ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2013
JUN-2008
prieteni

Vacanța în Corfu

Corfu - insula verde

E toamna, vacanta a trecut, dar ne ramân amintirile despre locurile văzute si incep să se contureze planuri pentru viitoarele vacanţe. Unii membri AFA chiar au inceput să posteze întrebări referitoare la petrecerea concediului de anul viitor. Si aşa e bine, doar am învăţat că omul gospodar îşi face iarna car şi vara sanie!

Review-ul meu vrea să vină în ajutorul celor care se gândesc deja la vara care va veni şi la care eu mă gândesc intens.

Grecia mi se pare cea mai frumoasă destinaţie. M-am îndrăgostit de această ţară, mai ales că ea oferă atât de multe pentru cei îndrăgostiţi de apă, plajă şi peisaje ce-ţi taie răsuflarea.

Deşi am fost în Corfu în anul 2008, impresiile mele sunt încă vii. Ştiam câte ceva despre insulă, ştiam că este cea mai verde insulă a Greciei, dar nu ştiam că poate fi atât de frumoasă.

Drumul făcut cu autocarul a fost foarte lung (29 de ore din Sibiu) şi obositor. Oboseala ne-a făcut pe toţi să nu ne putem bucura de frumuseţea peisajului in drum spre Igoumenitsa, portul de unde am luat feribotul spre Corfu.

Situată în Marea Ionică, Insula se numeşte în limba greacă Kerkira şi, conform legendei, a fost ultimul popas al lui Ulisse in drumul său spre Itaca. Se află aproape de Italia şi de Albania. Ce te impresionează în primul rând la această insulă este verdeaţa care o inundă, bogatele livezi de maslini şi citrice. Aici nu întâlneşti terenuri aride aşa cum gaseşti în Grecia continentală, de exemplu. Iernile blânde şi ploioase ajută vegetaţia să fie abundentă. Şi apoi, marea. Cristalină, albastră şi destul de rece la mijloc de iunie. Marea Ionică mi se pare mai spectaculosă ca peisaj decât sora ei - Marea Egee. Stânci care ies din apa mării, unele cu forme neobişnuite, lagune şi golfuri ce adăpostesc plaje spectaculoase, cum este cea din staţiunea Paleokastritsa, toate sunt menite să te cucerească definitiv şi să consideri că acolo este cel mai frumos loc pe care l-ai vazut.

Sejurul meu a fost în staţiunea Arillas din N-V insulei. O staţiune mică, fost sat de pescari, aşa cum sunt multe în Grecia, şi care a intrat nu de foarte multă vreme în circuitul turistic. Un loc liniştit, cu o plaja cu nisip fin şi o intrare lină în apă. În prima zi, am crezut că totul se rezumă la cele câteva vile şi taverne de pe plajă şi, în consecinţă, vom avea parte de un sejur liniştit. Cred că abia a treia zi am descoperit staţiunea cu viaţa de noapte, cu mulţi tineri, cu hoteluri elegante, restaurante la fel, cluburi pline ochi, magazine cu suveniruri şi forfotă, multă forfotă. Aşadar, liniştea de peste zi se îmbina perfect cu distracţia care începea la lăsarea întunericului. Am aflat că mulţi turişti veneau seara din alte staţiuni, pentru distracţie. Concluzia: Arillas e o staţiune pentru toate vârstele.

Oportunităţi de excursii sunt multe. Recomand croaziera pe mare. Am plecat spre Paleokastritsa, trecând pe lângă roci cu forme ciudate, apropiindu-ne de grote scăldate de ape, am putut admira vegetaţia marină prin fundul de sticlă al ambarcaţiunii, am fost conduşi de bancuri de peşti până am coborât pe plaja din golful de la Paleokastritsa. Muntele Pantokratoras, înalt de 906 m, deşi domină nordul insulei, este vizibil de peste tot, îngemănându-se într-o perfectă armonie cu marea. Paleokastritsa este deosebit de frumoasă, verde, parcă mai verde ca alte locuri de pe insulă. Deosebită este şi Mânastirea Panagia , scăldată în flori şi adăpost pentru pisici, devenite deja branduri ale turismului elen.

Nu trebuie ratat nici turul insulei şi vizitarea capitalei, frumosul oraş Corfu Town sau Kerkira în greacă, cu aerul său cosmopolit dat de influenţele stăpânirilor veneţiene, britanice, franceze, cu Palatul Achilleion, la sudul oraşului, construit pentru împărătesa Elisabeta de Austria, cunoscută mai mult sub numele de Sissi. Si ea a fost fermecată de frumuseţea insulei şi a dorit să-şi construiască aici un loc de refugiu.

Sidari, cu plaje largi si cu celebrul Canal d'Amour , romantic prin legenda legata de el si care spune ca orice cuplu care ajunge inotand prin acel canal va ramane impreuna, este o statiune importanta din vestul insulei, mai mare si mai frumoasa decat Arillas.

Se spune că în Corfu se găseşte cel mai bun ulei de măsline, dar şi alte insule îşi arogă acest drept. De asemenea, aici se cultivă arbustul koumquat ale cărui fructe sunt asemănătoare la gust cu mandarinele, dar mai dulci şi mai mici. Am vizitat şi o fabrică , fructele koumquat fiind materia primă pentru lichioruri, dulceaţă, fructe confiate.

Sunt multe de văzut în Corfu, dar când nu ai la dispoziţie prea mult timp, cauţi să prinzi in câteva excursii ce este mai semnificativ.

Trimis de Rodel in 28.09.13 19:50:33
Validat / Publicat: 29.09.13 09:14:31

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

danamandache [04.10.13 20:47:49] »

Superbonus! Un review foarte bun cu informatii utile!

Rodel [05.10.13 19:07:48] »

@danamandache: Ma bucur ca ai gasit informatii utile in review-ul meu. Ar mai fi fost multe de scris, mi le-am amintit dupa ce review-ul a fost deja editat si validat. Asa se intampla cand lasi prea mult timp sa treaca pana sa -ti scrii impresiile despre locurile vazute, dar la vremea sejurului in Corfu, nu eram inca membru AFA.

Ana Gabriela [05.12.13 16:10:35] »

Foarte frumos! Sper ca intr-o buna zi sa ajung si eu pe acolo... Felicitari!

Rodel [05.12.13 18:48:48] »

@Ana Gabriela: Iti doresc sa ajungi cat mai curand in Corfu. N-o sa regreti. Si eu imi doresc sa revin. Locurile frumoase raman in amintire si ne cheama sa le revedem.

Ana Gabriela, danamandache, Rodel

pagină generată în 0.100902080536 sec