ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2014
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    JAN-2014

Incredibil dar adevarat – am intalnit hotelieri minunati

Dupa ce sarbatorile de iarna au trecut, dupa ce Mos Craciun a facut cate o bucurie tuturor celor din familia mea, dupa ce sarmalele si prajiturile s-au depus unde au stiut ele mai bine, am luat drumul Predealului.

De aceasta mini vacanta se ocupase fiica mea, care luase bilete inca din luna noiembrie, sperand ea, ca la munte vom avea parte de zapada.

Dupa aproximativ o zi de cautari pe net, decizia a fost luata; mergem cinci nopti la Predeal la Hotel Zada. Din capul locului am hotarat sa nu mergem cu masina personala ci cu trenul. De ce? Ca sa mai schimbam mijlocul de transport, ca sa vada si pitica familiei pe viu ce este un tren, ca sa nu stam cu grija (credeam noi) lungilor coloane de autoturisme, ca sa nu ramanem inzapeziti pe undeva cu copilul in masina (in cazul in care ar fi nins neastptat de mult) si nu in ultimul rand pentruca cei de la hotel au promis solemn ca ne vor lua cu masina lor de la gara si ne vor duce pana la hotel. Asta suna bine si era inclusa in pret.

Cand trenul a ajuns la Azuga, i-am sunat pe cei de la hotel (asa cum convenisem) pentru a ne anunta sosirea (fara intarziere) si cand noi am coborat in Predeal cineva din partea hotelului ne astepta.

De la gara si pana la hotel am facut cam 10 min. Hotelul este amplasat pe Valea Rasnoavei cam la trei km de centrul statiunii Predeal, pe drumul ce duce la Paraul Rece si la Castelul lui Dracula. Este un hotel cu parter, doua etaje, mansarda si demisol unde este restaurantul. Camerele de la primul si al doilea etaj au balcoane. Hotelul are mai mult de douazeci de camere duble, cinci apartamente, bar, restaurant si o sala multifunctionala. Singurul neajuns este lipsa ascensorului, dar personalul hotelului este prompt in ducerea bajageleor in camere si coborarea lor, atunci cand turistii pleaca. Hotelul este dragut si amplasat intr-o zona frumoasa, linistita asa cum isi doreste orice orasan satul de betoane si asfalt. Un plus al acestei locatii este parcarea spatioasa in care nu se percepe nici o taxa suplimentara.

Instalarea la hotel a fost cat se poate de rapida. Noi am avut un apartament in care totul a fost asa cum ne asteptam in urma fotografiilor vazute pe site-ul hotelului si in urma discutiilor telefonice cu managerul hotelului. Dormitor a fost maricel, cu un pat pe masura si livingul destul de spatios, cu o canapea buna si de dormit. Pe langa curatenia impecabila de peste tot, nu doar in apartamentul nostru, ce m-a uimit a fost caldura din hotel avand in vedere ca eram doar noi si inca o familiei (care a doua zi a plecat).

Asa cum este firesc intr-un hotel de munte, decoratiunile si mobilerul sunt in mare parte din lemn masiv si unele din fier forjat. Chiar daca personal nu ma topesc dupa fierul forjat, la acest hotel, decoratiunile de acest fel nu erau nici prea multe, nici prea incarcate; erau atat cat trebuie sa sparga monotonia lemnului. Cu permisiunea conducerii, mi-am aruncat o privire si am facut cateva fotografii si in alte camere. Toate aratau la fel de bine si de curate si in orice clipa isi puteau primi turistii.

De la ferestrele apartamentului vedeam... muntii si padurea de brazi (normal, ca doar nu era sa vedem vreun combinat siderurgic)... Era suficient sa le privim cateva minute, chiar si prin fereastra inchisa si tot simteam binefacerile naturii si linistea padurii. In curtea hotelului exista un spatiu de joaca pentru copii, amenajat cu leagane.

In prezentarea de pe site, managerul se lauda ca zilnic pune la dispozitia turistilor (la ore fixe de plecare si de intoarcere) un microbuz cu care acestia pot ajunge pe partia Clabucet-Predeal. Dar realitatea a fost mult mai frumoasa; peste asteptari. Managerul hotelului ne-a pus zilnic cate o masina la dispozitie (cu sofer cu tot) care sa ne duca unde am dorit noi; la Cabana trei Brazi intr-o zi, in Sinaia in alta zi si in Busteni in alta. Toate aceste curse au fost gratuite din parte hotelului si angajatii care au facut si serviciul de soferi, nu au acceptat nici cea mai simbolica atentie din partea noastra. Si pentruca s-au intrecut pe ei in amabilitate, am convingerea ca se tin de cuvant cand promit ca organizeaza excursii in imprejurimi la Bran, la Cetatea Rasnov, la Peles sau in Azuga.

Daca hoteluri curate, calde si dragute am mai vazut... oamenii atat de amabili, de draguti, de serviabili si de politicosi... de mult nu mi-a mai fost dat sa vad.

Pachetul nostru turistic includea pensiune completa. Dar cum micuta familiei vrea... dar nu prea stie ce vrea... ne gandeam si cam eram pregatiti sufleteste sa comandam ceva si ea sa nu manance. Dar spre surprinderea noastra, nu a refuzat nimic din ce ne-a fost servit.

Despre noi ce sa spun in privinta mancarii... ? Am fost de-a dreptul rasfatati. Absolut toate preparatele au fost gustoase, de-a dreptul delicioase; si cum zapada nu era la munte, ... ne-am pus iar pe mancat mai mult decat ne propusesem, caci de la asa bunatati nu ne puteam abtine. Daca in meniu intrau sa zicem papanasi, dar noi doream clatite... se rezolva. Adica se inlocuiau papanasii cu clatitele, inghetata cu papanasi... pieptul de pui cu copanele de pui... si tot asa, fara ochii dati peste cap din partea ospataritei sau a bucatarului... fara sa fie platite in plus fata de meniul care oricum era pregatit. Daca cumva nu ati retinut, mai spun odata; incepand cu a doua zi, eram singuri in tot hotelul. Si toti acei oameni veneau zilnic la munca pentru noi; managerul, menajera si bucatarul si ospatarul. Si cand ne venea cheful de plimbare, unul din ei se transforma in sofer si cu masina personala ne ducea unde doream; fara sa ne aminteasca de vreun program de plecare si de intoarcere.

Daca unii ar putea spune " mmm... da... dragut din partea lor... " eu una va spun ca sunt de-a dreptul impresionata. Poate am auzit prea multe lucruri neplacute despre cum sunt serviti alti turisti, mai ales dupa ce aglomeratia si oboseala din timpul sarbatorilor ar fi putut lasa urme in rabdarea si amabilitatea angajatilor... Dar repet; sa fie un singur apartament ocupat in tot hotelul si toti acei oameni sa fie mereu cu zambetul pe buze mi se pare un lucru foarte dragut pentru care noi le multumim.

Dar... cu toata amabilitatea acelor oameni minunati, cu toata mancarea delicioasa, cu toata vremea frumoasa chiar daca fara zapada... dupa trei zile in care ne plictiseam (cel mai rau se plictisea micuta care nu rezista prea mult afara, iar plimbarile erau scurte) si la care s-a adaugat o urgenta medicala, am decis sa ne intoarcem acasa inainte de sfarsitul mini vacantei. Toate statiunile erau aproape pustii, nu vedeai picior de turist cam nicaieri si din cauza asta sentimentul de plictiseala era parca si mai apasator. Practic am mai fi avut de stat doua nopti dar am renuntat.

Ei... acum vine cea mai mare surpriza. Dupa insistentele calduroase de a mai ramane, cand a vazut ca nu ne poate schimba decizia si ca am si schimbat biletele de tren... ce credeti ca a facut managerul? Pai a facut trei lucruri; in primul rand ne-a oferit o sticla cu vin, in al doilea rand ne-a dat o sticla cu sirop natural de brad facut in casa... si in al treilea rand ne-a oferit un vaucer pentru doua nopti de cazare cu pensiune completa. Adica cele doua nopti pe care le-am mai fi putut petrece acolo, la ei, le vom petrece oricand in decursul primaverii sau verii. Ei da, asta nu am mai vazut-o sau auzit-o nicaieri. Sa se decida turistul sa plece mai devreme si sa se poata intoarce oricand doreste la hotel sa isi termine vacanta in limita zilelor neconsumate. Din cate stiu eu... in oricare alt hotel daca ai decis sa pleci mai devreme... la revedere si drum bun. Nici nu iti da nimeni banii pentru zilele ramase, nici nu te invita alta data in contul acelor zile. Dar aici asa s-a intamplat.

Pai cum sa nu te intorci? Cum sa nu povestesti la toata lumea ce hotel frumos, ce bucatar priceput, ce personal amabil si ce decor minunat sunt la Hotel Zada din Predeal?

Trimis de Diaura* in 20.02.14 10:31:33
    Validat / Publicat: 20.02.14 15:44:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 2961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Predeal - Hotel Zada; intrarea si o parte din parcare

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [20.02.14 16:20:14]

@Diaura

Citesc si ma minunez, zambesc si apreciez, ba ma si inclin in fata a tot ceea ce ai povestit, ce management inscusit, tu la hotel Zada ai gasit... Incredibil, dar adevarat! Ce pot sa spun decat jos palaria pentru asa manager, personal hotelier, intreaga echipa... merita cu totii felicitari!

Sincera sa fiu de cateva ori m-am interesat sa petrec o mini-vacanta la acest hotel, dar fiind vorba de sarbatorile de Paste si Craciun, niciodata nu am mai gasit liber. Mi-am inchipuit ca ofera conditii excelente si preturi atractive de este asa de solicitat. Acum intr-adevar tu mi-ai intarit convingerea. Stii vorba aceea am intalnit si romani fericiti, as spune am intalnit si turisti fericiti.

Cu atatea facilitati puse la dispozitie, e clar ca merita neaparat sa petrecem la hotel Zada o vacanta sau un weekend . Mai ales chestia cu asigurarea transportului de la hotel in oras si de la gara la hotel mie mi se par niste lucruri extraordinare.

O ultima intrebare: cat te-a costat aceasta mini-vacanta (cazare + pensiune completa) ?

Diaura*AUTOR REVIEW
    [20.02.14 16:55:52]

@dananecula:

Pretul total a fost echivalentul a 260 Euro; cinci nopti cu pensiune completa. Si vorbesc despre pretul unui apartament; desigur camerele sunt mai ieftine. Era la momentul respectiv o oferta pentru luna ianuarie, cand in general scad solicitarile. Am aflat de la manager, ca desi ar fi trebuit sa fie mai multi turisti cazati in aceeasi perioada cu noi, unii au anuntat in ultimul moment ca renunta pentruca nu era zapada.

Si in prima zi ne-au servit masa de pranz, nu doar cina, asa cum " mai fura la cantar " altii.

Legat de transport; retine ca pe langa preluarea de la gara, ei asigura si alte mici excursii in imprejurimi, in functie de anotimp, de existenta sau nu a zapezii.

Un lucru este sigur; este bine ori sa fie zapada buna de joaca si de schiat... ori sa fie frumos si cald, adica vreme buna pentru drumetii. Caci in hotel, cel mai bun lucru care il poti face este sa mananci; sa mananci mult si bine.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [20.02.14 17:51:11]

@Diaura

Multumesc frumos pentru detalii! Intr-adevar mi se pare un pret corect tinand cont ca a fost vorba de o cazare pentru o familie+copil intr-un apartament + pensiune completa + restul de facilitati excelente.

Mai am o intrebare: in cadrul hotelului nu au si alte posibilitati de relaxare, distractie, gen: biliard, table, sah, remy, darts sau ceva spatiu (camera) de joaca amenajat special pentru copii ?

Daca-mi permiti, mai am o curiozitate, totusi de ce le-ai acordat 95% grad de satisfactie la servicii si nu apreciere maxima, avand in vedere ca nu ai avut practic ce sa le reprosezi, fiind exemplari in absolut tot.

Diaura*AUTOR REVIEW
    [21.02.14 09:17:48]

@dananecula:

Tocmai pentruca in hotel nu prea ai ce face, la capitolul distractie indoor am acordat un calificativ mai mic, ceea ce a dus la scaderea notei generale.

Exista o sala multifunctionala, dar nu cu biliard; este o sala pentru sedinte sau altfel de intalniri pentru grupurile organizate.

Partea buna a lucrurilor este ca sunt camerele spatioase, si daca vremea nu este buna pentru plimbari si drumetii (sau pentruca piticii sa se poata juca afara la locul amenajat) la nevoie se poate sta in camera, asa cum face fiecare familie acasa cand nu isi scoate copilul afara. Asta daca au luat cu ei macar o carte de colorat, jucarii sau un puzzle.

Si ca sa vezi cat de amabili sunt angajatii... intr-o zi la masa cand pitica se plictisea in asteptarea mancarii... i-au dat o multime de servetele cu care sa " faca avioane " ca sa treaca timpul mai usor. (nu ca ei ar fi intarziat... doar copilul era nerebdator).

dananecula, Diaura*
    Alte impresii din această RUBRICĂZada Hotel: