ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2014
ÎNSCRIS: 08.01.11
STATUS: PRETOR
AUG-2013
prieteni
PREȚ SEJUR 450 lei/cabana/sejur ?
REGIM MASĂ FARA MASA

Casa de vacanță Diana [Clopotiva, Râu de Mori]3

Articol publicat FĂRĂ NOTE; vezi mai jos motivele...

'Poarta de acces' Retezat

Retezatul fiind una din destinatiile mele preferate de vacanta, dar nefiind prea "apropiat" de dormitul in cort am tot cautat pensiuni cu conditii decente si aproape de intrarile pe traseele montane. Asa am gasit, aceasta pensiune, in Rau de Mori, langa Hateg.

Cu toate ca trecand pe langa ea in anii trecuti, nu prea ma atras, eu cautand pe langa conditiile decente de cazare si ca pensiunea sa aiba o arhitectura draguta caresa se integreze in peisaj. Cand am studiat-o mai atent pe site-urile de profil, am remarcat la interior ca ofera conditii foarte bune, fiind foarte bine structurata si avand un pret mai mult decat OK, raportat si la oferta din zona.

Dispune de 2 camere la etaj, din care o camera are un pat dublu suprapus, o baie la etaj si una la parter, un living generos unde se poate servi si masa, bucataria bine echipata. In spatele cabanei se afla si un gratar, cu lemne de foc aferente (subliniez acest aspect deoarece tot in acea zona la o alta pensiune ni s-au oferit lemnele contracost, in conditiile in care padurea este la doi pasi), se poate gati si la ceaun, existand amenajata vatra speciala. In fata cabanei este o peluza dotata cu un leagan care face toti banii" dupa o tura pe munte :).

De aici se pot face atat trasee pe munte combinate intai cu o deplasare cu masina trecand pe la barajul Gura Apelor, pana la Poiana Pelegii sau pana in Rausor si de acolo la picior pe munte. Deasemenea se pot vizita Biserica Cetatii Colt si ruinele Cetatii Colt, sursa de inspiratie pentru Castelul din Carpati al lui Juels Verne, vizite la Manastirea Prislop (unde se afla mormantul lui Arsenie Boca), Biserica Densus, o biserica farte veche de piatra, aparte, cu o istorie deosebita si ruinele Sarmisegetusa Ulpia Traiana, Zimbraria de la Hateg, cetatea Malaesti si multe alte optiuni sau se te poti odihni/relaxa inconjurat de peisajele de vis.

Pensiunea, foarte curata, este ideala pentru 4-6 persoane si se inchiriaza doar la cheie. Masa se poate servi si la pensiunile din zona, aprovizionarea cu cele trebuincioase se poate face din supermarket-ul din localitate sau din Hateg care se afla la 20 km distanta. Drumul din Hateg pana la pensiune este asfaltat.

Trimis de Testosu' in 25.05.14 22:10:40
Validat / Publicat: 25.05.14 23:43:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ROMÂNIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Testosu'); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

ECOURI la acest review

webmaster [25.05.14 23:44:19] »

Mutat la rubrica "Casa de vacanță Diana [Clopotiva, Râu de Mori]" (deja existentă pe sait).

webmasterX [12.07.15 11:37:16] »

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").