ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2014
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 25.04.14
JUN-2013

ZANTE ROYAL RESORT un colţ de PARADIS

În luna iunie 2013 am plecat în GRECIA, pentru un sejur de 7 nopţi AI în resortul ZANTE ROYAL RESORT. Acesta cuprinde 3 hoteluri, Royal 4*, Imperial 4*+ şi Palazzo di Zante 4*++ (catalogare personală).

Am fost 5 familii cu 4 maşini. Ne-am propus să vizităm cât mai mult din GRECIA, am plecat din PITEŞTI, am vizitat Salonicul, unde am şi înnoptat prima dată, am vizitat Meteorele, am înnoptat a doua oară la Patras şi, după sejurul din Zakinthos, la întoarcere, am vizitat Olimpia, Micene şi Atena (a treia noapte intermediară), povestiri separate. Însă acum voi relata despre resortul ZANTE ROYAL RESORT 4*, VASSILIKOS (zanteroyalpalace.gr).

La coborârea de pe ferry, se iese din port şi la primul semafor se face stânga, la fel şi la al doilea. Apoi, după aprox. 15 km drumul te duce paralel cu ţărmul până când un indicator te anunţă că trebuie să faci stâga pt. a ajunge, după 500 m, la resort. Intrarea se face printr-o poartă impunătoare din piatră la care oricând este un paznic ce te îndrumă.

Resortul ocupă un deal, pe terasa superiară aflându-se ROYAL şi pe cea inferioară IMPERIAL şi PALAZZO di Zante.

Cele 3 hoteluri ale resortului sunt catalogate în ordinea enumerată mai sus în funcţie de dotări ale camerelor şi privelişte, pentru că celelalte sunt comune (nu există acele brăţări), piscine, parc de distracţii, loc de joacă pt. copii, mâncarea (puteai mânca în oricare dintre restaurante). Singurul inconvenient a fost că nu a funcţionat aşa-zisul lift până la plajă şi trebuia să cobori aprox. 150 de trepte, iar la plajă nu aveai asigurate şezlonguri, umbrele sau băuturi.

Deoarece am avut şi un copil şi pt. că au fost disponibile (cred), 3 dintre familii am primit apartamente cu 2 camere (WOW), celelalte 2 fam. au primit camere duble cu un pat suplimentar în corpul principal.

La intrarea în apartament era prima cameră, micuţă cu 2 paturi şi 2 noptiere şi din care se intra în baie. Baia era mare şi avea cadă. Urma camera principală, spaţioasă cu TV LCD (fără programe româneşti), 2 paturi, frigider, seif, dulap. Balconul avea vedere la gradină şi are două scaune şi o masă plus uscător. Toate geamurile şi uşa de la balcon sunt prevăzute cu obloane din aluminiu.

Sala de mese este compusă restaurant şi o terasă în care am încăput toţi turiştii fără probleme şi unde am mâncat foarte bine.

Datorită celor citite pe net am mers în GRECIA cu teamă pt. că se spunea că nu se schimbă lenjeria, nu se face curat, mâncarea de la AI nu este ca în TURCIA, etc. Surpriza noastră aici a fost totală. Se întâmplau aceste lucruri zilnic şi pe-deasupra mâncarea şi deserturile au fost deasupra a tot pe unde am fost până acum. Singura mâncare inexistentă au fost grătarele, toată carnea era gătită la cuptor, însă foarte bună, de pui, raţă, curcan, vită, etc, cu sosuri excelente, iar zilnic la desert nu au lipsit crema de zahăr ars şi torturile. Multe feluri de măsline, iaurturi, brânzeturi (simple sau cu mucegai), fructe uscate, siropuri şi dulceţuri, fructe proaspete, salate şi dressinguri erau servite la fiecare masă. Într-un cuvânt…fără cuvinte.

De asemenea, băuturile erau la dozator (suc, bere, vin) sau sticlă (spirtoase locale) de bună calitate şi într-o gamă variată. Barmanii făceau şi cocteiluri şi tot felul de combinaţii de cafea cu îngheţată şi altele asemenea. Am fost extreme de mulţumiţi de condiţiile de cazare şi masă.

Seara erau spectacole de divertisment doar pt. copii, dar în timpul zilei jocurile în piscine şi în resort erau prezente. Echipa de animatori trecea pe la piscine pe rând. O piscină era mai mică, aferentă ROYALULUI, situată lângă sala de mese şi terasă, cea de-a doua, cu loc de joacă pt. copii şi în jurul căreia mergea un trenuleţ era la un etaj inferior. Tot acolo se află amfiteatrul şi cele două tobogane, dar şi un teren sintetic de tenis, fotbal, baschet. ZANTINO PARK este parcul de distracţie pt. copii, unde jocurile (diverse, electronice şi nu numai) erau contra cost. Pallazzo are piscină pe toată partea frontală, anumite camere de la parter având propria bucată din ea, în care puteau avea acces din cameră.

Toboganele cu apă erau cu program şi aici am avut neplăcuta surpriză să fim lăsaţi să urcăm şi acolo, cu 4 pers. înaintea noastră să oprească apa la ele şi să fim nevoiţi să coborâm pe scări. Extrem de neprofesionist, mai ales că nu aveai cu cine te înţelege …engleză mai puţin.

Plaja este una publică, curată, cu nisip fin şi cu intrare lină puţin adâncă pe o distantă mare. Aveau sezlonguri şi umbrele de închiriat (5-10 eur) şi era şi un restaurant, dar pe care nu l-am vizitat. Adevărul că am coborât destul de rar la plajă, stând mai mult după-amiezile la piscine.

Resortul, care am înţeles că a fost închis pt. 2-3 ani, arătă bine, serviciile şi mâncarea au fost dintre cele mai bune, iar peste toate aceste au fost peisajele pe care le-am văzut şi care ne-au determinat să considerăm insula un colţ de PARADIS, în care ne-am întoarce cu maximă plăcere oricând.

Am făcut şi excursii pe insulă, pe care le voi relata separat. Am trecut cu maşinile cu ferry şi deşi insula are aprox. 40 de km. între cele mai îndepărtate puncte ale ei, am reuşit să depăşim 300 de km parcurşi pe acasta. În fiecare dimineaţă, după micul dejun (la care eram primii 07.30) plecam să vizităm o plajă sau un obiectiv turistic. După-amiază rămâneam în resort, iar în 2 seri am plecat în staţiunea LAGANAS.

Trimis de georgeb in 28.04.14 19:36:31
Validat / Publicat: 28.04.14 21:33:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 12695 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgeb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palazzo di Zante zona interioară cu piscina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

adrianaglogo
[30.04.14 16:08:07]

Spune, te rog, ce croaziere ai facut, care ti-a placut mai mult.

Plec si eu peste o luna in Zakintos, am cules ceva informatii, dar nu strica mai multe.

Noi plecam cu avionul, crezi ca 4 zile cu o masina inchiriata sunt suficiente pt a vizita insula? (bine, stiu ca nici 14 nu ajung, dar mai lasam si pt alt sejur) Vreau sa inchiriez masina de acasa, sa nu mai avem acolo stresul ca nu gasim o masina mica si sa fim nevoiti sa platim in plus pt una mare!

Multumesc

[01.05.14 17:23:00]

@adrianaglogo: La Blue Caves am ajuns luand o barcă cu fund de sticlă din Portul St. Nicholaos/ Agios Nikolaos (partea de nord-est a insulei). Pretul a fost de 9 EUR/persoana.

La Navagio am luat o barcă din Porto Vromi (partea de nord-vest a insulei). Preţul a fost de 10 EUR/pers.

Personal am fost plecaţi în fiecare zi şi abia am putut vizita cele mai interesante locuri. Am vizitat de asemenea 3-4 plaje.

Există croaziere de o zi cu turul complet al insulei.

INF. LUATE DE PE NET ŞI NEVERIFICATE PERSONAL:

Inchiriere masini:

e-zakynthos.com/rentals/c ... nthos.zante.php

zanteweb.gr/zante_car_hire.html

smart-rentals.com

faros-rentals.gr

- poţi inchiria pe o perioadă < 7 zile

- In 2012: Hyundai Athos – 28 EUR/zi; Hyundai Accent – 31 EUR/zi – asigurare full;

- Masinile se inchiriaza doar daca sunt "fully insured"; de verificat ce anume include aceasta asigurare; Neaparat de cerut contract si de verificat clauzele mentionate; de remarcat faptul ca asigurarea pe care ti-o ofera initial nu este full (adica daca faci accident, esti pasibil sa platesti vreo 300 E), pentru cea full iti iau bani in plus, inca 6-8 E/zi;

- De verificat in amanunt: frane, stopuri, lumini, semnalizare, pozitii;

- Daca masina e lovita dedesubt se poate deduce ca ati iesit cu ea de pe soselele asfaltate, asigurarea devina nula, sunteti buni de plata, deci inainte de a o inchiria verificati daca e lovita pe dedesubt.

adrianaglogo
[03.05.14 19:47:33]

@georgeb: Multumesc mult pt informatii. O sa le pun cap la cap cu celelalte si sper sa iasa bine.

La masina ne gandeam sa vericam tot ce se poate inainte de a o lua, dar sa ne uitam si pe dedesubt, nu!

[04.05.14 20:13:36]

@adrianaglogo: mă bucur dacă au fost de folos. Vacanţă plăcută şi impresii la fel de frumoase sau mai frumoase!

roxi-nico
[13.08.14 14:32:16]

buna, de la ce agentie ati luat biletele?

[13.08.14 15:37:12]

@roxi-nico: buna, am trimis un PM!

roxi-nico
[14.08.14 18:35:48]