ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2009
ÎNSCRIS: 04.09.09
JUL-2007

Albena - Balcic / Teapa castravetilor

ALBENA-BALCIC 2007 sau teapa castravetilor

Avand in vedere experienta anterioara foarte placuta de pe litoralul bulgaresc, la un an distanta, iata ca mergem din nou. Desigur, formatia este acum mai numeroasa, la recomandarea noastra, 6 adulti si 3 copii pornesc tot catre Albena, cu cazare retinuta la acelasi hotel Albena Beach Club. Am petrecut o saptamana placuta per ansamblu, am regasit in mare parte cam tot ce apreciasem cu un an inainte, dar o teapa majora am avut cu mancarea. Desi a fost acelasi sistem all-inclusive, mancarea a fost excrementala, sub orice critica. Imputiciune e un cuvant usor ca sa descriu mirosurile de hoit ce emanau in unele zile din farfuriile noastre. Cel mai sigur era sa mananci rosii, salata, paine sau piersici. Desi ca numar de feluri de mancare s-a pastrat in mare raportul din anul precedent, pur si simplu a existat un pranz in care nu am avut ce alege si ne-am dus la o terasa sa mancam.

In general, mancarea era refolosita, iar mirosul urat era combatut cu mujdei de usturoi. Astfel ca in ultima seara la Albena, cam toti adultii si copiii ne-am imbolnavit de stomac si am dat afara ori pe gura ori pe fund. Am fost la punctul de prim ajutor si…era inchis, atentie mare daca nu aveti pastile suficiente sau adecvate nu va bazati ca gasiti ceva deschis noaptea. In rest, nimic de reprosat, totul a fost in regula, dar cu ocazia asta am decis sa luam o pauza de Bulgaria.

Intr-una din zile am vizitat Balcicul, mai precis Castelul Reginei Maria si domeniul reprezentat de Gradina botanica ce il margineste.

In anul 1925 a inceput constructia castelului de la Balcic, Cadrilaterul fiind atunci provincie romaneasca. Doi arhitecti italieni si unul elvetian au demarat constructia ce avea sa se incheie 10 ani mai tarziu.

Gradina are mai multe zone, cele mai celebre fiind labirintul cretan, ca care s-a folosit piatra chiar din Creta si o alta zona de pavaje aduse din zona Maghrebului.

Parcul este o gradina botanica acum si cuprinde peste 3. 500 de specii de plante. Se pare ca Regina Maria avea o predilectie pentru cactusi, aproximativ 220 de specii din aceasta planta crescand si astazi in gradina.

Biletul de intrare pentru vizitarea castelului si gradinii costa circa 10 leva, undeva la 6 euro. Ghidul nu este prezent, te descurci pe cont propriu.

Castelul Reginei Maria combina elemente ale stilului maur cu cel mediteraneean. Este foarte aproape de mare, chiar la inceputul plajei cu nisip.

Am intrat in interior, dar nu am gasit nimic spectaculos, peretii nu poarta incrustatii, sunt simpli, iar cele cateva obiecte de mobilier din lemn masiv sculptat nu atrag atentia. Poate asta a fost si ideea, o casa de vacanta simpla, denumirea de „Castel” fiind oarecum improprie.

Oricum, vizita merita sa fie facuta mai ales pentru gradina, multitudinea de plante, paraurile ce strabat domeniul si micile cascade compunand elementele unui decor natural in care poti sa te plimbi ore in sir.

Orasul in sine, Balcicul, fost sat pescaresc, are un aspect extrem de rural din ce se vedea de pe coline. Nu stiu daca mai sunt alte obiective de vizitat, doar am auzit ca exista cherhanale stralucite pe stradutele inguste la asezarii.

www.bloggo.ro - povestiri de vacanta

Trimis de adrian76 in 08.10.09 19:42:34

VIZUALIZĂRI: 2388 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cupcake*
[13.10.09 19:20:24]

multumim pentru info, si eu vreau sa fug un week-end pana la balcic. poti da mai multe amanunte despre cazare in balcic? bafta

adrian76AUTOR REVIEW
[18.10.09 21:56:19]

Nu am stat in Balcic, dar in mare din ce am vazut hotelurile sunt modeste, dar curate

[15.02.10 19:45:30]

mutat in sectiunea 'O zi in Balcik', care va grupa toate impresiile 'de calatorie' din aceasta destinatie

Dragoș_MD
[15.02.10 23:46:56]

aici e un "hâc": adrian76 a depunctat crunt ALBENA, iar notele astea vin sa scadă "valoarea" Balcicului. păi e corect?!

[16.02.10 09:16:41]

@dragos: nu, nu e [corect] -- e un alt review care nu respecta cerintele de 'segmentare' a impresiilor in fragmente diferite, pe obiective, cu note diferite...

asta e... sa speram ca in viitor se vor intelege mai bine aceste lucruri.

Dragoș_MD
[16.02.10 10:12:10]

atunci hai sa-l rugam pe adrian76, poate mai citeste pe aici, sa ne spuna in cazul asta ce nota acorda DOAR pentru Balcik si sa se opereze cuvenita corectura. si eventual, daca doreste sa sublinieze o experienta neplacuta din Albena, sa scrie un review separat, plasat in locatia corespunzatoare.

webmasterXY*
[16.02.10 10:13:57]

adrian76, nu cred ca va citi pe aici, si-a dezactivat orice informare venita de pe AmFostAcolo

cupcake*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Balcic și împrejurimile: