ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2018
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 21 şi 11 ani

O vacanță reușită

PALM WINGS EPHESUS –Kusadasi

Anul acesta am ales din nou Turcia – prima dragoste nu se uită, şi am mers pentru a treia oară în Kusadasi, resortul Palm Wings Ephesus, unde ne-am simţit minunat. Suntem doi adulţi, un „copil” de 21 ani şi alt copil de 11 ani. Întotdeauna am mers cu autoturismul personal, doar noi, în familie, pentru că aşa ne simţim cel mai bine.

Am plecat din Slobozia/Ialomiţa, seara pentru a traversa Bulgaria pe timpul nopţii. În Bulgaria am intrat pe la Silistra, după traversarea cu bacul din Călăraşi, 15-20 minute; la vamă a fost lejer, câteva minute, fără probleme, s-au uitat doar în lada frigorifică şi… ne-au luat 2 conserve din carne de porc. La acel moment, 18 august 2018, pesta porcină era în plin avânt însă conservele noastre erau fabricate cu mult înainte de povestea asta. Cred că le era şi lor foame. A fost laitmotiv-ul tuturor glumelor din această vacanţă. Ne-au stropit maşina cu „maglavais” contra pestei, pe care l-am plătit, bineînţeles, cam 3-5 euro.

Am continuat spre Shumen, Karnobat, Yambol, Elhovo, Edirne- vama. Cu privire la drum, este ok, usor de parcurs şi mai putini munti. Il recomand celor din zonă fiind de preferat să mergem până la Călăraşi- 40 minute, şi să traversăm cu bacul la Silistra în loc să mergem 3 ore până la Giurgiu sau mai mult până la Vama Veche. Până la Edirne am făcut cam 6 ore, cu viteza legală şi respectarea regulilor de circulaţie.

La turci intrarea a fost la fel de uşoară, rapidă, nu ne-au controlat bagajele, doar actele noastre şi ale maşinii, şi iată-ne pe şoselele din Turcia. Un vis! A urmat Keşan, Eceabat, de aici am traversat cu fery la Canakkale unde am făcut popasul de rigoare. Până acum ne-am cazat la Grand Anzac, un hotel de 3 stele, curat, cu mic dejun inclus, parcare proprie, cu suc la primire, personal drăguţ, foarte aproape de fery- 200-300 metri. După un pic de odihnă am ieşit în oraş mergând, bineînțeles, pe faleză, la Calul Troian pe care l-am fotografiat de data aceasta şi din spate că din faţă ne-am plictisit fiind a patra oară când îl vedem.

Dimineaţa ne-am continuat drumul spre Kusadasi. În zona Izmir șoseaua a fost cumplit de aglomerată.

Am ajuns la hotel unde chech-in-ul s-a făcut în 5-10 minute, cu brăţările aferente, apoi cu o maşinută ca de golf un baiat ne-a dus bagajele la cameră. Sau camere, având în vedere că am vrut să ne răsfăţăm şi am luat family room cu swim up .

Camerele foarte mari; un dormitor cu pat dublu (nu două lipite), dulap pentru haine, seif, suport pentru valize, toaletă cu oglindă şi celălalt cu două paturi, frigider, toaletă cu oglindă, aici fiind şi uşa spre terasă, respectiv piscina proprie. Îi spun proprie însă erau 4 camere family care aveau acces la această piscină, fiecare cu terasă, masă şi scaune, şezlong-uri şi umbreluţe şi suport pentru uscat rufe. Baia foarte mare, dotată cu de toate. Si pe hol mai exista un dulap pentru haine.

Resortul este foarte mare, curat, îngrijit, cu multă verdeaţă şi alei cu băncuțe. Piscinele … vreo 9, fiecare cu specificul său. De relaxare, pentru copii, cu tobogane, pentru distracţie- unde era muzică şi divertisment. Seara erau spectacole, o dată pe săptămână seară turcească; invitate trupe care cântau, dansau; a fost şi un spectacol cu foc foarte frumos. Pentru copii, de asemenea, sunt diferite distracţii, zone pentru ei şi personal care se ocupă de ei.

Mâncare multă, pe toate gusturile, mai tot timpul zilei- la orele de masă în restaurant şi în rest la barurile de pe lângă piscine. Sucuri şi băuturi la fel.

Wifi-ul este în regulă. Mai pica el dar… a fost în regulă.

La piscină nu se practică treaba cu prosopul lăsat de seară sau la răsăritul soarelui. Sunt locuri mai mult decât suficiente.

Plaja lată, cu şezlong-uri cu saltea, umbreluţe. Nisipul fin atât pe plajă cât şi în apă, unde intrarea este lină, chiar prea lină. Te plictiseşti mergând până reuşeşti să înoţi! Noi nu am avut noroc de mare decât 3-4 zile pentru că a fost foarte agitată, cu valuri mari şi chiar cu mizerii la mal, aduse din larg (alge, ierburi). Însă în zilele în care marea a fost liniştită, a fost un vis, limpede, cu peştişori care te atingeau. Nu este un bar pe plajă însă se pot aduce băuturi sau dulciurele, îngheţată, mâncare ş. a. de la barurile din resort- sunt aproape.

Se practică diverse jocuri de plajă; am tras şi cu arma (nu am nimerit nici un balon ).

În apropiere, 5 minute cu autoturismul, este Adaland-ul, care cred că nu mai are nevoie de nicio prezentare. Bineînțeles că o zi am petrecut-o acolo. Oraşul Kusadasi este cam la 10-15 minute şi se poate ajunge cu autoturismul propriu sau cu un minibus pe care îl opreşte un angajat al hotelului. Asta este treaba lui. Stă la intrarea în resort şi când cineva vine şi îi spune că doreşte să meargă în oraş, la Ephes sau unde vrea, sună şoferul, şi apoi îţi spune să aştepţi câteva minute până vine minibus-ul.

Ca excursii, se poate merge la Ephes, la Mormântul Fecioarei Maria, cam 30 minute; mai departe, cam la 3-4 ore, dar nu trebuie ratat, este fabulosul Pamukale care vine la pachet cu gheizerul – nu mai ştiu în ce localitate dar este renumit, dar şi piscina Cleopatrei.

Trimis de cris1971 in 05.11.18 23:49:17
Validat / Publicat: 06.11.18 04:41:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: în Kusadasi la Esat Hotel, la Panorama Hill Hotel şi Palm Wings Ephesus în Bodrum la Izer şi Bodrum

VIZUALIZĂRI: 3861 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1971); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 piscina swim up
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

[06.11.18 04:38:36]

@cris1971: Foarte bun review de debut!

Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=

Până acum ne-am cazat la Grand Anzac,

A mai fost în/la: în Kusadasi la Esat Hotel, la Panorama Hill Hotel şi Palm Wings Ephesus în Bodrum la Izer şi Bodrum,

Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia- Athos, Kasandra, Thasos, Zakintos

- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

cris1971AUTOR REVIEW
    [06.11.18 09:12:54]

@webmasterX: Mulţumesc frumos pentru apreciere.

krisstinna
    [06.11.18 22:20:07]

@cris1971: Îmi place starea ta de spirit, bine ai venit printre noi.

Cu toate că hotelul are și minusuri, tu te-ai bucurat de vacanță

Sper sa ne mai scrii, ești un om pozitiv, ai și glumite in articol, ești de-a noastră, felicitări!

Poți descrie separat hotelul și separat ne poți povesti despre obiectivele turistice, ar fi utile pentru noi.

Succes la scris și vacanțe minunate, așa cum îți place ție!

krisstinna
    [06.11.18 22:23:14]

@cris1971: Acum am văzut și pozele Mă bucur să te cunosc, zâmbești frumos

cris1971AUTOR REVIEW
    [06.11.18 23:40:44]

@krisstinna: Bine v-am găsit!

Într-adevăr se pot puncta şi câteva minusuri la hotel însă pot fi trecute cu vederea.

Voi mai scrie, chiar am început să revăd fotografiile pentru a-mi aduce aminte cât mai multe amănunte.

Mulțumesc pentru ecou!

cris1971
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]:

• pagină generată în 0.052613019943237 sec