ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
DIN: Falticeni - Suceava
ÎNSCRIS: 05.05.14
APR-2014

Prima zi in Lisabona

Cand am planificat excursia la Lisabona nu ma gandeam decat ca va trebui, musai, sa avem timp frumos... ca doar asta ne dorim cu totii, dupa o iarna luuunga. Si cam asa s-a si intamplat. Am avut, in cele cinci zile ale excursiei (3 in Lisabona, si cate una in Sintra si Cascais), temperaturi de peste 20 de grade, ceea ce ne-a facut mai zambitori, mai dornici de a explora un oras minunat in care va trebui musai sa revenim, candva, pentru a ne bucura din nou de linistea, caldura si bucuria de a trai a portughezilor.

O vacanta reusita inseamna sansa de a vedea locuri noi, sansa de a stabili un raport social, sansa de a lua o pauza de la activitatile zilnice, sansa de a cunoaste o alta cultura, sansa de a cunoaste o alta varietate culinara, dar cel mai important, sansa de a fi petrecut cateva zile minunate in compania unor oameni dragi, veseli si deschisi spre tot ce-i nou: Otilia, Silviu, Tibi, Alexandra, Ilaria, Bianca, Alex, Costin, Andrei, Ștefan, Mișa, Anca, Miuța, Alina, Ana, Codrin și Dana.

Prima impresie asupra Lisabonei ne-am facut-o inca de la aeroport, unul, daca nu destul de mare, macar impresionant prin constructie si curatenie. Am vazut pentru cateva clipe Lisabona de sus, apoi i-am cunoscut cateva dintre statiile de metrou, cea mai noua fiind cea de la aeroport, construita in urma cu doar un an, parca gata sa ne primeasca pe noi, un grup venit sa exploreze sudul indepartat al Europei, tocmai din nordul inca inghetat al Romaniei. Prognoza meteo pentru saptamana ce aveam sa o petrecem in Lisabona s-a anuntat binevoitoare cu calatorii, asadar, bagajele noastre au fost umplute cu haine primavaratice, desi de acasa plecam de la doar 4 grade Celsius.

Am luat contact cu Lisabona dis-de-dimineata. Prima oprire a fost, desigur, la hotelul nostru, Excelsior, chiar in ”buricul targului”, in piata centrala, Marques de Pombal (vezi impresii). Apoi am inceput explorarea capitalei Portugaliei cu un traseu usor, ca de inceput. Am urcat colina spre parcul Eduard al VII-lea, de unde am admirat prima priveliste asupra intregii Lisabone si ne-am acomodat cu aerul cald, dar umed, al diminetii.

Apoi am descoperit strazile aglomerate din centrul Lisabonei si am intrat in primul Mall (El Corte Ingles) ce ne-a iesit in cale pentru a savura prima masa cu adevarat portugheza. Cum in cele 4 ore cat a durat zborul Bucuresti - Lisabona nu am reusit sa dormim, a urmat o binemeritata odihna la hotel, dupa care, pe seara, am inceput sa colindam, la pas, spre sudul Lisabonei. Am trecut prin cartierele Alfama, Bairo Alto, Baixa si Chiado si am urcat in elevatorul Santa Justa pentru a vedea o panorama de 360 de grade asupra Lisabonei, de la Parcul Eduard al VII-lea, pana la raul Tejo si din Chiado pana la castelul Sao Jorge.

Noaptea stradutele inghesuite din Chiado, Baixa si Alfama freamata sub agitatia pantofilor fara toc ce calca caldaramul stradutelor pietruite ce sunt, dupa cum am aflat ceva mai tarziu, mandria Lisabonei.

Cam asta a fost prima zi.

Trimis de CodrinAnton in 05.05.14 13:20:50
Validat / Publicat: 05.05.14 15:23:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 4828 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CodrinAnton); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lisabona și împrejurimile sale: