ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2013
APR-2012

Ne kadar on bes dakika? Ziua 2

ZIUA 2

DOLMABAHCE

Se ajunge cu tramvaiul de la Bazar sau Universitate (statii corespunzatoare hotelului Tayhan), ruta T1 sau T2 (sincer nu mai tin minte, dar exista harti afisate in toate statiile), pana la capat de linie. De acolo se merge inainte (pe sensul de mers al tramvaiului; ciudat …. in tramvaie nu mirosea a nimic…posibil din cauza vremii, 19-21 grade, sau turcii, cat si turistii sunt f curati), si in aprox 300 metri se ajunge la intrarea prevazuta cu control arme. Timp de acces mare…cam 2,5 ore, din cauza grupurilor care au prioritate (asiatici f multi, nordici f multi si cativa romani).

Intarea este impunatoare; dupa intrare o gradina cu iaz, superb, totul situate pe marginea marii.

Fotografiatul in interior este intezis (cativa turisiti au “pierdut” ap foto pt stergere poze …le-au fost returnate), personal supraveghetor/paza - f multi + cativa baieti veseli cu mitraliere de gat.

Turistii care nu fac parte din grupuri sunt intampinati de un ghid, se formeaza o masa de 20-30 persoane si sunt insotite de ghidul respectiv in turul palatului; explicatii in engleza (intra in pretul biletului).

Prêt bilet 40 lire/persoana – plata cu cardul (din care 15 lire haremul si locul unde Ataturk si-a petrecut ultimii ani din viata) – tur complet; dupa vizita cu ghid coresp. biletului de baza, grupul “se destrama” si fiecare viziteaza haremul si restul (explicatii in scris pe tablite + personal care explica in engleza). Timp de vizitare cu tot cu acces – peste 5 ore. In interior exista toalete si loc pentru mancat inghetata, baut cafea, etc (preturi medii). Amintesc doar sala de primiri in audienta .....este de o FRUMUSETE si OPULENTA pentru care nu am grad de comparatie. Trebuie vazut cu proprii ochi...totul.

TURNUL GALATA

La intoarcerea de la Dolmabahce, se ia tramvaiul 2-3 statii (coborare inainte de podul Galata, se vede podul, nu mai stiu statia cum se numeste). Urcare dificila spre Turn, stradute inguste cu sensuri unice, magazinase diverse cu preturi decente si marfa superioara calitativ fata de Marele Bazar. La baza turnului erau tot felul de spectacole tinute de studenti.

Prêt bilet 12 lire; ofera vedere panoramica asupra orasului si are amenajat un mic muzeu interior.

Pe drumul (urcarea) spre Turn am dat si peste prima moschee construita (nu am putu vizita – vezi poze).

Podul Galata este si pietonal, are la baza amenajate locuri pentru vizualizare asupra marii, multi pescari, etc.

Dupa pod mai este o moschee impresionanta (cred ca este inmormantata Roxelana (Hurrem) acolo), dar dupa 8 ore de mers…. nu am mai fost in stare sa o vizitam.

Daca aveti timp si bani…... nu ezitati.

Va rog priviti pozele; urmeza ziua 3

Trimis de danyo in 21.09.13 14:28:57
Validat / Publicat: 21.09.13 15:51:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare Dolmabahce

Costi
[21.09.13 17:16:23]

@danyo:

Cred că am fost în acelaşi timp la Istanbul, doar că eu am stat mai puţin, aşa că nu am văzut Palatul Dolmabahce. A fost la concurenţă cu Büyükada şi a pierdut deşi nemeritat. L-am lăsat pe altă dată.

În final, spui că:

Bănuiesc că te referi la Yeni Cami, sau Valide Sultan Cami, dar acolo nu este înmormântată Hurrem, ci Turhan Hatice Valide Sultan, Sultana Mamă Turhan Hatice. Nu e vorba de sora lui Soliman I (sau Süleyman, în turcă), ci despre concubina favorită a sultanului Ibrahim I şi mama sultanului Mehmed IV.

Hürrem este înmormântată în moscheea Suleymaniye, unde este şi mormântul sultanului Süleyman. Această moschee se află la vreo 500 m depărtare de capătul sudic al podului Galata şi de Yeni Cami, spre vest.

...

L.E.

Uitându-mă mai atent pe poze, am văzut şi poza P20, cu moscheea "ratată" şi, da, este moscheea Suleymaniye. Ea mai apare şi în P19, P18 şi P16.

Yeni Cami se vede pe partea stângă a podului Galata, privind spre vest, în timp ce Suleymaniye, aşa cum se vede şi din poze, este pe dreapta.

Din câte se vede în P20, aţi ajuns totuşi foarte aproape ... mai aveaţi foarte puţin de urcat ...

danyoAUTOR REVIEW
[21.09.13 18:23:29]

@Costi: fiica mea sustine asta... ea a facut lista de obiective din Bucuresti, mosheea aceasta nu a fost inclusa. Cu stima

ionescunic
[22.09.13 09:28:31]

Nici eu nu am intrat la Dolmabahce desi mi-as fi dorit, dar nu am mai avut timp, daca nu ma lasa sa fac poze sunt foarte dezamagit oriunde.

Insa am fost in turnul Galata si acolo intrarea costa 13 lire in limba engleza si 6.5 lire in limba turca, asa scrie pe un afis, daca ciupeam ceva turca poate ne costa mai putin, in nici o alta parte nu m-am simtit discriminat ca aici, dar e turnul lor, construit totusi de un imparat roman, si aleg sa faca asa ceva, cam rusinos. Macar tot e bine ca au lifturi si nu am urcat pe jos cele 10 etaje.

danyo
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must See' în Istanbul: