ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2013
ÎNSCRIS: 03.11.13
OCT-2013

Foarte nemulțumit

Proprietari de pensiune nepoliticoși

Am sosit pentru o noapte la Pensiunea Mora, impreuna cu o colega de serviciu, cu rezervare prin telefon.

Am ajuns seara si am constatat ca dusul era stricat. Am reusit sa-l folosesc, insa spre final a inceput sa curga doar apa rece. Colega mea s-a dus la receptie si a cerut ca dusul sa fie reparat. Doamna de la receptie, foarte amabila, a facut tot posibilul sa il repare, timp de vreo ora, insa nu a reusit. A ramas ca dimineata sa vina seful sa-l repare, dupa ce avea sa cumpere ce avea nevoie pentru a repara/schimba dusul. Colega mea nu a mai putut sa faca dus in acea seara, iar dimineata aveam treaba, caci eram in delegatie.

A doua zi dimineata s-a rezolvat problema si colega mea a cerut despagubiri. Proprietarul pensiunii s-a enervat si dupa ce ne-a facut "moldovence" si "bucurestence cu pretentii", i-a inapoiat 20 de lei.

Cand m-am dus sa-i las cheia, i-am spus ca nu mi se pare normala atitudinea lui si ca daca dusul era stricat, asta putea insemna si ca baia nu fusese spalata inainte de inchirierea camerei, caci altfel menajera putea observa defectiunea. I-am spus ca la standarde europene trebuia sa ne inapoieze toti banii si atunci a intervenit sotia lui care ne-a jignit (...) El a mai spus ca daca am avut nemultumiri, de ce nu am plecat la alt hotel. Apoi s-a dus sa verifice camera ca nu cumva sa fi furat ceva de acolo si cand a iesit ne-a acuzat ca am stricat usa frigiderului. Noi nu am folosit deloc frigiderul, deci n-am stricat nimic. I-am spus ca nu stie sa-si respecte clientii si ca voi scrie pe internet despre intamplarea asta si el a raspuns ca va da o replica. Succes!

Trimis de ramonas in 03.11.13 21:40:10
Validat / Publicat: 03.11.13 23:08:23

VIZUALIZĂRI: 1756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramonas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

vila_mora_cj*
    [26.11.13 00:18:43]

CLIENTE SANTAJISTE,

Comentariul pe care dvs l-ati postat nu corespunde realitatii. Realitatea este urmatoarea:

V-ati cazat in jurul orelor 20:00 si nu ati semnalat nici o defectiune. Totodata ati relatat ca ati facut dus dupa care ati plecat in oras. La intoarcere in jurul orei 24:30 ati semnalat la receptie ca nu functioneaza dusul.

Daca dusul era defect nu puteati sa-l folositi nici la orele cand v-ati cazat, iar boilerul de stocare a apei calde are capacitatea de 500 litri, deci nu avea cum sa curga doar apa rece. Concluzia este ca l-ati stricat intentionat pentru a putea cere despagubiri, deoarece sesizarea ati facut-o noaptea tarziu, orele 24:30, fiind imposibil de remediat la acea ora. Ati vorbit cu receptionera si ati spus ca e in regula daca se repara a doua zi dimineata la ora 7:00, ceea ce sa si intamplat, iar ulterior ati folosit dusul. Daca dusul era stricat cand v-ati cazat aveati posibilitatea sa refuzati camera insa nu ati facut-o in ideea de a obtine inapoi banii in totalitate pentru cazare.

Normele europene nu prevad restituirea integrala a sumei daca ati beneficiat de servicii. Ar trebui sa va informati inainte de a face afirmatii care nu corespund realitatii. Una dintre voi a doua zi, a venit la receptie si a cerut despagubiri, iar cand a fost intrebata ce pretentii are a spus ca nu stie. M-am oferit sa le restitui 20 lei (tariful pe camera fiind de 110 lei) si am intrebat-o daca e in regula. A spus ca da. A fost greseala mea deoarece sa dus in camera si a discutat cu cealalta colega, iar la check out au solicitat sa li se restituie toata suma. Atunci mi-am dat seama ca sunt niste santajiste, intrebandu-le de unde sunt, raspunzand ca sunt din Bucuresti, dar dupa accent si felul in care au pus problema mi-am dat seama ca sunt din Moldova si anume din Bacau.

La verificarea camerei manerul de la frigider era rupt insa de aceasta data nu au considerat ca trebuie anuntata receptia. Discutia a fost auzita si de niste clienti care le cunosteau, si au spus sa nu imi fac probleme deoarece e plin Bucurestiul de asemenea fite.

Ar fi bine sa cititi si celelalte 2 comentarii postate pe acest site, speram ca cititorii sa-si dea seama de realitate.

Proprietar,

Iacob Mora

NB vila_mora_cj* este (sau a fost) reprezentant al unității
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    ramonasAUTOR REVIEW
    [26.11.13 12:42:21]

@vila_mora_cj: Quod erat demonstrandum. Ca o persoana ce activeaza in turism, cum este cazul dumneavoastra, ar fi trebuit sa stiti pana acum ca referirile negative la adresa oamenilor din alte zone ale tarii/lumii sunt o dovada de diletantism. Acest lucru este demonstrat si de usurinta cu care treceti cu vederea faptul ca inainte de predarea unei camere catre un client nu stiti ca anumite lucruri din incapere sunt stricate: dusul si manerul de la frigider.

V-as fi felicitat pentru competentele lingvistice prin care identificati provenienta unei persoane printr-o conversatie, dar adevarul este ca informatia aceasta ati avut-o din buletinul pe care l-am lasat la receptie

Daca n-ar fi trist, ar fi chiar amuzant.

ramonas, vila_mora_cj*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mora: