresii din această RUBRICĂRex Hotel: