ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2014
DIN: Zalau
ÎNSCRIS: 10.02.14
FEB-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 1,5

Patru stele impartite la doi

Buna ziua,

Doua familii am decis sa megem intr-o simbata dimineata la Baile Felix si sa ne cazam la International pentru a noapte.

De la intrare totul a parut destul de ok, desi se vedea ca este un hotel "comunist" renovat si modernizat. Desi nu aveam nici un fel de rezervare, la receptie totul a decurs rapid si civilizat, cu oameni binevoitori, insa la pret am ramas putin perplex: doua camere 680 de lei pentru o noapte si cu mic dejun inclus.

oK, nu am achitat eu ca a fost o invitatie, mergem la etajul 7 unde aveam camerele. Parca la 4 stele ma asteptam la camere un pic mai spatioase si poate o idee mai curate, baia curata. Din cauza caldurii nu se putea respira in camera predominind o atmosfera de sauna, iar in baie din cauza unui ventilator (de aerisire presupun) era un aer incins. Am deschis geamuri, usa si ne-am echipat de mers la bazine. In interior doua bazine, nu foarte mari, cu adincime de 1,4m dar decente pentru balaceala si nu foarte aglomerate.

Ooo, dar ce frumos, observ ca este si afara un bazin plin de oameni, si fiind iarna mi-am zic ca e perfect. Dezamagirea a fost uriasa deoarece adincimea apei peste tot era pina la genunchi si oamenii stateau in fund sau pe burta. Dupa 30 de secunde m-am reintors deziluzionat inapoi la bazinele acoperite.

Ne reintoarcem la camera si inchid geamul, usa si convectorul de caldura care era inca incins. Camera mica era bine mobilata, doua paturi, un tv, un minibar modest, telefon, un holisor, un balcon, si baia dotata cu articole de igiena, prosoape curate si halate.

In camera cealalta la fel o caldura insurmonabila care te lovea in cap in primele minute. La noi in camera nu puteam sta cu usa deschisa deoarece am un bebe de un an si cinci luni, si mi-a fost teama sa nu-l traga curentul, deci o noapte de sauna cu dormit chinuit si neodihnitor in chiloti si cu copilul care a plins in repetate rinduri si cred ca de la caldura.

Micul dejun a fost bogat si gustos in regim de bufet, chelnerii semipoliticosi deoarece te scanau cu privirea inca de la intrarea in sala de mese, scaune de masa pentru copii iar ca bauturi tea, cofee, juice, milk, water etc.

Un aspect enervant se petrecea in cele 2 lifturi mici (din totalul de 3) care in orele aglomerate (dimineata si seara) se opreau din etaj in etaj cind erau chemate, o coborire sau urcare pina la 7 durind destul de mult.

Per total a fost ok, insa pretul urias nu justifica cele patru stele desenate si cele doua din realitate.

O zi buna si alegeti intelept.

Trimis de screengems in 10.02.14 11:19:50
Validat / Publicat: 10.02.14 15:05:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'. A mai fost în/la: ---

VIZUALIZĂRI: 2552 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (screengems); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.50 EUR pe cameră

[10.02.14 11:32:11]

@screengems: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Abdul
    [05.06.14 23:03:31]

@screengems: O sa fiu " acid" in redactare.

1. "Calul de dar nu se cauta de dinti". Din modul in care ati prezentat prezenta dvs. in acest hotel deduc ca nici in cele mai frumoase vise nu va permiteati sa va petreceti o noapte in acest hotel.

2. Camere mici? Eu m-am fost cazat in hoteluri din Viena, Budapesta, tot de patru si chiar cinci stele, dar cu conditii mult sub cele de la acest hotel.

3. Lifturile? Sunt lifturi "inteligente". Daca cei ce asteapta nu au rabdare exista scari. Am patit-o si in Viena.

4. Fiind bufet suedez nu stiu ce ati avut cu chelnerii. Poate ca tendinta dvs. de a va indopa pentru toata ziua a atras atentia.

5. Caldura? Se poate regla. Dar ce sa faci cand nu stii cum! Daca nu ati fi fost cu nasul pe sus puteati cere sprijinul personalului.

6. Minibar modest. Ce doreati? Articul de acasa? Si pentru o noapte ce v-a interesat acest detaliu?

7. Adancimea apei... ??? Cine este de vina? Intrucat sunt zeci de afise si anunturi prin care se atrage atentia ca nu este permis saritul si plonjatul in bazine...romanul neaos le ignora. Poate ca administratia a adoptat aceasta solutie. Apa mica. Cine sare... sare pe propria raspundere.

Inainte de a da cu parul ar fi bine sa ne uitam in propria ograda si inainte de a blama ceva bun oglinda sa ne fie martor.

screengemsAUTOR REVIEW
    [16.07.14 18:09:17]

@Abdul:

Buna ziua,

Am vazut ecoul de mult timp insa initial nu am vrut sa-ti raspund, dar uite, o sa cheltuiesc citeva minute pentru a te lamuri.

In primul rind eu nu judec oameni si nu am vederi fixe ca si tine si nici nu ma dau expert in cunoasterea interpersonala oricit de "telepatic ai fi". Si acum sa o reluam punctual, poate o sa te lamuresc macar in mica masura (tu judeti oameni si ai prejudecato sory). Nu judec oameni, insa devin aspru si intransigent cind ma cazez intr-un loc si imi exprim clar nemultumirile acuzind pensiunea, hotelul etc. cind situatia o cere.

1. Acest cadou a venit de la tatal meu si i-am multumit pentru efort, si sa sti ca-mi permit destule si am umblat ceva prin lume ca sa stiu cum stau lucrurile.

2. Da, camere foarte mici. Pentru o familie formata din 3 si 4 membrii camerele sunt jignitor de mici. Nu zic ca daca mergi cu sotia/prietena/amanta si sunteti un cuplu nu ar fi ok, dar pentru mai multi membrii e naspa.

3. Lifturile inteligente nu au nici o vina, dar sunt intervale in care evident sunt suprasolicitate si atunci devine o aventura oribila sa cobori de la etajul 7 la etajul 1, cu liftul plin, fara aer, cu un copil mic in brate si opriri la fiecare etaj.

4. Eu nu traiesc ca sa maninc, cred ca ma confunzi, fara suparare. Chelnerii de care i+ti spuneam erau la intrare in restaurant si afisau pe figura o lehamite de iti venea sa pleci de acolo din prima.

5. Caldura din camere era insuportabila, lucru confirmat si de alte familii. Am reclamat acest lucru la receptie si ni sa comunicat ca convectorul (sau minunea aceea) trebuie data la minim, lucru pe care de altfel l+am si facut. Era fara speranta deoarece ventilatorul de la baie baga un aer incins si ca sa poti rezista 3 mninute in baie mai lasam deschisa usa si binenteles usa spe balcon.

6. Minibarul era ok, aici iti dau dreptate.

7. Nu stiu si nu ma intereseaza la cite spa-uri sau hoteluri cu piscine ai fost, insa un bazin cu apa termala, iarna pare un vis frumos, insa nu cind apa are 30 de cm si oamenii stau intinsi pe burta sau pe spate ca sa nu le fie frig. Si nu sar in apa, pentru ca am bun simt, desi conationalii mei au apucaturi ramase din epoca preistorica. Eu ma plingeam doar de bazinul de afara, in interior totul a fost ok.

Sa sti, Abdul (ce nume ramanesc) ca am vorbit cu cei de la International si lucreaza sa-ti faca bustul la intrare in hotel si sa te promoveze ca PR pe publicitate pentru promovarea lor.

Imi pare sincer rau, pentru tine si pentru altii asemeni tie, care perpetueaza acest trend turistic pagubitor-preturi occidentale la calitate romaneasca.

O zi placuta.

Abdul, screengems