ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2013
DIN: Ţăndărei [IL]
ÎNSCRIS: 17.07.13
JUL-2013

Plaja la Balcic

Fascinant, alb, ieftin si aproape, Balcicul, este un oras care combina frumusetea strazilor in trepte cu frumusetea marii, de un albastru spectaculos si plaje aurii.

Nu stiu de ce se vaita unii ca nu au unde sa faca plaja in Balcic! Eu pot sa va arat ca aici nu sunt clienti la cate plaje cu vecinatati celebre sau cadre naturale deosebite. Fiecare dintre ele au zone cu plata si fara plata, dotari si servicii pe masura. Eu am facut plaja in vara asta pe aceste 3 plaje: Golful Tracic, Doi cocosi si pe plaja falezei Catelului Reginei Maria. Pe plaja Castelului, se intra cu acces dinspre faleza orasului si cu biletul de intrare in Gradina Botanica, daca dupa o plimbare prin gradini si la castel vrei sa faci si plaja. Nu pot sa fac afirmatia ca toti de pe plaja au fost romani, dar marea majoritate, da. Sunt persoane care ”aduna” ultravioletele de pe pontoane, diguri sau borduri,dar asta este placerea lor, nu ca nu le ajunge nisipul.

Am impresia ca unii vehiculeaza stiri din postari de pe internet aparute cu ani buni in urma, iar ei se expun la soare poate, prin Tenerife.

Concluzia ar fi (ca ecou la alta scriere a mea) ca unor romani nu prea le place sa faca plaja la Balcic!

Risc sa devin obositoare cu pledoaria mea pentru plajele din Balcic,iar o sa iau nota 10 la fotografii......Orasul este superb,aerul divin si plajele ateapta pe impatimitii de mare!Vizitati Balcicul ,o sa va placa!

Trimis de ile57b in 13.09.13 21:36:27
Validat / Publicat: 13.09.13 22:44:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 27709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ile57b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 PLAJA CASTEL REGINA MARIA

GYL*
[14.09.13 07:20:32]

Da, e ok, sunt plaje in Balcic, dar ai uitat sa spui cat e intrarea? ca sunt f. f. mici, iar in zilele cu adevarat insorite, nu noroase cum este cea in care ai pozat 2 din "multele plaje" acestea sunt cu adevarat neincapatoare, vezi P11-13. Plaja din dreptul castelului nu cred ca are mai mult de 200mp si pana la mare mai ai de trecut o sosea - faleza, un parapet si apoi surpriza... sunt numai stanci si bolovani.

Sunt convins ca bietii turisti

care ”aduna” ultravioletele de pe pontoane, diguri sau borduri, dar asta este placerea lor, nu ca nu le ajunge nisipul.

o fac din inclinatia lor bizara spre astfel de locuri, nu din lipsa sau plajelor.

Vacante placute in continuare si sa auzim de...plaje !!!

[14.09.13 14:14:12]

@ile57b: și eu sunt unul dintre cei care am mai încercat să laud plajele din Balcic. Dar să spui că plaja pe care toată lumea o știe drept „la silozuri” (datorită clădirilor din portul comercial de la marginea sa) sau „plaja centrală (Централен плаж) ” este „PLAJA THRACIAN CLIFFS” și să vii cu un indicator de circulație (P01) care de fapt arată direcția și distanța până la resortulThracian cliffs”... drept dovadă a acestei erori (eufemistic vorbind), e cam mult!

[14.09.13 14:27:09]

@Dragos: Am incercat sa spun ca si la silozuri si in resort exista plaje. pentru ca asa s au vaitat unii pe aici, cand ei aveau probleme cu scaldatul! Nu puteau sta la soare de pietre! E bine asa?

[14.09.13 14:35:53]

@ile57b: păi atunci mai bine ziceai de plaja din Albena - e la fel de aproape și (muult!) mai mare decât cea din acel resort. Ca să nu mai vorbim despre ce are ca dotări...

Dar repet - pozele pe care le-ai pus aici (P01 - P14) reprezintă plaja centrală (la silozuri) din Balcic, nu pe cea din resortul menționat de atâtea ori pe fiecare poză (și în textul articolului)...

[14.09.13 15:39:50]

@Dragos: Asta am inteles si drept sa ti spun nici nu m a interesat prea tare unde fac plaja, cred ca am gandit asa dupa indicator, greseala mea. Spune mi daca sti oficial cum se cheama plaja, pt ca se poate remedia, daca nu pot eu, rog web ul de serviciu. Multumesc mult!

GYL*
[14.09.13 16:25:22]

Trachia, neTrachia, silozuri, colhozuri, oricum ramane valabila si-mi mentin recomandarea: - Balcicul nu este indicat pentru cei ce vor sa faca plaja si baie la malul marii!

[14.09.13 16:29:00]

@GYL: părerea ta...

Nasshu
[17.10.13 23:23:30]

@ile57b:

despre ce vecinatati celebre povestesti in acest ghid turistic?

rolandgabriel
[29.06.14 12:43:24]

La ce distante sunt cele trei plaje si care sunt tarifele si daca sunt si gratuite

[29.06.14 13:00:21]

@rolandgabriel: Plajele siloz, doi cocosi si Regina Maria sunt apropiate, in lungul falezei si are sectoare cu plata cu sezlong si fara plata pe nisip. Daca consumi ceva racoritoare, bere sau inghetata iti asiguri si scaunul cu umbrela de plaja.

GYL*, rolandgabriel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Balcic și împrejurimile: