ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2009
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2007

ARTICOL ARHIVAT

O vacanta de neuitat pe Costa Brava-Santa Suzanna

In acest review vreau sa scriu despre trei locatii din aceeasi zona, Costa Brava, unde am petrecut cu familia un sejur de neuitat. Stiu ca poate stimatul webmaster nu va fi prea multumit ca le scriu pe toate intr-un singur review. Si ca poate, scriindu-le separat as acumula mai multe PMA-uri. Dar eu cand imi scriu aici impresiile de vacanta, nu o fac cu gandul de a castiga puncte sau mai stiu eu ce, scopul pt. care m-am inscris aici, este de a ma informa de la colegi de ceea ce scriu ei si de a informa la randu-mi despre destinatii, hoteluri, etc. din locurile pe unde am avut sansa si placerea sa calatoresc. Asa ca, pot fi (de) punctata oricand si de catre oricine doreste s-o faca... Eu tot voi scrie aici un “trei intr-unul”.

Deci, in vara lui 2007 am plecat intr-unul din cele mai frumoase si interesante destinatii de vacanta de pana atunci pentru noi, si anume in statiunea Santa Suzana, aflata la sud de Costa Brava. A fost un sejur de 7 zile combinat cu un circuit in care am vazut multe, multe... ale caror amintiri placute ne-au ramas in suflet pt. totdeauna.

Tarmul Mediteranei va stii mereu sa ne imbie cu una dintre cele mai frumoase privelisti din lume, unde soarele, palmierii, apa limpede si localnicii primitori abunda. Costa Brava este o zona de o mare diversitate, atat din punct de vedere al peisajului, cat si din cel al serviciilor turistice. Costa Brava este o fasie stancoasa de-a lungul litoralului care incepe in Blanes si se continua spre nord 135 km, printre mici golfuri si plaje pana la granita cu Franta, fiind o zona atractiva si fascinanta, foarte populara pentru turismul international.

Aici in zilele calduroase de vara, albastrul luminos al marii contrasteaza cu falezele stralucitoare galben-rosiatice. Costa Brava este foarte asemanatoare Rivierei Franceze, cu munti care se intind pana la mare, formand lagune cu plaje de nisip, intime si romantice. Statiunile cele mai importante de aici sunt Calella, Pineda del Mar, Santa Susana, Lloret del Mar, Malgrat del Mar.

Coasta neîmblânzită a Spaniei, "Costa Brava", este regiunea ideală de vacanţă pentru cei care vor ziua, relaxare la soare şi noaptea, distracţie. Santa Suzana este una dintre cele mai animate statiuni de pe Costa Brava, care atrage mulţi tineri prin oferta sa generoasă de distracţie pe plajă, pe mare şi prin zecile de cluburi, discoteci şi restaurante. Santa Suzana este recomandata celor care doresc o vacanta relaxanta sau activa si servicii de calitate in apropierea unui oras de poveste, Barcelona, orasul meu de suflet, la numai 55 km distanta, cu trenul care poate fi luat din statiune.

Plaja larga si generoasa se intinde pe o lungime de 2 km si este, probabil, cea mai frumoasa de pe coasta... Trebuie sa mentionez faptul ca nisipul "clasic" fin şi galben lipseşte din staţiunile de pe Costa Brava si deci, si din Santa Suzana, ceea ce-l înlocuieşte fiind mai degrabă un fel de nisip poros, granulat şi galben-roşiatic. Ţărmul este abrupt, astfel că intrarea în mare este după acelaşi tipar, dar claritatea şi culoarea apei compensează acest eventual inconvenient. Atentie mare deci, pentru familiile cu copii, mai mici sau chiar mai mari...

La Santa Suzana nu vin doar turistii tineri si neliniştiţi care fac coadă, în fiecare seară, să intre la cluburile preferate, ci şi cei trecuţi demult de vârsta majoratului, si chiar si mai si, care se mulţumesc cu o carafă de sangria, la una dintre zecile de terase cu meniuri care îmbie cu tot felul de băuturi bahice. Orăşelul lasă impresia că a fost deja împărţit între cele două "tabere", între care există zona de "tampon", împănată cu restaurante a la carte şi fast-food-uri pentru absolut toate gusturile, la preţuri rezonabile. Seara te poti delecta, fie free, de pe strada, fie stand cu o bautura la masa unui restaurat si vedea un spectacol de flamenco veritabil, dat de profesionisti talentati si dedicati muzicii si dansului...

Noi am avut cazarea la hotelul Sant Jordi, in linia a 2-a fata de mare, distanta de la hotel pana la plaja nefiind semnificativ de mare. Treceam strada principala printr-un pasaj subteran si apoi ajungeam pe faleza care ducea direct pe plaja...

Hotelul este de 3*, foarte curat, cu o receptie generoasa, cu personal foarte zambitor si amabil si are 5 etaje. Noi am stat la ultimul, pe partea de la strada, unde erau blocuri de locuinte ale spaniolilor, cu piscine si terenuri de sport foarte bine ingrijite si a fost bine, nu razbea prea mult zgomotul pt ca, spre surprinderea noastra, spaniolii sunt niste oameni pasnici, linistiti. (cel putin acolo si atunci...) Hotelul are si o piscina, nu prea mare, cu animatori care distreaza turistii ce hotarasc sa-si petreaca timpul acolo fie facand plaja pe sezlonguri sau facand baie ori band ceva de la bar.

Camera era destul de incapatoare, avand un pat mare, de 2 persoane, cu noptiere si veioze la fiecare si inca doua paturi suprapuse, de 1 persoana. Noi fiind trei, a fost bine, fata a ales patul de sus si cel de jos l-am folosit pt. bagaje. Bineinteles, camera mai avea si un dulap, TV si AC. Baia era generoasa, cu cada si uscator de par, bineinteles. Se facea curat, se schimbau prosoapele si asternuturile si se ducea zilnic gunoiul, chiar daca, poate, in cos era doar, sa zic, o sticla goala de plastic sau ambalajul de la o napolitana... Camera avea pe toata lungimea ei si a baii un balcon, dar nu era prea lat. No problem...

In ceea ce priveste masa, am avut demipensiune, bogata si diversificata, multe fructe si prajituri foarte gustoase... Iam, mi-amintesc si acum parca gustul de inghetata, de ex. cea de ciocolata, care se termina si prima...

Ei, acum sa scriu cateva vorbe si-un cuvant despre o excursie pe care-am facut-o noi, si anume, la Marineland. Acesta este o combinatie intre parc acvatic, delfinarium si gradina zoologica. Situat intre Costa Brava si Costa Maresme, parcul garanteaza o zi memorabila, plina de distractie si amuzament, dar si educationala in acelasi timp si plina de senzatii pentru intreaga familie. Noi am luat un bus din Santa Suzana si in mai putin de 15 minute eram deja acolo. Parcul se deschidea la ora 10, noi am luat biletele si dupa putin timp am intrat. Deja de la intrare, am fost “trasi” in poza, anuntandu-ne ca la iesire vom primi fotografia. Bun... Apoi am luat parcul la picior, am vizitat gradina zoo, ne-am interesat de ora cand incepea spectacolul cu pasari exotice si delfini si apoi ne-am asezat la plaja pe iarba bine intretinuta. Intre timp, parcul a inceput sa se agite, umplandu-se de lume multa si viu colorata, devenind un mare furnicar, astfel ca la pranz nu ma ramasese nici un colt de iarba neocupat. In timpul cat a durat spectacolul, am lasat cearceaful cu prosoapele acolo... si, culmea, nu le-a atins nimeni... Ne-am distrat atat in parc, incercand cam toate nebuniile de acolo (tobogane de toate felurile) dar spectacolul a fost unul inedit, cu dresura de papagali si nu numai, iar show-ul de la delfinariu a fost sublim. Bine, mie si fiicei mele ne plac enorm delfinasii... Cine a fost, stie, cine nu, sa mearga, caci nu va regreta nicio secunda...

Voi posta cateva poze din aceste locuri, pt. ca acestea, fara atatea cuvinte, stiu sa povesteasca mult mai bine decat mine...

Trimis de ileanaxperta* in 19.10.09 23:46:49

VIZUALIZĂRI: 5971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul Sant Jordi, din Santa Suzana, unde am petrecut un concediu de neuitat

iuliastoian87*
    [20.10.09 17:51:44]

Frumoasa si amanuntita descrierea dv. Mai tineti minte cat v-a costat un asemenea sejur? si cum ati mers? cu agentie sau pe cont propriu?va multumesc.

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [22.10.09 23:28:54]

Iuliastoian87, am mers prin agentie si un bilet parca a costat pt. adult in jur de 630 euro iar pt. copil pana la 12 ani a avut o reducere, cam 350 euro biletul pt fata. A cam costat, dar a meritat. Cu bine.

mirelopodu*
    [06.10.10 21:59:49]

ileanaxperta, ai putea să-mi spui cât costă un bilet de tren până la Barcelona? Mulţumesc anticipat.

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [07.10.10 11:33:17]

mirelopodu, cand am fost eu in Santa Suzana, in vara lui 2007, biletul dus din statiune pana in P-ta Catalonia din Barcelona a costat, din ce-mi amintesc, 1,8 euro/pers. Am preferat sa mergem pe cont propriu, ci nu organizat prin agentie tocmai ca a fost mult mai convenabil dtpdv: am plecat la ce ora am dorit (atunci a fost un tren stiu precis, la ora 9,05 dimineata, care a venit chiar mai devreme cu cateva minute). Iar la intoarcere, am avut tren la 18. Dar de atunci si pana acum se poate sa se mai fi schimbat lucrurile. Poate intri pe net si vezi ce si cum... actualizat. Dar oricum, nu costa deloc mult, nu? Vacante de vis oriunde... si la Barcelona

mirelopodu*
    [07.10.10 13:35:07]

Mulțam fain de tot, ileanaxperta! Prețioasă informație mi-ai oferit.

Nicky27
    [22.09.14 09:02:49]

Calatoria cu trenul pe ruta Santa Susana - Barcelana dureaza 1 ora si 20 de minute. Mai toate trenurile au avut intarzieri. Nu stiu cati km sunt, dar ca durata este foarte mult.

ileanaxperta*, iuliastoian87*, mirelopodu*, Nicky27
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Santa Susanna: