ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2014
prieteni
PREȚ SEJUR 400 euro ?
REGIM MASĂ Fara masa

Apartamente diverse - Roma(încă) NECLASIFICATĂ

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • [fb]
    NOU TIMP CITIRE: 4 MIN

Garsoniera Bacio - Rome City Apartments

Dupa ce am primit un premiu AFA ce a constat intr-un bilet de avion si dupa ce m-am hotarat ca destinatia sa fie Roma, am inceput cautarile pentru un loc de cazare. Premiul a venit intr-un moment in care imi incheiasem socotelile cu vacantele pe anul 2013 asa ca bugetul meu nu imi permitea prea multe alternative. Site-urile de rezervari imi gaseau hoteluri cat de cat centrale la niste preturi care depaseau cu mult suma pe care o alocasem pentru cazare. Luna octombrie s-a deovedit a fi, contrar asteptarilor mele, o luna in care multi turisti doreau sa viziteze Roma. Si am inteles si de ce abia cind am ajuns acolo – vremea este excelenta!

Dupa cateva cautari am gasit un site de rezervari din Italia care oferea spre inchiriere mai multe apartamnete sau garsoniere – o idee excelenta pentru cineva cu bugetul meu care nu isi permite sa serveasca 2-3 mese pe zi in oras/zi. Am ales cea mai ieftina camera de pe acel site incurajat de pretul care s-a apropiat de suma maxima pe care o puteam plati si de pozitionarea sa.

Bacio este o camera ce se afla situata de Via Baccina 88, o strada foarte linistita de unde se poate ajunge in doua-trei minute la Santa Maria Maggiore, San Pietro in Vincoli sau pe Via Fori Imperiali (6-7 minute de Colosseum sau de Piata Venezia). Statiile de metrou Cavour sau Colosseum se afla la aproximativ 100 m.

Din Gara Termini eu am preferat sa merg pe jos pe Via Cavour circa 10 minute pina in Piata Madonna dei Monti de unde incepe Via Baccina. Pentru aceasta camera am platit 80 euro/noapte. Camera se inchiriaza pentru minim 4 nopti. Banii pentru prima noapte mi-au fost trasi de pe card in momentul confirmarii rezervarii, iar restul i-am platit cash in momentul in care ni s-a predate camera. Nu se poate plati cu card bancar si este indicat sa pregatiti exact suma pe care o mai aveti de platit pentru ca proprietarul nu prea are sa va dea rest.

Pozele de pe site sunt relevante, iar in camera pot sta 3 persoane. In momentul confirmarii rezervarii va sunt explicate clar citeva regului printre care si faptul ca daca ajungi la locatie dupa ora 20 va trebui sa platesti “o penalizare” de 20 de euro. Avionul nostru a avut intiziere, drumul pina in Roma a durat 50 de minute, a mai durat ceva pina ne-am rotit si prin dreptul garii Termini cautand Via Cavour. Asa ca am ajuns la apartament pe la 21.15 si, impreuna cu “parerile de rau” ale proprietarului, am fost nevoiti sa platim cei 20 de euro. Orice intirziere peste ora anuntata trebuie “raportata” telefonic tinind cont ca proprietarul vine sa te astepte la ora stabilita prin email. O alta regula este ca tu sa ai la tine o copie dupa pasaport, copie ce nu ne-a fost ceruta.

In fine, am luat in primire camera, ne-au fost prezentate cateva restaurant din zona, ni s-au aratat facilitatile si am fost rugati ca la ora 10 dimineata, in ziua plecarii, sa lasam cheile pe masa si sa eliberam camera.

Din Via Baccina se intra intr-o cladire linistita al carui hol se traverseaza pina intr-o curte micuta care ne-a apartinut si in care se afla o masa de tabla si doua scaune. Nu le-am folosit deoarece de la ferestrele lor toti vecinii se uita direct in farfuria ta. Camera, probabil o fosta magazine, a fost destul de ok amenajata. Tavanul din grinzi, cateva polite pe pereti si un tablou ieftin care da totusi culoare camerei. Facilitatile au inclus frigider, aer conditionat, cuptor cu microunde si un televizor cu o diagonala minima. Chicineta incorporate in camera avea chiuveta, aragaz, tacamuri, vesela si... cam tot ce trebuie. Baia este extreme de mica, iar camera este buna pentru doua persoane, trei fiind cam multe. Un pat pentru doua persoane, o canapeluta extensibila, o masa cu doua scaune. Mai exista o debara cu o masina de spalat (rufele se pot usca in curte) si o alta mini-debara in care am vazut ca exista o masa de calcat.

Tinind cont ca am petrecut prea putin timp in apartament m-am declarat multumit mai ales ca nu am fost deranjati de nici un zgomot in timpul noptii sau al zilei. Tot ce m-a deranjat a fost baia care, repet, era extreme de mica si faptul ca am fost nevoit sa car bagajul dupa mine in ultima zi, de la ora 10 pina spre seara, cand am parasit Roma.

Din apartament se ajunge imediat in spatele Forului Nerva, iar de aici pe Via dei Fori Imperiali. In apropiere am gasit (cu greu) doua mini-market-uri, iar cei care se scoala de dimineata pot face cumparaturile intr-o piata ce se afla vis-a-vis de camera Bacio.

Daca doriti sa vizitati Roma intr-o perioada aglomerata, atunci cand preturile pentru o camera intr-un hotel situat cat de cat central depasesc sumele la care v-ati gindit, Bacio poate reprezenta o alternative de cazare.

[fb]
    Trimis de vlado2 in 04.01.14 10:58:39
    Validat / Publicat: 04.01.14 11:59:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P01 Garsoniera Bacio - Via Baccina 88, Roma

webmaster87 [04.01.14 11:51:57] »

vlado2 [04.01.14 14:12:12] »

@webmaster87: Da, este perfect!

krondia [04.01.14 15:46:57] »

Felicitări pentru premiu şi mulţumim pentru impresii!

vlado2