ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2018
ÎNSCRIS: 07.01.11
JUL-2018

Concediu pe insula

salutare oameni buni...

dupa indelungi planuri esuate din diferite motive, iata ca a sosit clipa in care reusim sa plecam spre Zakynthos.

am mai vrut in cativa ani sa mergem acolo dar din motive personale am ajuns tot la turci.

am ales Zante Royal din cele trei existente in resort, si aici ma refer la Paladium si Imperial care sunt in aceiasi locatie cu Royal si nu ne a parut rau de alegere mai incolo o sa va explic si de ce.

Am plecat spre insula cu avionul de pe Otopeni cu o cursa a celor de la Blue Air, zborul a decurs normal, nu a durat mult undeva la o ora si 50 de minute daca nu ma inseala memoria.

pe aeroportul din insula ne a asteptat Marius, ghidul celor de la XXXX, un baiat de nota 10 am fost indrumati spre autocarul din parcare, al nostru a fost nr 1 si dupa 40 de minute de plimbat pe la hoteluri unde au tot lasat turisti, am ajuns si la Royal. Strazile foarte inguste, soselele un fel de alei cum avem noi printre blocuri, soferii greci fiind adevarati soferi si foarte experti pe astfel de stradute inguste, de fiecare data la viraje aveam impresia ca autocarul va sfarsi in peretele sau acoperisul unei case pe laga care treceam.

Prima impresie cu hotelul nu a fost una de... Woooau pentru ca nu arata deloc magnific pe afara, nici pe dinauntru...

Am dorit sa platim extra pentru o camera cu vedere la mare, nu aveau asa ca ne am multumit cu, garden, . trebuie spus ca hotelul este in asa fel pozitionat incat putine camere au deschidere spre mare, majoritatea fiind orientate spre piscine, sau gradini. Din capul locului trebuie spus ca locatia este foarte retrasa de orice inseamna civilizatie. Pentru cei care veti merge acolo e cel mai bine sa optati pentru all inclusive, nu aveti in zona sau in apropiere terase sau baruri unde sa va petreceti timpul. ar fi un bar jos pe plaja dar nu l am vizitat asa ca nu va pot da detalii despre el

La intalnirea cu Marius ghidul nostru am aflat ca putem alege mai multe excursii, noi am ales cea din prima zi, Am facut turul insulei cu autocarul, am oprit in mai multe locatii printre care doua au fost la degustare de vinuri, una la Callinico cealalta nu mai stiu ce denumire avea. Am vizitat si o fabrica de ulei de masline unde am degustat fel de fel de masline si uleiuri de masline. Peste tot am putut cumpara si produse cum ar fi ulei cu gust de usturoi, de portocale, diferite creme sau chiar masline in ulei. Am mai vizitat cel mai vechi maslin din insula care avea peste o mie de ani si era foarte gros si cu o forma foarte interesanta, o manastire veche, iar spre final am poposit sus pe creasta marii de unde am putut vedea Navagio.

Peisajul a fost unul superb, apa marii avea niste culori care se modificau in functie de soare sau valuri. Am facut ceva poze si am plecat mai departe spre, blue caves, sau pesterile albastre. Pentru a merge spre ele ne am oprit in portul St Nikolas de unde am luat o barca cu motor. Am platit 7 euro de pers pentru aceasta excursie si cred ca sa meritat deoarce barca mica a intrat prin toate pesterile facute de apa in mal. am facut poze, ne am oprit pentru o baie si inapoi in port unde am si mancat destul de ieftin. Noi am optat pentru fructe de mare gatite specific insularilor de acolo, foarte gustoase, ne a placut.

La intoarcere din autocar am mai vazut si plajele din Alikes si Alikanas.

A doua excursie pentru care am optat a fost cu corabia Piratilor la celebra plaja Navagio, a fost superb, am mers de a lungul coastei care este incredibil de frumoasa, iar in momentul in care corabia a iesit in dreptul plajei Navagio toata lumea a aplaudat frumusetea locului.

Capitanul navei, Spiros parca asta era numele era foarte prietenos si a acceptat sa stam doua ore pe plaja, celelalte nave mai mici nu aveau voie sa stea mai mult de 10 sau 20 de minute.

Au mai fost ceva excursii pentru cautarea celebrelor broaste, dar pe asta nu am luat o pentru ca am vrut sa stam si la plaja.

Plaja este undeva jos si se ajunge acolo cu ajutorul a doua lifturi, sau simplu pe scari nefiind departe. Ai doar ceva de coborat si de urcat trepte.

Mancarea a fost foarte buna si gustoasa, fructe am avut suficiente la masa

Spun asta pentru ca am vazut multe comentarii, am mancat doar pepene rosu,

Nu este ca la turci... clar. Dar nici nu poti sa afirmi ca nu ai de unde alege si aici. Am avut si pepene dar si caise, piersici, mere, smochine, curmale.

La cazare nu e lux dar e curat. Am avut lenjeria schimbata in permanenta la fel si prosoapele.

Piscinele sunt destul de mici comparate cu cele de la turci dar curate si ingrijite in permanenta.

Am ales sa stam mai mult la piscina pentru ca jos plaja era privata, barul la fel. Pentru tot ce vrei trebuie sa platesti.

In doua zile am coborat totusi si la mare sa mai schimbam locatia.

Daca ar fi sa mai aleg acest resort as merge tot la Royal pentru ca acolo mi a placut cel mai mult.

Trimis de sologiuc eugen in 22.07.18 19:08:49
Validat / Publicat: 22.07.18 20:23:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Rodos, Halkidiki.

VIZUALIZĂRI: 3167 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sologiuc eugen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Navagio vazut de sus de pe creasta...

[22.07.18 20:22:26]

@sologiuc eugen, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Zante Royal Resort, VASILIKI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Zante Imperial Beach Hotel]

iza@dani