ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2014
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 16.01.10
JUN-2013

Pineda Palace cu turism senior

O sa scriu cateva impresii despre oferta de turism senior, ptr ca observ sunt la mare cautare si anul acesta.

Anul trecut am achizitionat un sejur in Costa Brava cu o oferta speciala, turism senior. Hotelul nu l-am stiut dinainte, motiv de stress pentru ca ma gandeam ca cine stie ce balarie o sa nimeresc.

Oferta se referea la pensiune completa, hotel de 4 stele, si zbor cu Taromul. Inainte cu o saptamana de plecare, am aflat si numele hotelului Pineda Palace din Pineda del Mar, si s-a dovedit cea mai buna alegere dintre toate hotelurile care erau in oferta.

In oferta este si hotelul Best Palmeras din Calella, tot de 4 stele, dar acesta se afla in spatele unei cladiri inalte nu avea vedere la mare, pe site parea mare, dar de fapt era o cladire mica, in fine conditiile si aici erau ok, din ce am inteles de la alti turisti, totusi Pineda Palace este mai bun ca si locatie, aflat in fata marii, intr-o statiune mai noua si mai aerisita.

De altfel, din ce am vazut, cel putin din tren, Pineda del Mar este cea ma noua statiune, si cea mai putin aglomerata dintre toate. Calella este o statiune frumoasa, mai aglomerata, mai veche, dar ma animata, ma colorata, si cu o posibilitate mult mai mare de distractie.

Mai ales ptr tineri Calella este mai potrivita, fiind mai diversa, cu multe baruri, magazine, o frumoasa zona centrala, cu o biserica istorica si niste cladiri interesante.

Insa Pineda de Mar este o statiune mai noua, mai exclusivista, altceva. Din punctul meu de vedere, Pineda del Mar a fost cea mai buna optiune ptr mine.

Hotelul Pineda Palace este situat frontal la mare, prin fata trece un tren silentios care face legatura dintre Blanes si Barcelona.

Statiunea este foarte curata, cladirile sunt noi, si aici se afla si niste hoteluri de lux sau 4 stele superior, ca sa zic asa. De exemplu, va recomand Aqua Promenade si Golden Taurus, amplasate tot frontal la mare, cu balcoane uriase, cladiri impozante si facilitati pe masura.

Hotelul Pineda Palace are majoritatea camerelor cu vedere spre mare, dar exista si camera cu vedere lateral sau pe spate, si aceste camera au acelasi confort si facilitate, si au vedere spre o gradina si spre un cartier linistit si ingrijit. Denumirea de "palace" este cam pompoasa, este un hotel bun, dar nu un palat, si nici macar un palatel....ci un hotel decent, ingrijit si rezonabil dar atat!

Noi am avut o camera cu vedere frontal la mare si am fost incantati atat de priveliste, cat si de conditii, nu este un hotel luxos, dar este un hotel decent si placut, cu un raport bun calitate prêt.

Ce am observat tot frontal exista niste camere ceva mai ciudat amplasate la acest hotel, Este vorba despre camerele care au numarul ce se termina in cifra 19 sau 20, de exemplu 119,120-la fel acelasi numar pe fiecare etaj, deoarece desi asezate in fata marii, sunt situate la imbinarea 2 cladiri, asa ca vederea este oburata, se vede partial zidul, partial marea, asa ca intrebati la receptive dinainte si cam evitati-le.

Noi am primit o camera cu vedere totala la mare, si desi trecea si trenul prin fata, nu era deloc galagie. O data pe saptamana se organizeaza un targ in fata hotelului, cu diverse produse, de la gablonturi, haine, mancare, am observat ca un asemena targ saptamanal este de fiecare data in alta statiune, si in acea zi trebuie sa aveti grija unde parcati masina, dar nu este un motiv de suparare, dimpotriva, de animatie.

Camerele din hotel au balcoane destul de mari si seara daca nu iesiti la plimbare, puteti sta acolo la taclale. In camera se face curat, se schimba prosoapele , serviciile sunt bune. Mancarea la restaurant este multumitoare, chiar foarte buna, peste medie, chiar ma gandeam ca cine stie cum va fi fiind vorba despre un program special si cu pensiune completa, dar dimpotriva, a fost bine, am avut si apa si vin la masa.

Desi cu pensiune complete, evident ca nu poti manca tot timpul acolo, mai ales ca se fac excursii optionale. Se poate cere mancare la pachet, noi nu am cerut decat o data cand a fost o excursie mai lunga.

La capitolul animatie, exista ceva miscare in hotel, totusi este mai mult pentru batrani, o data pe saptamana parca este si un spectacol de dans.

Daca vreti animatie, fie mergeti in Barcelona, fie in alta statiune, gen Lloret del Mar sau Calella unde sunt baruri si discoteci, Sau daca sunteti alt gen si aveti bani de cheltuit, va duceti la o serata organizata la hotelul oarecum vecin Aqua Promenade, un hotel cu faclitati net superioare, dar si costuri net superioare, unde va vor incanta o trupa de artisti gen cabaret imbracati in lurex si costume stralucitoare, artisti din acea adevarati, cu program adevarat, si muzica de jazz live, dar trebuie sa scoateti banutii de la naftalina…... Dar o seara petrecuta aici, intr- atmosfera mai scortoasa, incojurati de batrani simandicosi si scortosi, va vor duce cu gandul la un spectacol de pe o croaziera...

In Pineda del Mar este multa liniste, citeam undeva ca hotelul “ se afla in mijlocul pustietatii”…. nu este chiar asa, evident fiind o statiune noua, nu este chiar asa agitatie.

Va recomand insa o plimbare seara pe promenada stastiunii, este frumos, si sunt niste restaurante si baruri pe plaja. Unul dintre restaurante este dincolo de caela ferata(calea ferata este intre promenada si plaja) si este cu specific pescaresc, are si niste barci albastre in fata.

Pineda del Mar un loc ceva mai aerist, ca sa zic asa, de asta nu este nici asa animat. Va recomand 2 hoteluri de aici care chiar mi s-au parut foarte bune Golden Taurus si Aqua Promenade, sunt de 4 stele, dar de 4 stele adevarate, cu facilitati, si probabil si costuri peste masura.

Tot in Pineda am vazut ca sunt si apartamente de inchiriat, si mai exista cateva hoteluri mici si dragute, gen Sorrabona care era vecin. Sau puteti merge aici la Pineda Palace, este un hotel decent, nu luxos.

Despre ce puteti face seara prin preajma, puteti lua trenul sa mergeti la Calella sau mergeti pe jos, desi este cam inspaimantator, m-am intors noaptea pe jos, si am luat-o pe scurtatura printr-un cartier cu diversi ciudati, negri si baieti de cartier care se plimbau de colo colo, in fine, sau puteti lua taxiul.

Am observat ca unii si-au luat o “noapte la castel” sau cam asa ceva unde participau la un spectacol, dar era cam piperat pretul.

Daca sunteti in gasca, puteti merge la discoteca, daca sunteti "old fashioned" mergeti la Aqua Promenade la café bar.

Seara va puteti plimba si prin Pineda del Mar exista ceva magazine si brutarii prin preajma, unde vand arabi si negri, au produse dragute, eu mi-am luat niste lucruri de la ei.

Ziua puteti merge la plaja, care este mare, frumoasa, curata, apa in schimb la inceput de iunie era rece. Nu am reusit sa intru in apa decat o data de doua ori, ptr ca era rece.

Va recomand insa sa mergeti la Tossa del Mar-pe cont proriu ajungeti cu trenul pana la Blanes si de acolo cu autobuzul, sau cu barca fix din fata hotelului si de acolo luati un vaporas care va duce la Cala Giverola si alte cale-unde va puteti balaci in voie, ptr ca apa este calda, sunt niste golfulete minunate.

Tossa del Mar este superb va recomand sa luati masa la o terasa de pe malul marii, este destul de scump, dar merita.

Va recomand si excursiile optionale Empuria Brava-Figueras-Girona, Montserat, Barcelona si fantanile , pregatiti-va nu sunt ieftine.

De altfel, aceasta vacanta nu este una cu un buget chiar mic. Initial, oferta de turism senior poate parea avantajoasa, cu toate acestea, pregatiti-va sa cheltuiti mai mult, sunt multe tentatii, sunt magazine, excursii optionale, fel si fel de cheltuieli care se fac, si banii se duc foare usor intr-o asemenea destinatie.

Ptr bani de cheltuiala media era cam de 1000-1500 de euro ptr 2 persoane. De altfel, totul costa, si daca iti inchiriez un sezlong, daca iti iei o inghetata, sau ceva de prin magazine, ca sa nu mai zic ca majoritatea banilor se duc pe excursiile optionale.

De exemplu doar 3 excursii optionale ptr 2 persoane costa 300-400 de euro, asa ca acolo constati unde se duc banii…. Daca te mai duci si in alte parti cu trenul sau iti mai cumperi ceva, te mai duci pe la vreo cafenea, la final o sa constati ca banii s-au dus mai repede de cat ti-ai imaginat.

Pe Costa Brava nu este imperios sa inchiriezi maina, ptr ca exista acest tren care leaga principalele statiuni si este curat, silentios, rapid.

Am avut noroc si cu ghizii, erau 2 baieti super de treaba, romani plecati in Spania, dar ce mi s-a parut aiurea, este ca turistii romansii nostri nu le le-au lasat bacsis, nici ptr ei nici ptr sofer, deh, probabil criza a facut ca turistii sa fie mai zgarciti...

In concluzie, recomand turismul senior, este o varianta de turism, rezonabila, dar trebuie retinut faptul ca rezonabil nu inseamna ieftin, banii de cheltuiala trebuie avuti in vedere. De altfel aceasta forma de tursim, este potrivita ptr cei are vor sa calatoreasca in locuri, unde in mod normal biletul ar fi mult mai scump in sezon. Desi, in extrasezon, aceasta forma de turism trebuie avuta in vedere, observ ca are un realmente succes, in general hotelurile sunt bne, serviciile la fel, iar destinatiile sunt minunate: Italia, Spania, Franta... ai de unde alege!!

Spania este intr-adevar urbanizata, vibranta, aglomerata, nu este Grecia, rurala, simpla, dar fermecatoare, depinde ce doriti sa vedeti , dar Costa Brava merita vazuta, si nu doar ptr Barcelona, auzeam pe cineva ca doar asta conteaza aici:Barcelona. Nu, nu, este o greseala sa crezi asta, desi Barcelona este superba, dar sunt foarte multe locuri minunate pe Costa Brava, important este sa ai timp si bani bineinteles ca sa poti merge peste tot: nu ratati Girona, Figueras, Montserat, Empuria Brava, Tossa del Mar...

Singurul regret este ca vacantele intotdeauna se incheie repede, si raman cu nostalgia fiecarui loc minunat loc pe care il vizitez, din pacate, toate aceste lucruri frumoase sunt dureros de trecatoare!!!

Daca as mai merge cu aceasta forma de turism: Sigur ca da! Costa Brava a fost o reusita, nu stiu cum va fi daca voi merge in alta parte cu acest tip de turism Senior Voyage sau social, dar categoric am fost multumita!

Trimis de Alb in 24.03.14 01:25:36
Validat / Publicat: 24.03.14 13:17:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Malorca, Ibiza

VIZUALIZĂRI: 4864 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 HOtel pineda palace
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[24.03.14 03:04:31]

Va rog Chris Rea Looking for the summer

[24.03.14 07:39:32]

@Alb: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
    [24.03.14 19:00:52]

@Alb: Am experimentat şi eu această formă de turism din pură întâmplare, în 2011. Am fost în Cipru Cu seniorii în vacanţă şi mi-a plăcut atât de mult încât în anul următor, cam în aceeaşi perioadă, am revenit (după ce l-am convins şi pe soţul meu să meargă).

Hotelurile au fost foarte bune de fiecare dată, atenţia cu care am fost trataţi de asemenea, iar locuri de vizitat… sumedenie!

De altfel, perioadele în care turismul pentru seniori este mai intens nu sunt cele de vârf, de aceea tarifele sunt mai mici. Aceste programe sunt făcute mai mult pentru plimbare, vizite la obiective şi relaxare. Mai puţin plaja, după câte am observat.

Nu am fost încă în Spania cu seniorii, dar am în vedere şi această destinaţie, în această formulă.

[26.03.14 21:09:38]

@iulianic: asa este, va recomand costa brava.

in cipru nu am fost, am inteles ca seamana cu turcia.

abancor
    [26.03.14 22:15:46]

@webmaster: E OK amplasarea hotelului!

Am fost şi eu cazat aici, acum aproape 7 ani. Pe atunci Aqua Promenade era de 3 stele, acum văd că e de 4 "adevărate", mai bun decît Palace.

De altfel, accesarea paginii cu impresii despre acest hotel m-a adus faţă în faţă cu primul meu review de pe acest site, scris în urmă cu 6 ani (şi ceva mărunţiş). Siteul era la început, aproape gol, încercam să găsesc tonul potrivit pentru ce (presupuneam că) se dorea a fi acest site (căutam să scriu altfel decît pe un forum, unde te poţi lungi în povestiri şi detalii, încercam să fiu concis şi să structurez informaţiile), şi bîjbîiam după criteriile optime de notare, ceea ce a dus la o notă jalnică, nemeritată, pe care n-am mai acordat-o de atunci.

De altfel, o să mă explic mai pe larg într-un ecou la reviewul meu de atunci, pentru eventualitatea că l-ar mai băga cineva în seamă, să înţeleagă nota (deşi nu intră la calculul mediei).

[18.04.14 19:01:04]

@abancor: ai dreptate uneori un loc frumos il vedem ca fiind neatragator si invers: iar dupa ce cugetam ne dam seama mai bine de realitate.

abancor, Alb, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂH TOP Pineda Palace Hotel: