ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2014
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.01.09
FEB-2014

Sfarsit de iarna in Dubai-Sharjah - partea intai

In acest comentariu o sa pun accent pe informatii practice, care sper ca o sa fie de folos celor care vor dori sa viziteze cele doua emirate. in primul rand vreau sa subliniez ca nu e vorba de doua tari diferite, sunt doua orase practic lipite unul de celalalt, dubaiul cu o populatie de 2 milioane de locuitori, sharjah aprox jumatate de milion. nu exista granita intre cele doua emirate, nu am remarcat nici macar indicatoare rutiere care sa arate cand iesi din dubai si intri in sharjah. sunt cateva reguli insa care difera, in sharjah este ceva mai conservator in sensul ca nu gasesti alcool nici in baruri, iar tigarile se vand in mall doar en-gros, la fantasticul pret de 30 lei cartusul de tigari arabesti sau 70 lei marcile consacrate.

deci, noi am pornit in aceasta calatorie la sfarsitul lunii februarie. de acasa am inchiriat o masina la aeroportul DWC [al maktoum], acolo aterizeaza operatorul low-cost, costul inchirierii e de 80lei/zi cea mai ieftina masina, mitsubishi lancer. atentie, toate masinile au cutie de viteze automata, e destul de grea adaptarea pt cine nu a condus niciodata o asemenea masina. reprezentantul local de la rent-a-car a facut cateva ture prin parcarea aeroportului cu mine, sa fie sigur ca o sa ajung cu masina intreaga inapoi... in afara de cei 80 lei/zi pt inchiriere, iti blocheaza pe card 200 euro pt o eventuala dauna minora, bani care vor fi deblocati in 2 sapt. atentie, soferul trebuie sa aiba obligatoriu un card de credit pe numele lui cu 200 euro disponibil, altfel nu se poate inchiria masina. cardul de debit nu e acceptat. formalitatie de preluare a masinii dureaza f. putin, mai greu a fost pt simpaticul angajat sa o gaseasca in parcare, toate masinile acolo sunt lancer albe.

distanta intre aeroport si centrul orasului aprox 50km, pana unde am stat noi erau cam 70km, de aceea am si optat pt inchiriere masina. pretul benzinei este prietenos, 1,5lei/litru. pt cei care nu au bagaj de cala, unde poti sa iei legal 4 sticle de bautura, singurul loc de aprovizionare cu bere, vin sau tarie este free-shopul din aeroport, preturile sunt ok, sub 20 dolari litrul de vodca sau whisky, 9 dolari baxul de bere tigarile de firma la preturi ridicole 14 dolari cartusul. se pot introduce in emirate 4litri de alcool/persoana adulta, atentie, in niciun magazin sau mall nu se gaseste alcool, doar in anumite baruri si restaurante unde este f. scump. in free-shop se poate plati direct cu dolari sau se pot schimba euro in moneda locala, AED [dirhami].

celor care doresc sa viziteze emiratele cu masina, luati de acasa gps sau tableta cu hartile oraselor, printati de pe google maps harti cu orasele pe care doriti sa le vedeti, reteaua de drumuri e extraordinara, autostrazi iluminate noaptea, indicatoare rutiere in engleza la fiecare intersectie. problema ca nu prea au strazi, doar autostrazi, doar viraj la dreapta si apoi pasarele, suspendate, iti pierzi simtul orientarii, de jur imprejur zgarie-nori, exact ca intr-un film sf. recomand cat mai multe harti detaliate cu drumurile, tiparite din tara, la hotel iti dau o harta de 50 cm care acopera un teritoriu de mai bine de 70 km, cat are dubaiul de la est la vest. eu l-am avut pe baiatul meu de 13 ani copilot, statea cu harta in mana si ma indruma pe unde sa o iau, ne-am descurcat onorabil.

in privinta parcarilor, cele de la malluri sunt free, subterane sau supraterane, pe n niveluri, trebuie notata pozitia masinii ca altfel n-o mai gasesti printre miile de masini de acolo, parcarile din zona centrala si de la plaja unele sunt free, iar unele costa 2lei/ora, doar dimineata si seara, la orele amiezii e gratis. sunt parcomate unde bagi banutul si iei tichetul, totul e in engleza si rusa. ca sa rezolve problema parcarilor, fiecare zgarie-nori are pana pe la etajul 10 parcare proprie, apoi urmeaza locuintele sau birourile. traficul e normal, pe autostrazile principale am numarat si 6 benzi/sens, pe cele secundare 3 benzi/sens, limita de viteza in oras e de 100km/ora, iar pe centura de 120km/ora. masinile de inchiriat au un dispozitiv de avertizare sonor la depasirea vitezei de 120km, destul de stresant. in privinta parcului auto de acolo, o sa vedeti multe modele expuse la ultimele saloanele auto, toate taxiurile sunt lexus, predomina marcile japoneze de lux.

voi reveni cu partea a doua.

Trimis de daniel68 in 22.03.14 07:37:49
Validat / Publicat: 22.03.14 11:59:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 4127 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daniel68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: