ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2013
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 16.09.13
SEP-2013

Suberb, amabil, prietenos!

De când cu internetul, lumea pretinde că e mult mai informată. Când pleacă în concediu, omul se uită pe poze din locaţia cu pricina (chiar dacă multe n-au legătură cu realitatea...), compară oferte, dă mai multe telefoane. Există site-uri, gen "amfostacolo", unde păţiţii (în general, de bună credinţă) relatează... cum a fost acolo. Când părerile sunt împărţite, poţi rămâne confuz. Când însă majoritatea e de o părere, în principiu poţi avea încredere că aşa stau lucrurile. Cei mai mulţi se plâng de curăţenie, accesul cu maşina - drumuri mizerabile - şi de comportamentul mitocănesc al personalului/patronilor.

Nimic nu se compară însă cu experienţa personală. Suni la o cabană buzoiană, pe care o zărisei cândva, din goana maşinii, şi întrebi ce şi cum. În general, de preţuri. Ţi se spune că (cel puţin) demipensiunea e obligatorie, adică măcar două mese pe zi - mic dejun şi prânz sau cină la alegere. Patruzeci de lei pe zi, de persoană, două mese. Obiectezi pe e-mail că, măcar în concediu, vrei să te trezeşti în crucea zilei şi ai vrea numai cina, că în restul zilei hălăduieşti pe munte şi vei mînca de prânz unde te-o prinde drumeţia. Adaugi şi argumentul că vii în timpul săptămânii, când e goală cabana, şi nu în week-end, când e bătaia peştelui. Îţi răspunde tot pe e-mail însuşi patronul, un medic pensionar excentric, căruia i s-a dus buhul în judeţ şi nu numai: de acord! Aşadar, 40 lei de persoană, numai cina... What?! Păi, de la firmă, de pe telefonul fix, ni s-a oferit mic dejun şi cină, în aceiaşi bani!? Nu-i adevărat, face dom' doctor, de astă dată telefonic, şi ne face... "penibili"!?! Sunăm din nou la biroul firmei şi... ni se dă aceeaşi ofertă: 40 lei, mic dejun ŞI cină! Doctorul, aflat de astă dată lângă propria angajată, îi smulge telefonul şi, cu harţag, ne face iar penibili şi zice că oferta lui e cea valabilă! "Aia cu cină şi mic dejun în aceiaşi bani era pentru un grup mai mare şi, de 20 lei cina, oricum, o să le dau să mănânce... coji de cartofi!!! " Strict autentic. Şi trânteşte telefonul.

Aşa că, dacă ai noroc şi inspiraţie, găseşti o ală cabană, şi mai în munte, tot în judeţul Buzău, la Lacul Limpede din Bisoca, în legendara Ţară a Luanei. Unde patronul îţi vorbeşte frumos la telefon, cabanierii sunt de o amabilitate neverosimilă şi unde ţi se pun la dispoziţie grătare cu lemne şi cărbuni şi o bucătărie ultra-modernă, complet utilată, să-ţi faci de mâncare ce vrei şi când vrei. Sau să-ţi facă ei, din ce ai adus, fără să-ţi ceară niciun ban pentru asta!?

Dar nu toată lumea are noroc şi, în două cazuri din trei, dă peste patroni cu harţag. Care, conform DEX, înseamnă "mânie, arţag, supărare, enervare, furie". De unde, probabil, şi numele cabanei cu pricina.

Trimis de ionescovici in 16.09.13 13:19:32
Validat / Publicat: 16.09.13 16:20:06

VIZUALIZĂRI: 3428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescovici); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.09.13 13:58:44]

Să înțelegem că până la urmă, nu v-ați cazat la această pensiune, corect?

ionescoviciAUTOR REVIEW
[16.09.13 14:40:33]

@webmaster: M-am cazat la Lacul Limpede din Bisoca, am spus. Am făcut o comparaţie cu ce am păţit la Cabana Harţagu. Tocmai pt că nu m-am mai cazat acolo, nu i-am dat numele în mod explicit şi am postat la Lacul Limpede, unde am stat 3 zile, 2 famiile. Dacă doriţi texte mai seci, scuzele de rigoare.

Cu stimă,

[16.09.13 16:21:55]

@ionescovici: a fost puțin cam prea alambicat stilul - nu am realizat din prima.

@ionescovici: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ionescovici
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Lacul Limpede [Recea, Bisoca]: