ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2014
SEP-2014

încărcat de pe telefon!

Spania - Santa Susana - hotel Royal Sun

Buna ziua,

M-am hotarat sa scriu urmatoarele randuri, deoarece inainte ne a pleca in vacanta nu am gasit multe informatii legate de statiune, hotel, excursii optionale.

Hotelul este curat, am primit camera cu vedere la mare fara sa o solicitam. Totusi peste tot sunt seara petreceri cu muzica si este imposibil sa dormi pana la 12 noaptea. Va recomand terasele de pe plaja, sunt putin mai scumpe, dar linistea merita. Din pacate noi le. am descoperit prea tarziu.

Am plecat de acasa cu gandul sa vizitam Barcelona, Portaventura, Marineland si ce mai gasim la fata locului. Prima zi am ajuns tarziu, avionul a avut intarziere 15 min, iar cu autobuzul am mers 2 ore pana am ajuns la hotel. Am decis sa ne petrecem pe plaja restul zilei si apoi sa facem o plimbare sa studiem ofertele referitoare la excursiile optionale. Primul impact cu plaja a fost minunat, este cu pietricele, dar eu am adorat sa merg pe ele. Ceilalti s-au plans ca ii gadila. Prima surpriza a fost ca nu am gasit seara nici un fel de informatie despre nimic, prin urmare a 2-a zi am plecat orbi sa descoperim Barcelona. Am ajuns la gara si acolo am citit un afis ascuns intr-un colt cu ofeta pt autobuzul turistic. Se pot cumpara bilete de la orice statie de tren pt autobuzul turistic din Barcelona si nu mai platesti calatoria cu trenul. Astfel cu 27 de euro/pers, am rezolvat 2 probleme. Ajuns in Barcelona, am stat la randuri imense... din greseala la cealalta companie de autobuze turistice. Prin urmare, am fost nevoiti sa schimbam randul. Despre ce am vazut in Barcelona nu voi comenta, este uimitoare, la sfarsitul zilei am decis ca trebuie sa revenim. Calatoria cu trenul dureaza 3 pre dus-intors, trenurile au intarzieri si nu tb sa bazati pe orar.

Un alt obiectiv a fost Portaventura la fel, zero informatii. Am gasit bilete in statia de tren si la fel am platit doar intrarea in parc. Calatoria cu trenul este foarte lunga... cam 3 ore dus. Ajunsi acolo, alte cozi infernale. Dupa ce am intrat am stat la alte cozi imense. Am reusit sa beneficiem de 5 trenulete. Merita pentru senzatie, nu merita pt drum si cozi. Practic stai la cozi multe ore, pentru 2 min de senzatii tari.

Marineland a fost super ok. Am luat bilete de la hotel, am ajuns in 10 min, am asistat la 2 spectacole cu delfini, am reusit sa ne si plictisim.

In alta zi, am reusit sa ajungem din nou Barcelona, am fost din noi fascinati de Gaudi. Cu tristete am descoperit ca exista bilete pt 2 zile 35 de euro. Pt noi nu mai era timp sa profitam de oferta pt 2 zile.

Ca impresie generala, in Spania totul costa si costa mult. Trebuie sa platesti numeroase intrari suplimentare ca sa vezi ceva interesant. Trenurile au intarzieri si drumul este mai lung, decat se spune initial. La terase mare atentie pt ca ti se prezinta platouri pt 2 persoane, dar pretul afisat este pentru 1 persoana.

Trimis de Nicky27 in 21.09.14 13:33:50
Validat / Publicat: 21.09.14 14:32:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nicky27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.09.14 13:46:38]

@Nicky27: bun-venit cu adevărat în comunitatea AmFostAcolo.ro după o luuuuungă perioadă de "chibiţat".

------

Ne-am bucura să putem citi şi impresiile tale de la Hotelul Royal Sun scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

istratescu
[21.09.14 16:51:16]

Salut! iteleg ca ai luat bilete pt autobuzul turistic din gara, ai mers cu trenul pana in Barcelona si de aici m-i s-a rupt filmul... cum ai gssit autobuzul? Te rog amanunte la anul vreau sa ajumg acolo, multumesc!

[21.09.14 22:47:58]

@istratescu:

Iti spun cei din gara... cobori din tren la statia playa catalunia si cand iesi o sa vezi cozile. Nu ai cum sa le ratezi, doar ca sunt 2 companii si tb sa te asiguri ca stai la randul corect. De asemenea cand urci in autobuz sa ceri carnetul cu reduceri, daca ai ganduri sa vizitezi una alta. Ia in calcul ca drumul cu trenul dureaza mai mult de 1 ora, deci ca sa apuci sa vizitezi din plin, tb sa pleci cu trenul de 7 dimineata din santa susana. Traseele busului turistic au 3 culori. Cel verde pe plaja nu merita osteneala. Iti recomand sa incepi cu albastru si sa schimbi cu rosu, dar tb sa ajungi dimineata.

[21.09.14 22:52:45]

@webmaster21:

Multumesc pentru primire. Nu imi place sa scriu compuneri si de asta ma abtin. O sa scriu si cate ceva dere hotel.

istratescu
[22.09.14 06:03:01]

Multumesc mult pt. informatii. Inteleg ca poti cobori din autobuz la diferite obiective si te poti sui in altul pe urma?

[22.09.14 08:50:56]

@istratescu:

Este un Bus turistic, poti cobora si urca de cate ori vrei, in timpul unei zile. Cobori, vizitezi, te intorci in statie, urci... iar cobori, vizitezi... La urcare primesti o harta si poti cobora numai unde te intereseaza.

Scripcaru
[23.01.16 03:16:55]

@Nicky27: Frumos, voi tine cont, dar la plaja ati fost? Unde, si care este perioada optima din ceia ce ati vazut? Pentru mine, asta asi vrea sa stiu, caci vad ca acest aspect este putin l'asta deoparte de marea majoritate... ! Evident, multumesc anticipat!

istratescu, Nicky27, Scripcaru
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Santa Susanna: