ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2020
ÎNSCRIS: 08.07.10
JAN-2020
Cuplu
EXCELENT

Nu ma mai satur de Istanbul

Buna!

Ador Istanbulul, cine a fost acolo stie ce zic: aifostacolo- il iubesti.

Ultima zi a lui 2019 si inceputul lui 2020 m-a gasit acolo... parca covidul asta era departe de Europa.

Am stat acolo 5 zile, am revenit in Romania si la jumatatea lui ianuarie ne-am intors pentru un sfarsit de saptamana. Am schimbat cartierul Balat cu Eminonu, aici in zona denumita Bazarul Mic am avut o noapte de cazare, la Golden Terrace, hotel situat in zona podului Halic si la marginea Küçük Pazar Caddesi, adica Bulevardul Bazarului Mic. Zona micului bazar este un fel de old town dar mai ascuns turistilor, din acest bulevard pleaca in sus pe colina o gramada de stradute stramte si abrupte. Deasemeni arhitectura caselor/cladirilor este una specifica otomana.

Mergand hai hui pe strada bazarului mic ne-am "infundat"in bazarul de mirodenii, am cascat ochii la aranjamentul mirodeniilor insirate superb pe tarabe. Sincer am incercat cateva mirodenii, dar mi s-au parut cam scumpe si nu chiar pe gustul nostru.

In apropierea moscheei Rutem Pasa am coborat in Eminonu in zona autogarii si a celor doua micute bazare subterane. Tot aici exista un amfiteatru stradal unde odata am prins chiar o reprezentatie muzicala. Dupa mine, Eminonu reprezinta de fapt buricul targului, de aici ai o vedere superba asupra Cornului de Aur, Turnul Galata, celebrul pod Galata, dar si o priveliste interesanta la cateva moschei istorice: Suleyman sau Rusten Pasa. Tot aici poti savura de pe podul Galata un sandvis cu peste sau chiar poti lua masa la restaurantele pozitionate sub pod.

Noi am ales sa mergem pe pod chiar paralel cu tranvaiul 1, am admirat Bosforul... dar si Cornul de Aur printre unditele pescarilor amatori insirati pe pod.

La capatul podului am coborat paralel cu Cornul de Aur am facut stanga si am intrat pe o strada unde se afla un bazar ticsit de scule si utilaje specifice activitatiilor de constructie. Aici Bogdan, consortul meu, m-a ametit bine pana si-a dat seama ca i s-a facut foame, asa ca am facut cale intoarsa pe bulevardul care duce spre Turnul Galata si am luat-o in directia opusa acestuia, adica inapoi spre podul Galata. La piciorul podului Galata chiar in apropierea statiei tranvaiului 1 am remarcat un totem de unde am putut afla diverse chestiuni istorice despre celebrul pod. Binenteles ca frumustea podului o da pescarii inarmati cu diverse scule de pescuit care mai de care mai ingenioase. Plimbarea pietonala si admosfera de pe pod/sub pod este de nepretuit, dupa parerea mea ar trebui sa fie de fapt un must see al turistului care ajunge in Istanbul.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Daca vrei sa faci o plimbare Üsküdar - Eminönüin in partea dreapta a podului cum te uiti din spre zona istorica gasesti un terminal fery care practica diverse rute pe Bosfor.

In partea stanga a podului exista o statie fery care face curse regulate pe Cornul de Aur.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Daca esti plimbaret din fire, recomand plimbarea pietonala peste Cornul de Aur.

Trimis de adrianbogdan in 11.05.20 15:52:03
Validat / Publicat: 11.05.20 17:07:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 pe Cornul de Aur

Dan&EmaPHONE
[11.05.20 19:50:12]

Roxana! Zau? Iti place Istanbulul?  Am vazut ca unii isi fac sange rau ca nu pot circula acum ca ce fain e locul ala. Eu doar ma bucur. Si daca e vorba de Istanbul pai ma BUCUR. E acolo stii la suflet... ​​

​​Poate nu ma crezi dar acum 3 ore la munca fiind vorbeam un turc care ne mai abureste din cand in cand. Am schimbat tactica si am trecut la "merhaba""tesekur"si alea si i-am povestit de tara lui natala si deodata am intrat pe aceeasi lungime de unda. ​​

Bravo! Numai bine! ????

adrianbogdanAUTOR REVIEW
[12.05.20 06:20:00]

@Dan&Ema: multumesc frumos, Dane!

adrianbogdan, Dan&Ema
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must See' în Istanbul: