ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2013
ÎNSCRIS: 31.08.12
SEP-2011

Către satisfăcător

Aqua Azur, C-tin & Elena, Miliţienii bulgari

- Hotelul are o arhitectură şi decoraţiune care se vrea modernă, dar parcă degajă un aer de "răceală distantă" (ceea ce pe timpul verii cred că poate fi OK);

- Eu as recomanda hotelul in special celor care prefară piscina in locul bălăcitului in mare;

- Hotelul are avantajul ca nu este printre cele mai populare din oferta agentiilor de turism romanesti si ca urmare numarul conaţionalilor este acolo relativ redus (avantaj/dezavantaj???);

- Un alt atu al hotelului este amplasarea chiar la sosea, deci se ajunge foarte uşor la el chiar şi în sezon şi nu prea sunt probleme cu parcarea. Nu sunt camere cu vederea la şosea deci nu sunt probleme cu zgomotul traficului, care ori cum nu este foarte intens.

- Fiind localizat la nivelul soselei, hotelul are pozitia ce a mai înaltă din partea de nord a statiunii Constantin & Elena. Majoritatea covârşitoare a camerelor au vedere directă spre mare cu o panoramă deosebită datorată înălţimii la care se află hotelul. Sunt doar citeva camere situate pe latura de nord a hotelului care văd mai "chinuit" marea (lateral) şi printre copaci;

- staţiunea Constantin " Elena este destul de chicioasă şi înghesuită (pt. gustul meu) dar prezintă avantajul că este staţiunea cea mai aproape de Varna (8-10 km);

- ca urmare dacă vă plictisiţi puteţi să daţi o fugă în Varna (muzeul de arheologie merită vizitat) sau mai bine să faceţi o excursie de 1 zi la Nessebar (insula).

- bănuiesc că nu sunt foarte mulţi români jucători de golf, dar e bine de ştiut că între Kavarna şi Balcik sunt 3 terenuri de golf complet amenajate, cu toate dotările necesare. Poate ca bucureşteni dezvoltaţi o nouă pasiune de weekend din mai şi până în octombrie (inclusiv). Eu nu joc golf dar merg frecvent la restaurantele aferente terenurilor de golf pentru că au o privelişte foarte frumoasă. Preţurile sunt ceva mai mari decât cele obişnuite în Bulgaria turistică (mai degrabă similare cu cele de la cârciumile din Centrul Istoric - Bucureşti). Pentru cei care joacă golf sau îşi doresc să înveţe acest sport există pachete de 3-7 nopţi care includ masă, cazare, acces pe 3 terenuri de golf (toate sunt pe o rază de aprox. 6-7 km), echipament, minicar electric, etc.

ATENTIE: pe porţiunea de şosea care trece pe lângă staţiunea C-tin & Elena va exista aproape întotdeauna un echipaj de poliţie plasat undeva strategic. Limita de viteză este pe tot drumul din acea zonă 50Km-h, dar soseaua fiind bună şi liberă toată lumea este tentată să meargă cu minim 70-80 km/h (sunt constănţean şi fac destul de des drumul spre Varna în orice anotimp);

- aşa cum ştiţi poliţia bulgară (cel puţin în zona litorală) nu are radare performante ca la noi (deocamdată) şi ca urmare nici nu se obosesc să le folosească. Aprecierea depăşirii de viteză se face "ochiometric" şi luatul şpăgii este în 85% din cazuri motivul opririi cu paleţica de CFR-ist. Este inutil să cereţi o dovadă palpabilă a depăşirii de viteză şi dacă sunteţi "recalcitranţi" miliţienii bulgari vor uita total bruma de engleză pe care eventual o vorbesc, deci nu o să puteţi purta un dialog contradictoriu.

- ceea ce este rău este faptul că procesele verbale şi amenzile se dau la secţia de poliţie şi nu pe loc (mai ales dacă vreţi să le contestaţi). O zi pierdută la o secţie de poliţie bulgărească vă va strica categoric concediul, aşa că sfatul meu este să daţi de la început carnetul şi talonul maşinii cu 40 BGN sau 20 € în el (mai ales dacă vă simţiţi cu musca pe căciulă). 20 € pot face uneori diferenţa între un eveniment neplăcut pe care o să-l uitaţi repede şi un concediu ratat.

- dacă echipa de miliţieni este foarte "flămândă" atunci vă poate opri pt. nepurtatul centurii, inclusiv la pasagerii din spate;

- de asemenea la bulgari pot să vă oprească în trafic şi alte feluri de "uniforme" (gri-bleu, kaki, etc) în afara celor de poliţie. Nu cred că este legal, dar dacă vă fac figuri pt reguli de circulaţie, atunci vor şi ei tot spagă;

- mergând de ani de zile în Bulgaria, am constatat că poliţistii bulgari în zona de litoral au lasat-o an de an mai moale cu opritul turiştilor români pt a lua spagă. Probabil că au fost instruiţi în acest sens şi cazurile de acest gen nu mai sunt atât de dese şi mai ales s-au redus pe drumurile turistice principale;

- a trecut de mult şi vremea blocării în trafic a autocarelor cu turişti care făceau naveta România -Turcia în zona muntoasă din apropierea de Malko Târnovo. Circulaţi noaptea în Bulgaria fără frica haiducilor, dar aveţi grijă la gropi şi la denivelări;

- din punctul meu de vedere riscul de a-ţi fura maşina la bulgari este o chestiune de absolut ghinion şi dacă nu aveţi o maşină germană nouă mai scumpă de 40000 € chiar nu are rost să vă faceţi vreo problemă. Decât să investiţi în cine ştie ce sistem antifurt mai bine lasaţi maşina nespălată două săptămâni înainte de a pleca în Bulgaria şi nu veţi mai avea nici o grijă.

- în cazul în care aveţi însă o problemă de circulaţie gravă sfatul meu este să nu semnaţi nimic scris în bulgară, să cereţi interpret şi să sunaţi la ambasada României pt. ajutor. Dacă aveţi CASCO sunaţi la asiguratorul din România pt îndrumare. In mod cert engleza nu o să vă ajute cu nimic în dialogul cu oficialităţile bulgare (mai ales dacă sunt trecute de 40 de ani).

Si uite aşa, iar am luată pe arătură!! . Am plecat de la hotel Aqua Azur şi am ajuns la sfaturi pentru conducătorii auto.

Trimis de ebirsan in 05.09.13 00:51:19
Validat / Publicat: 05.09.13 04:04:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1893 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Terenul de golf Thracian Cliffs văzut de pe terasa restaurantului El Balcon del Mundo
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.23 EUR pe cameră

[05.09.13 03:46:01]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

În altă ordine de idei - pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

ebirsanAUTOR REVIEW
    [05.09.13 11:10:03]

Aveti perfecta dreptate privind divagarea de la subiectul initial.

Probabil că nu m-am familiarixzat pe deplin cu structura site-ului.

Adevărul este că îmi aduc aminte de unele din experiențele anterioare în momentul în care citesc un articol scris de altcineva despre un anumit subiect.

doinagherasim*
    [06.09.13 10:50:14]

Tot ce ai scris, poate fi de mare folos, pentru un concediu relaxant!

doinagherasim*, ebirsan
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Azur Hotel: