ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 03.07.13
JUN-2013

Multumiti, merita cu prisosinta!

A fost pentru a treia oară când am vizitat Halkidiki (iunie 2013), pentru prima dată când am optat pt 3 stele dar a meritat cu prisosinţă. Să le luăm pe rând, pt cei interesaţi de locaţie şi care o au în vedere pentru o eventuală variantă de vacanţă.

1. Locaţie. Noi am călătorit cu autocarul, cam 13 ore, eram însă obişnuiţi cu drumul, fiind repet, a treia oară când îl faceam. Hotelul este într-o zonă izolată, este recomandat celor care merg în vacanţă pt linişte şi odihnă. Accesul în staţiunea Haniotis se face cu un microbuz al hotelului, pus la dispoziţie gratis, 2-3 curse pe zi, la ore bine stabilite, condus de un tip, Alekos, care este şi şofer şi îngrijitor şi barman, etc. Zona este liniştită, sălbatică, pe gustul nostru. Nota 9.

2. Cazare. Condiţii de cazare cu mult peste ce înseamnă 3 stele în mod obişnuit şi mai ales pt Grecia. Camera mare, luminoasă, f curată, întreţinută zilnic, baie spaţioasă, terasa de asemenea, cu vedere la mare şi la răsăritul de soare. Fără reproş. Nota 10,

3. Masă. În general ok, raportată la nivelul de confort. Mâncare suficientă, foarte gustoasă şi oarecum variată. Faţă de criteriile noastre de apreciere a fost ok. Mic dejun destul de variat, prânzul diversificat, cina de asemenea. Oferta de băuturi: vin şi bere la dozator (bune), suc la dozator (bun), apă, cafea (cam slăbuţă). Nu servesc tării decât contracost. Nota 9.

4. Personal. Patronul se numeşte Michalis, um tip tare amabil, la fel şi soţia sa care este permanent la recepţie. Oameni drăguţi şi serviabili. De sala de mese se ocupă o domniţă, se numeşte Qeti, e din Georgia şi are o prezenţă cu totul deosebită, genul de persoană care umple efectiv locul. Ea se ocupă de tot ce înseamnă sala de mese, servit, debarasat şi multe altele. O femeie de cea mai bună calitate, săritoare, cu mult bun-simţ, foarte inteligentă (ca fapt divers, e licenţiată la Haga, în ştiinţe aplicate).

La bar este un tip Daniel, mai tinerel, în aceiaşi notă maximă de amabilitate. Pe bucătar nu l-am cunoscut, din păcate. Notă 10.

5. Plaja. Este la max. 5 minute de hotel, se traversează şoseaua şi mai mergi încă vreo sută de metri şi este o porţiune de plajă de bună calitate, sălbatică, liberă, fară balamuc, nisipul este, la intrarea în apă ceva de genul bob de mazăre, suportabil la tălpi. În rest, mai pe mal, nisipul este destul de fin. Umbrele şi şezlonguri sunt, dar contracost, 7 euro pe zi, plus o băutură şi erau amenajate într-o zonă în care erau pietre prin apa. Noi am venit de-acasă cu umbrelă, cu tot ce trebuie şi, sincer a fost foarte ok. Nota 8.

6. Marea. Apa mării face toţi banii în zona asta, este extrem de limpede, fără niciun fel de plante sau alte gunoaie, are pe o distanţă de 50-100 m de la mal o culoare splendidă, un turcoaz deschis, zici că e cleştar topit. Îţi vine efectiv să bei din ea. Şi foarte caldă. Nemaivorbind de faptul că în jurul prînzului spre după-amiază, apa are chiar trei nuanţe de culori, din cauza unor specii de alge. Este absolut splendidă. Nota 10.

7. Internet. Nu merg în vacanţă să stau pe net, mă duc doar pt odihnă, sunt para-sătul de mailuri de-acasă, aşa că nu l-am folosit şi nu mă pot pronunţa asupra calităţii interconectării la net.

8. Divertisment. Cum spuneam, seara poţi merge în Hanioti, 5 min cu microbuzul, gratis, pleacă la 8.20 de la scara hotelului iar întoarcerea e la 10,35. În staţiune ai ce vedea şi ce colinda şi mai ales pe ce cheltui bani, dacă îţi pui mintea cu negustoria grecului. Dacă nu ai maşină, cam asta ar fi singura variantă de distracţii. Nota 8,50.

9. Piscina. Foarte curată, îngrijită zilnic, cu tot ce trebuie. Nota 9,5.

Per total eu i-aş acorda hotelului, cu tot ce înseamnă el, un 9,25 fără cel mai mic risc de a greşi. Şi dacă ne gândim la faptul că suntem la 3 stele, vă asigur că raportul calitate-preţ este unul cît se poate de bun. Vi-l recomand cu toată căldura.

În mare, astea ar fi detaliile despre locaţie. Şi pentru că astă-vară ne-am simţit foarte bine, am decis că şi anul acesta să mergem tot acolo. Drept pt care ne-am făcut rezervări deja de pe la sfârşitul lui noiembrie. Mai mult decât atât, am vorbit cu cei de-acolo care, aşa cum v-am spus, sunt oameni deosebiţi şi cu care deja ne-am îmbrietenit, să ne rezerve aceiaşi cameră ca şi anul trecut, în care ne-am simţit foarte confortabil.

Vă doresc vacanţă plăcută.

Trimis de francesc in 21.05.14 12:09:25
Validat / Publicat: 21.05.14 18:06:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Flegra Palace - Halkidiki Village Mare - Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (francesc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[21.05.14 18:06:11]

Odată cu primul review încărcat - unul bun, remarcabil pentru debut, să-i spunem şi lui @francesc bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dabator
    [21.05.14 23:44:09]

@francesc: Foarte bun articol (chiar și pentru un inițiat).

Dacă voi mai ajunge vreodată în Halkidiki (am fost deja de 2 ori - singura destinație "repetată" în afara țării) atunci aș vrea să încerc Kassandra.

Hotelul prezentat de tine poate fi o idee. Mai ales că prețul pare bunicel pentru condițiile prezentate. Poți să-mi spui perioada mai exact pentru a-mi face o idee mai clară?

Ești fericit că poți să nu folosești internetul în concediu.

francescAUTOR REVIEW
    [22.05.14 08:58:58]

@Dabator: Iti raspund cu mare placere. Perioada in care am fost in Grecia, de fiecare data, a fost 21-28 iunie, si din considerente de pret, e totusi ceva mai ieftin, recunosc, dar si din cea a climei, acceptabila. E si-asa destul de cald, in jur de 30 de grade, apa marii in jur de 26, ceea ce zic eu ca e arhisuficient.

In ce priveste netul, da, sunt fericit, crede-ma ca laptopul ar fi ultimul lucru pe care l-as lua cu mine, chiar daca la intoarcere imi gasesc casuta super burdusita.

Sa ne auzim cu bine.

francescAUTOR REVIEW
    [22.05.14 12:19:31]

@webmaster: Multumesc repectuos pt aprecieri. Mult succes si dvs.

Dabator, francesc
    Alte impresii din această RUBRICĂHalkidiki Palace Hotel: