ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2013
DEC-2013
2 AD. + 3 COPII

Extrem de nemulțumit

Traumatizanta vacanță în stil GRANDE

Aflat încă sub imperiul emoțiilor negative trăite la această pensiune din Lepșa, mă hotărîi să redactez acest avertisment, în atenția celor ce vor avea proasta inspirație să calce pragul respectivei locații.

Ca de obicei, în sezonul rece, am dat sfoară în țară pe la amicii care mă acompaniază la acest gen de ieșiri, ne-am grupat și prezentat la poarta pensiunii în data de 24 a lunii decembrie. Cam gălăgie, de la bun început, în living-ul aflat sub ocupația bandei (...) ce se instalaseră deja în jumătate din cele 14 camere ale pensiunii. (Indivizii) cu pricina, mai produceau și fum de țigară în cantități impresionante în spațiul comun al pensiunii, spațiu comun ce reunește bucătăria, living-ul, recepția și spațiul de joacă pentru copii.

La momentul sosirii noastre, proprietarul și administratorul vilei ne-au comunicat că cea de-a patra cameră pe care o rezervasem cu începere din data de 25 decembrie, o închiriaseră, dar au promis că o vor elibera a doua zi, ceea ce s-a și întîmplat.

De aici, începe neplăcuta odisee, ce a durat trei zile, pînă la evacuarea pensiunii de o parte a grupului (...) ce aveau ca principală calitate, în ochii proprietarului pensiunii, faptul că erau angajații service-ului în care acesta își întreținea mașinile personale.

Inutile toate demersurile noastre de a-i potoli pe (indivizii) ce nu pridideau de a-și folosi bașii pînă la ore înaintate, ori de a pufăi mahoarce în spațiul comun, în care în afară de noi, toți nefumători, se aflau și progeniturile acestora. Atît proprietarul, cît și administratorul, nu făceau decît să ne asigure că nu se vor mai repeta problemele, în fapt situația continuînd să devină din ce în ce mai tensionată. Punctul culminant a fost momentul în care s-a ajuns la altercații verbale, părînd iminent ca acestea să degenereze în violențe fizice. Evident, că nici proprietarul, nici administratorul nu și-au făcut simțită prezența.

Situația s-a redresat doar după ce o parte a (grupului) cu pricina s-a dispersat din zonă, dar mai ales după apariția în peisaj a proprietăresei, care se pare că știe să-și impună autoritatea, spre deosebire de cei doi (...) ce au contribuit la distrugerea stării noastre de bine.

Camerele sunt suficient de spațioase și suficient dotate, din nefericire, în cazul în care se fumează în incinta pensiunii, fumul de țigară pătrunzînd în interiorul acestora și, neavînd un sistem de aerisire, persistă timp îndelungat.

Am plecat cu o zi mai devreme decît ne propusesem inițial, cu ferma convingere că nu vom mai reveni la Pensiunea Grande, în vecii vecilor.

Cu speranța că voi ajuta altora, pentru a nu avea parte de experiențe similare, îmi închei aici prezentarea ce am avut a face asupra condițiilor oferite celor ce nu sunt în relații apropiate cu proprietarii pensiunii cu pricina și vă doresc tuturor un an nou lipsit de incidente în unitățile de cazare de pe tot cuprinsul Patriei!

Trimis de ostap bender in 30.12.13 10:34:14
Validat / Publicat: 30.12.13 15:03:55

VIZUALIZĂRI: 4308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ostap bender); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[30.12.13 15:07:38]

@ostap bender: Îți înțelegem pe deplin nemulțumirea și starea de dezgust provocată de experiența nefericită de acolo - asta însă nu îți dă dreptul la rândul tău să fii necivilizat în exprimare. Am editat textul întru intrarea acestuia în limitele impuse de regulament și de normele de bună-cuviință.

Pe viitor însă nu voi mai fi la fel de îngăduitor - voi aplica și partea cu sancțiunile din același regulament.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Grande: