ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2017
DIN: Gârcina [NT]
ÎNSCRIS: 26.04.10
SEP-2015

Mediu spre slab... mai bine nu

Hotelul Aqua Azur este localizat chiar la strada principala care trece prin Sf. Ctin si Elena, este aceeasi strada care leaga Nisipurile de Aur de Varna.

Hotelul este foarte usor de gasit pe partea stanga a strazii.

De-ndata ce l-am reperat ne-am si confruntat cu prima problema: parcarea…. in curtea hotelului sunt maxim 20 locuri de parcare iar fiind pe strada alte optiuni de a parca nu prea existau…. norocul nostru a fost ca eram in extrasezon si am reusit in cateva ore sa gasim niste locuri care tocmai se eliberau.

Am fost intampinati cu un welcome drink si amabilitate la receptie. Am fost cazati imediat si am urcat cu liftul panoramic catre camere. Camerele acceptabile, curate, oarecum spatioase (pe langa patul dublu a incaput si un pat de bebe) Un plus a fost faptul ca ne-au dat ei gratuit patul pentru bebe pe care l-am si gasit gata pregatit, si cu lenjerie pusa, in camera.

Prosoapele se schimbau daca erau lasate pe jos, se aspira zilnic si se schimbau cosurile de gunoi. Datorita pozitiei (in varful dealului :)) vederea spre plaja era spectaculoasa.

Cam atat despre camera…. si despre plusuri…

Mancarea…. buna dar prea putin diversificata…. Erau 2 tipuri de ciorbe… una crema si una normala, iar la felul 2 erau doar 2 tipuri principale si cu 4-5 feluri de garnituri…... aveai cu ce supravietui dar cam atat. La dozatoarele de apa nu aveai voie sa pui in sticle (mi-au facut observatie pentru ca am luat apa in biberon!!!).

La piscine exista un bar doar pentru bauturi. Sezlongurile insuficiente…. cred ca vreo 100 la numar la un hotel de peste 100 de camera…... si se practicau romanismele de genul trezitului la 5 si punerea prosopului pe sezlong daca vroiai sa ai sezlong in ziua respectiva.

Hotelul nu are plaja private dar scarile care duc la plaja, duc pe langa Astera la o bucata de plaja libera. Distanta fata de plaja este mica doar la coborarea unor scari. Nu recomand sa mergeti cu trotinete sau carucioare pentru ca in afara de acele scari alta posibilitate nu exista de a ajunge la mare….

Hotelul era pozitionat in apropierea stradutei de promenade din statiunea Ctin si Elena.

Un sejur ok, dar nu m-as intoarce si nici nu l-as recomanda.

Trimis de tempesta55 in 15.05.17 14:33:49
Validat / Publicat: 15.05.17 15:32:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1028 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tempesta55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.23 EUR pe cameră

webmasterX [15.05.17 15:32:37] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 93&ridAnt=77612

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [15.05.17 23:48:58] »

@tempesta55:

Ce-mi plac mie adevărurile spuse doar pe jumătate , mai exact jumătatea care îţi convine !

Într-adevăr, nu există posibilitatea de a parca pe stradă, DAR există PARCARE SUBTERANĂ/GARAJ, în cazul în care se doreşte o protecţie suplimentară a maşinii pe durata sejurului sau în cazul în care nu mai sunt locuri disponibile în parcarea exterioară din curtea hotelului.

Diferenţa dintre cele două este că parcarea exterioară este moka, în timp ce pentru cea subterană trebuie să plăteşti, deci este lesne de înţeles de ce marea majoritate preferă să nu plătească

Acum zece ani parcarea costa opt leva pe noapte, iar garajul era aproape gol cu doar două maşini, a noastră şi una bulgărească.

De fapt, este vorba de hotelul Azalia, din acelaşi lanţ cu Astera care însă se află în Nisipurile de Aur şi nu în Constantin şi Elena.

În septembrie şi la ei este extrasezon, hotelul sigur nu era plin, prea multă diversificare nu se justifica.

Mâncarea a fost una de supravieţuire, sunt convinsă, în mare concordanţă cu preţul plătit, tot unul de supravieţuire, nu-i aşa?

tempesta55 [16.05.17 10:45:40] »

Multumesc Nicole33 pentru completari. Uitasem de garaj, corect. Iar cat despre mancare, se prea poate sa fie diferenta intre sezon si extrasezon atat ca si servicii cat si evident de pret .

tempesta55
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Azur Hotel: