ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2022
ÎNSCRIS: 22.05.13
APR-2022

încărcat de pe telefon!

Dubai într-o continuă schimbare

Am revenit în Dubai după anii de pandemie și am nimerit la fel ca ultima data tot în perioada ramadanului.

Am ales de această dată să zbor cu compania Flydubai întrucât la momentul achiziționării biletelor (februarie 2022) cei de la Wizz Air nu puseseră încă în vanzare biletele. Am platit 230 de euro de persoana fără bagaje de cală cu plecare duminică 10.04.2022 la 00.30 și întoarcere duminică 17.04.2022 ora 18.55. Astfel am prins în 7 nopți de cazare 8 zile de plajă. Am aterizat în Dubai la 06.30 pe Terminalul 3 și ca niciodată am prins o coadă interminabilă, a durat aproape 2 ore până am ieșit din aeroport. Întrucât nu eram niciunul vaccinat și deși unii dintre noi trecuseră prin boală în ultimele 6 luni, a trebuit să facem toți test PCR (pe care nu mi l a solicitat nimeni) pt că la ei se acceptă doar dacă s-a trecut prin boală în ultimele 30 de zile. Ca de obicei am închiriat mașina pe care am preluat o din Terminalul 1 după ce am mers o statie cu metroul. Ne a costat aproximativ aproximativ 300 de euro pt 8 zile cu asigurare full casco și 260 AED benzina care a a scumpit destul de mult 3,62 Aed / litru.

Am închiriat un apartament cu 2 dormitoare de 134 mp in spate la Mall of the Emirates despre care am numai cuvinte de laudă raportat la prețul plătit 600 de euro / 7 nopți.

In fiecare zi dimineața mergeam la plajă iar după amiaza vizitam cate ceva.

Plaje:

De cele mai multe ori am fost pe plaja La Mer situata in zona Jumeirah. Este in topul nostru întrucât nu este așa aglomerata ca cele din Marina, de lângă Burj al Arab sau Kite Beach, este frumos amenajata, are multe terase, șezlonguri suficiente.

Am mai fost de 2 ori și pe plajele din parcul Al Mamzar situat lângă emiratul Sharjah. Despre acest parc am mai scris și în review urile anterioare și cu siguranță rămâne printre favoritele noastre și vom reveni de fiecare dată cu mare plăcere. Dacă te uiți la pozele făcute aici și la pozele de pe plaja din Marina ai zice că nu ești în aceeași țară, este foarte liber și a rămas același peisaj neafectat de munți de betoane. Nu am ratat nici plaja Kite situată în zona Jumeirah unde se găsesc cele mai frumoase scoici. La aceasta plaja am fost la fiecare vizita in Dubai însă nu am prins niciodată așa aglomerat ca acum și cu toate acestea tot mi a plăcut deoarece dispune de toate facilitățile cum ar fi cafenele, restaurante, magazine, dusuri, etc. Singura plajă care nu mi a plăcut este cea din zona Marina unde era aproape imposibil sa ți pui prosopul și după ce că nu era foarte lată ca celelalte plaje, au mai apărut și diferite construcții și porțiuni închise pt alte construcții care au făcut o să semene cu Mamaia in plin sezon înainte de lărgirea plajei.

Obiective:

Gradina de flori m a cucerit încă de la prima vizită și am revenit cu mare plăcere. Deși sunt cam aceleași flori, de fiecare data aranjamentele sunt diferite și îmi dau o stare de bucurie și liniște, mă simt ca un copil care vede prima oară marea.

Am fost și la bâlciul Global Village unde nu am văzut nimic nou decât faptul că a dispărut pavilionul României și s-a interzis fumatul cu excepția unei zone mici special amenajată la fel ca și la fântânile de la Dubai Mall.

Am petrecut o după amiază de neuitat la Aura Skypool - cea mai înaltă piscina infinită cu vedere panoramica 360° (am scris un review separat pt că merită).

Am revenit în zona Deira pt o plimbare cu Abra, o cina pe malul Creek ului și o plimbare prin bazar care începe să semene din ce in ce mai mult cu Istanbulul.

Gradina de fluturi rămâne un obiectiv la care vom reveni de fiecare dată cu plăcere și chiar dacă în acest an mi s au părut mai puține specii decât la vizita anterioară, tot nu îmi pare rău și voi reveni cu plăcere de fiecare data când voi avea ocazia. Ca și în cazul gradinei de flori, ce simt când vin aici îmi este greu sa redau in cuvinte.

Intr o alta zi am fost in safari in deșert. Am găsit o superofertă la o agenție locală (daca este cineva interesat ii dau Nr de telefon in privat) care în schimbul a 400 Aed ne a oferit pt 4 pers adulți transport de la și la hotel cu o Toyota Land Cruiser in care au mai fost 2 persoane, 15 minute cronometrate de mine pe dune, 20 min de plimbare in deșert cu un mini ATV / persoană, plimbare cu cămila, un tatuaj henna pt fete, mâncare, apa și sucuri. Fiind ramadan am ratat iar Belly Dance ul și ne am ales doar cu 2 spectacole de fachiri. In ciuda faptului că spre deosebire de anii trecuți au împărțit tabăra in 2 părți și anume cei care aveau bilete normale și stăteau la mesele tradiționale jos pe perne și cei din partea VIP care stăteau la canapele și erau serviți la masă, nouă ne a plăcut foarte mult și vom reveni cu siguranță.

Am fost și în zona THE POINTE situata pe insula palmier in apropierea hotelului Atlantis pt a vedea cea mai mare fântână din lume inaugurată cu mare fast in octombrie 2020, însă nu m a dat pe spate, pot spune chiar că îmi place mai mult cea de la Dubai Mall. Totuși zona este superbă, se pot face poze de pe plajă cu hotelul Atlantis, există o zonă de promenadă foarte mare cu restaurante unde se poate vedea spectacolul fântânilor si servi cina la preturi accesibile.

Din păcate nu am putut urca in roată (Ain Dubai) deși ne rezervasem o seară special întrucât este închisă până pe 02.05.2022, ne au spus că pt mentenanță. Daca tot ne am deplasat până acolo am servit cina și am băut ceva pe insula Blue.

Am fi vrut să mergem Intr o zi la parcul acvatic din Abu Dhabi și la moschee dar regulile stricte covid din Abu Dhabi mi s au părut de neacceptat (pe lângă testul PCR făcut în ultimele 48 ore pe site-ul Aqua parc ului se menționa faptul că este obligatorie purtarea măștii de protecție cu excepția perioadei când ești în apă).

Că tot veni vorba de mască și în Dubai este obligatorie purtarea măștii in spatiile interioare însă atât la mall cât și în aeroport era destul de multă lume care nu purta deloc sau o purta sub bărbie și nimeni nu spunea nimic.

O altă chestie la care am rămas șocat este legată de ramadan, daca nu as fi fost in 2019 când nu găseai ziua sa cumperi o apă și nu vedeai pe nimeni bând sau mâncând pe stradă, toate restaurantele aveau copertine negre la geamuri ziua, nici măcar nu aș fi știut ce înseamnă Ramadanul deoarece acum nu am mai văzut niciun fel de restricție.

Alte informații:

Cursul de schimb: 1 aed=1,25 lei; 1 euro= 3,83-3,88 Aed la casele de schimb din Mall. Se mai percepe un comision de 3 Aed pe tranzacție indiferent de sumă.

Cele mai multe plati le am făcut cu cardul de lei de la BT care ne a făcut conversia la 1,251 lei / aed. Nu am putut plăti cu cardul excursia in safari iar în tabăra din desert ne au spus că pt plata cu cardul este 10% comision, la unele magazine din bazar și la intrarea în parcul Al Mamzar.

Există un magazin African&Eastern de unde se poate cumpăra alcool situat in Dubai Mall la nivelul LG și se găsesc de toate: berea la 6 pack de la 60 Aed Becks, 75 aed Corona, vinul alb de la 34 aed sticla, roze și roșu de la 38, whisky Jack la 0,7 l - 207 aed, Glenfidish 12 - 280 aed, vodka Grey goose și Belvedere 350 aed.

Noi am cumpărat din Duty free unde este mult mai ieftin.

Cu bune și cu rele Dubaiul mi a intrat în suflet și rămâne pentru mine una dintre destinațiile in care as reveni oricând cu plăcere.

Trimis de iancusabin in 24.04.22 01:48:06
Validat / Publicat: 24.04.22 08:08:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 15412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iancusabin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Hăinuțe pt fete in bazarul de aur

[25.04.22 20:14:18]

@iancusabin: Se vede ca nu esti la prima excursie acolo si faptul ca repeti arata cat de mult ti-a placut. De altfel, toti cei care au fost acolo au spus ca ar repeta experienta.

Mi-au placut si mie informatiile oferite, care binenteles ca se dovedesc utile la o viitoare excursie pe acolo, si daca va fi nevoie, voi apela la tine sa aflu mai multe.

Felicitari, votat cu mare drag.

iancusabinAUTOR REVIEW
[29.04.22 13:19:18]

@mishu: |Salutare si multumesc pt vot! Este a cincea oara cand merg si asa cum le-am spus tuturor Dubaiul creaza dependenta. Merita sa incerci macar o data!

zgr74PHONE
[14.08.22 12:10:06]

Mulțumesc pentru informații. Le am citit cu mare drag. Dacă se poate să-mi trimiteți numărul de telefon al agenției pentru safari... Mulțumesc încă o dată!

Crysluisa
[17.10.22 14:48:37]

Buna,

As dori si eu contacul pentru excursia in desert, va rog.

Multumesc! Si vacante placute in continuare

2rista
[20.10.22 15:07:37]

Buna ziua,

Imi spuneti si mie adresa apartamentului rezervat, va rog? Sau de pe ce site ati rezervat?

[20.10.22 19:36:15]

@Crysluisa: îmi cer scuze dar nu mai găsesc nr. de telefon.

[20.10.22 19:40:37]

@danaburga: City Stay prime hotel apartaments al Barsha se numește. Îl găsiți pe mai multe site uri inclusiv pe booking. Vedeți unde este mai ieftin. Noi am rezervat Cu anulare gratuită, ne era frică de rezultatul testului PCR

2rista
[20.10.22 20:45:01]

@iancusabin: mulțumesc, îl voi căuta.

Alfacorleone
[19.03.23 08:01:06]

Buna dimineata. O intrebare. Cand ati inchiriat masina, a fost suficient permisul de conducere romanesc sau trebuie cel international? Nu de alta, dar ne bate gandul sa inchiriem una, iar parerile de pe internet sunt contradictorii. Ambasada ro de la Dubai parca nu exista, am sunat dar doar robotul raspunde... Plecarea este peste 3 saptamani... Multumesc pentru raspuns.

[27.03.23 17:56:58]

@Alfacorleone: Bună ziua! Am închiriat de mai multe ori. Este suficient permisul românesc dacă aveți modelul nou european

Alfacorleone
[28.03.23 13:18:12]

@iancusabin: Permisul e emis in 2021, ma gandesc ca e valabil. Multumesc mult pentru raspuns, am mai primit pe fb un raspuns pozitiv, asa ca suntem linistiti. Cu circulatia si parcarile ne-om descurca, oricum baza e google maps si waze offline. Inca o data multumesc pentru raspuns.

2rista, Alfacorleone, Crysluisa, iancusabin, mishu, zgr74
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: