ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2013
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 SI 17

Recomand

SURMELI – PAMUCAK – ZONA SELCUK – KUSADASI, 13-20 iulie 2012,7 nopti

Pret 48 euro/pers, 4 persoane “adulte” (2 parinti si 2 copii de 14 si 17 ani), 2 camere duble standard, achizitionate in februarie, cu reducere.

Pret deplasare cu masina, inclusiv cazari (19 euro/persoana, mic dejun, hotel Bogaz Canakkale, mancare (7-10 lire/pers/masa), taxe (taxa pod Girugiu 26 lei in RO – 2 euro in BG; 6 euro/7zile taxa drum BG, 29 lire ferryboat/masina), etc., aproximativ 500 euro pentru 4 persoane.

S-a folosit autostrada Izmir – Selcuk, aprox 90 km, card KGS, cost 2,25 lire/sens.

LOCATIE:

Hotelul se afla in localitatea Pamucak, la 7 km de Selcuk si 10 km de Kusadasi (nu sunt f sigur de distante…. dar pe acolo). Sunt in “linie” urmatoarele hoteluri: Richmond, Surmeli, Aqua Fantasy, toate cu plaja lata de nisip si intrare lina in mare (pe linia tarmului te poti plimba la toate aceste hoteluri), iar in dreapta Richmond, cum privesti din sosea…1,5 km, se afla o plaja amenajata de primaria Selcuk (plina de turci), vis a vis de aceasta plaja se afla vilute de inchiriat (nu stiu pret). In stanga se urca spre Aqua Magic, topagane, sarituri la 6 metri adancime, etc. (preturi “cat China”). Temperatura 36 grade la locatie, 41 grade in Selcuk.

HOTELUL

Are dimensiune medie spre mare, cladire principala si vile de 3, sau 4 etaje…apreciez capacitatea cam la 700 de turisti. Holul cu receptia este mediu spre mare (cand turistii sunt cuminti se da drumu si la aerul conditionat), lifturile functioneaza multumitor, bar (se deschide la ora 10 pana la ora 23, cu cafea turceasca inclusa) + 1 terasa pentru fumatori. Din hol se intra si in restaurantul principal; restaurantul a la carte…. habar nu am, dar exista. Parcarea este mare si nu au fost probleme in aceasta perioada (eu frec masina zilnic). Gradina exista dar nu de dimensiuni impresionante, ci cat sa te simti bine. Sambata, sau duminica seara, se organizeaza un targ cu diverse, pe aleile hotelului (preturi bunicele daca negociezi). Personalul hotelului este binevoitor, fara a straluci la capitolul comunicare.

CAMERELE

Am avut camere situate la etajul 2, cladirea pricipala, maricele (20 metri patrati fara hol si baie), TV, minibar gratis (apa si 2 sucuri, se completa zilnic), baia cu consumabile care se inlocuiau pe masura consumului, balcon cu 2 scaune si o masuta. (papuci, halat si alte nimicuri nu am observat si nici nu le-am simtit lipsa…. la 40 de grade fix in halat voiam sa stam), dulap, masa, fotoliu, safe, etc. Curatenia a fost OK atat in camere, cat si in restul resortului (mici probleme la barul de la piscina…mesele erau putin lipicioase, cu toate ca personalul se misca…. nu facea fata turistilor care varsau din pahare, din neatentie). Aer conditionat centralizat, cu program. Prosoape de plaja pe cartela.

RESTAURANT SI BAR

Mare, aglomeratie medie seara, cu suficiente feluri de mancare la toate mesele (eu agreez bucataria turceasca; se faceau si gratare…nu sunt amator de cozi, nici macar de 3 persoane), dulciuri OK (sustine sotia), berea buna, ceaiul bun, sucuri la dozator (baubile), restul bauturii alcoolice …nu stiu, dar nu s-a plans nimeni cu voce tare. Bar in holul hotelului, la psicina, pe plaja, loc pentru placinte Gozleme, loc pentru mancat la pranz, separat de restaurant, langa piscina mare, etc.

PISCINE FUNCTIONALE (1 interioara, nu a functionat in acea perioada)

3 bucati exterioare. 1 mare “lipita” de hotel + piscina copii; 1 medie de relaxare (se putea sta pe sezlong sub pomi); piscinele de adulti 1,6 metri cu apa calda. Sezlonguri destule, nu stiu la piscina mare daca se rezerva (locuri suficiente dupa amiaza), dar la piscina de relaxare se gaseau mereu locuri.

PLAJA

Formata din nisip, lata de 40 metri, sau mai mult, cu sezlonguri suficiente (am gasit indiferent de ora), intrarea in mare lina cu apa calda.

DISTRACTIE:

Echipa de animatori, amfiteatru cu spectacole si disco, miniclub copii, tot felul de jocuri, etc. (nu servesc, nu ma pronunt).

DE VIZITAT:

“PERLA COROANEI” – ruinele de la EFES (sunt pur subiectiv, prêt 25 lire/pers), moscheea Isabey (gratis), fortareata Saint Jean (8 lire), satul grecesc Sirince cu o biserica din secolul V (gratis), mormantul Fecioarei Maria (12 lire... parca), portul din Kusadasi, etc. (toate astea sunt intr-o raza de 12 km) si Pamukale (aprox 220 km/sens, nu mai tin minte cat costa intrarea, dar sunt si ruinele de la Heriopolis…parca asa se numeau + in apropiere fantana Cleopatrei – am ratat fantana), spectaculos de la departare, dezamagitor din interior (s-a intarit dealul cu structura de beton, macinata de apa si pietricelele rup la picioare pe 80% din suprafata).

SUVENIRURI

Se pot cumpara atat din Kusadasi, cat si din Selcuk, cu diferenta ca in Selcuk sunt mai ieftine (ex. O farfuriuta cumparata in Kusadasi cu 21 de lire dupa negocieri “dure” …in Selcuk 7 lire, dar nu generalizati).

CUMPARATURI DIVERSE

Outletul din Soke (35 km in directia Bodrum) cu produse Adidas, Nike, Levis, Lee, Wrangler, etc. cu preturi bune spre f bune (daca nu vrei ultimul ragnet in materie si trebuie sa le “vanezi”).

In Kusadasi, pe stanga, la iesirea dinspre Bodrum, supermarketul Kipa. Am inteles ca este si un bazar clasic (nu l-am vizitat), diverse magazine din Selcuk si Kusadasi.

Structura turisti: 65% romani, 20% turci si restul lumii. TERITORIU ROMANESC

CONCLUZII

Negative: departarea de orase, scartaie usor la servicii, aer conditionat cu program, ar fi trebuit la receptie macar 1 roman angajat, diversele indicatii scrise atat pe panouri cat si in camera ar fi putut fi scrise si in romana

Pozitive: restul

RECOMAND - daca pretul si serviciile raman identice (dar din 2013 pretul a crescut la 50 euro/pers in aceiasi perioada – cititi impresiile postate pe anul in curs pentru “upgrade”)

Trimis de danyo in 17.09.13 17:52:44
Validat / Publicat: 17.09.13 19:14:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alex_Macedo
    [17.09.13 19:39:40]

Sintetizat atat cat trebuie si punctat atat cat sa mentina interesul.

Mi-a placut!

Felicitari, danyo!

danyoAUTOR REVIEW
    [17.09.13 19:55:13]

@Alex_Macedo: Multumesc

Alex_Macedo, danyo
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: