ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2014
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    MAR-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Condiţii decente la un preţ convenabil

Pe când eram în febra pregătirilor pentru întâlnirea anuală AmFostAcolo am primit o invitaţie neaşteptată de a petrece weekendul de 8 Martie la Roma. Oferta era de nerefuzat, 218 RON biletul de avion dus-întors (low-cost) cu plecare din Târgu Mureş. Iniţial am refuzat pentru că eram într-o criză acută de timp dar pentru că fratele meu a insistat, promiţându-mi că se va ocupa singur de toate „ostilităţile” am acceptat, recunosc cu oarecare strângere de inimă, nefiind adepta plecărilor în pripă.

Despre acest hotel ştiam doar că se află aproape de gara Termini şi că are o medie între 7-8 pe alte site-uri de impresii turistice, nu prea încurajator. Nu mă aşteptam deci la nimic spectaculos dar, din fericire, realitatea s-a dovedit a fi una „blândă”, nu am întâmpinat niciun fel de problemă majoră.

Camera triplă de care am beneficiat a costat 209 euro pentru 4 nopţi. Rezervarea s-a făcut direct de pe site-ul hotelului şi a inclus şi o reducere de 5% după ce am accesat un link prin care confirmam că deveneam "fanii" hotelului pe unul din bine-cunoscutule site-uri de socializare... Banii au fost apoi blocaţi din cont la câteva zile. La toate acestea s-a mai adăugat taxa turistică de 2 euro per persoană pe noapte, pe care am achitat-o la faţa locului.

Hotelul are o poziţionare foarte bună, la aproximativ 5 minute de mers pe jos de Gara Termini (dacă o iei pe drumul bun, la dus noi am bâjbâit puţin graţie GPS-ului de pe mobil care ne-a ocolit puţin). Transferul de la aeroportul Ciampino a decurs foarte simplu, am apelat la autobuzul Terravision care face legătura spre gara Termini. Am ezitat dacă să cumpărăm bilet dus-întors dar până la urmă am cumpărat o călătorie simplă, cu 4 euro de la un ghişeu din interiorul aeroportului deşi la un alt birou văzusem afişat tariful de 6 euro. Bilete se puteau cumpăra şi de la personalul Terravision care supraveghea îmbarcarea în autobuz. Transferul a durat în jur de jumătate de oră, timp în care şoferul era cât pe ce să acroşeze un scuter şi un automobil, e adevărat traficul era infernal...

La întoarcere însă am avut inspiraţia să ne interesăm cu o zi înainte de transfer şi aşa am aflat că biletele costau fix 6 euro şi trebuiau neapărat validate cu aproximativ 20 de minute înainte de plecare pentru a obţine rezervarea locurilor. Coada era uriaşă, înaintea noastră era cineva care stătea pentru a doua oară la rând şi care totuşi nu a mai prins rezervare la ora dorită, fiind trimis la tren. Am hotărât atunci să apelăm şi noi la această variantă şi am luat trenul până la staţia Ciampino, 1,5 euro biletul (atenţie, trebuie validat înainte de urcare la unul din dispozitivele de pe peron), călătoria durând în jur de 15 minute. De la gara Ciampino sunt curse regulate de autobuz înspre aeroport, biletul costând 1,2 euro. Distanţa este în jur de 4 km, teoretic s-ar putea parcurge şi pe jos dar din tren observasem că nu există trotuar şi traficul e ca în Roma.. Am ieşit deci cu totul la jumătate faţă de cât ne-ar fi costat biletul Terravision cumpărat din Termini, evitând şi stresul rezervării locurilor. Transferul oferit de hotel ieşea din discuţie fiind mult prea scump, 25 euro per persoană.

Hotelul B&B Maggiore se află chiar vis-à-vis de frumoasa catedrală Santa Maria Maggiore, într-o clădire istorică datând din anul 1800, adresa exactă este: Piazza Santa Maria Maggiore Nr. 12. Primirea camerei s-a efectuat rapid dar a durat în jur de 30 minute să ne înregistreze datele de identitate. Recepţia este deschisă între orele 9:00 – 19:00, de reţinut că se percepe o taxă suplimentară pentru cazarea peste această oră.

Băieţii care se ocupă de pensiune, de origine asiatică, au fost în general amabili şi ne-au ajutat cu orice informaţie am avut nevoie, doar rest nu prea ştiau să dea...Alături de recepţie se mai găseşte o încăpere unde se poate folosi internetul wi-fi, în cameră neavând semnal. Tot aici se mai găseşte şi o maşină de băuturi dar care nu funcţiona, astfel încât îmi cumpăram ceai de la un local din apropiere cu 2 euro, la Moeciu mă pricopsisem cu o frumuseţe de răceală, prietenii ştiu de ce...

Camera era frumos decorată şi foarte curată, mobilată simplu dar dotată cu tot ce era necesar. Am răsuflat uşurată văzând că patul single nu era pliant, mă temeam să nu am parte de vreo improvizaţie dar din fericire am avut un somn foarte odihnitor. Aşternuturile curate, am avut şi prosoape, pentru fiecare persoană. Camera nu era foarte spaţioasă, poate şi din cauza patului suplimentar, spaţiul dintre acesta şi măsuţa în care era încorporat mini-barul fiind foarte mic. Oglinda mare de deasupra acesteia mai reducea însă din această senzaţie.

Fiind o clădire veche mă aşteptam să existe acel miros specific, de aer închis, dar nu a fost cazul. Spre seară s-a încălzit şi caloriferul care, deşi de dimensiuni modeste, şi-a îndeplinit rolul cu succes. Temperatura a fost numai bună, e adevărat că am şi prins vreme bună, în timpul zilei erau 20 de grade, doar seara şi dimineaţa era mai rece şi bătea vântul.

În cameră mai era un dulap încăpător cu umeraşe, un seif pe care nu am ştiut să-l folosim şi o măsuţă pentru bagaje.

Camera arăta destul de bine, se vedea că la un moment dat s-au făcut unele lucrări de amenajare, avea parchet laminat, zugrăveala poate mai trebuia puţin împrospătată.

M-a surprins însă în mod foarte plăcut curăţenia din cameră şi din incinta pensiunii şi, mai ales, liniştea. În timpul nopţii nu am auzit gălăgie din camerele învecinate deşi erau toate ocupate, ştiu asta pentru că fratele meu mai verificase la un moment dat disponibilitatea camerelor şi toate erau rezervate. Camera avea vedere spre o altă bisericuţă din apropiere, o străduţă liniştită, e adevărat însă că dimineaţa la prima oră se mai auzea din traficul de pe strada principală.

Sala de baie, la fel de curată şi spaţioasă dar aici se simţea un uşor miros de umezeală. Am folosit însă de fiecare dată ventilatorul şi acest aspect a devenit neglijabil. Apă caldă am avut instant la orice oră, consumabile lichide la discreţie. Singurul punct slab a fost uşa de la cabina de duş care mereu se deplasa de pe cadru. Exista şi un uscător de păr dar nu l-am folosit. Zilnic a intrat cineva în cameră pentru a goli coşul de gunoi şi aranja paturile.

În preţul cazării nu era inclus micul dejun, acesta se putea achiziţiona contra sumei de 2 euro/persoană de la localul aflat la parterul clădirii. Nu ştiu ce conţinea acesta exact, ora 9 la care se putea servi fiind mult prea târzie pentru noi. Cu masa am avut în prima dimineaţă ceva peripeţii, nu mă aşteptam să nu găsesc nimic de mâncare în oraş în afară de croissante, prăjituri şi sandwichuri care nu mă atrageau deloc. Intrasem şi prin gara Termini dar nici pe acolo lucrurile nu stăteau mai bine, sandwichurile erau scumpe şi nu păreau proaspete. Ne-a salvat o brutărie pe care am găsit-o pe o străduţă dosnică din apropierea Vaticanului, singura de altfel pe care am văzut-o în pelegrinările noastre prin Roma.

După această experienţă, am căutat un supermarket şi ne cumpăram de aici câte ceva pentru dimineaţa. În rest am mâncat în oraş sau la restaurante din apropierea hotelului, încerc să scriu mai multe separat: vezi impresii.

De la hotel se ajunge uşor la orice obiectiv turistic, fie pe jos, Colosseumul este de exemplu la o distanţă de 20 de minute sau cu orice mijloc de transport din Gara Termini. Noi ne-am deplasat preponderent pe jos, doar spre Vatican am luat metroul.

Zona nu este tocmai curată dar această problemă am observat-o în toate locurile turistice din Roma. În apropierea hotelului se găsesc numeroase magazine, restaurante, cafenele, două supermarketuri, o gelaterie bună, o cişmea cu apă potabilă şi multe alte atracţii turistice.

Per total am avut un sejur reuşit la un preţ foarte bun. Este o pensiune simplă, curată dar care a fost perfectă pentru noi, nu ne-a lipsit nimic. O recomand celor care îşi doresc o cazare nepretenţioasă şi totuşi decentă, ştiut fiind faptul că hotelurile din Roma sunt destul de scumpe.

Rog ataşarea următorului fond muzical: https://www.youtube.com/watch?v=ffxDHzZyMHM

Trimis de krondia* in 16.03.14 17:10:07
    Validat / Publicat: 16.03.14 19:22:08
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 B&B Maggiore - Roma

[16.03.14 17:24:52]

traian.leuca †
    [30.03.14 21:18:05]

Acum doi ani am locuit la un hotel (Marechiaro) situat pe via Gioberti, foarte aproape de gara Termini şi piaţa San Maria Maggiore.

A fost a doua dezamăgire după o alta luată în piaţa Republicii din Paris în acelaşi an.

• SOCIALs