ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2013
AUG-2013
single
1 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Se poate şi mai bine

În perioada 25.08.2013 – 30.08.2013 am petrecut un sejur de 5 nopţi, 6 zile, all inclusive la complexul turistic Baia Roşie Resort din staţiunea Slănic Prahova.

Acest resort se află la aproximativ 110 km de Bucureşti şi este amplasat într-un cadru natural foarte frumos fiind înconjurat de păduri. Dispune de o piscină cu apă dulce, un ştrand cu apă sărată, restaurant, bar la piscină, foarte multe şezlonguri cu umbrele de soare. Există posibilitatea de a închiria ATV-uri.

Cazarea s-a făcut foarte repede iar în jurul orei 19.00 am primit şi brăţările pentru all inclusive. Camera a fost curată şi destul de mare, dispunea de 2 paturi lipite unul de altul, 2 fotolii, aer condiţionat, televizor la care se putea viziona multe programe, un şifonier destul de încăpator dar fără umeraşe (oare de ce?). Pe jos era parchet. Baia destul de încăpătoare dispunea de cabină de duş. Ca minus aş adăuga la baie faptul că la chiuvetă apa caldă curgea foarte încet dar la duş nu au fost probleme. Tot ca un mare minus aş adăuga lipsa balconului ceea ce duce la imposibilitatea uscării costumelor de baie şi a prosoapelor pe care turiştii le folosesc la piscină. Cred că ar fi fost utilă prezenţa în camere a unui uscător de rufe. Mai era în cameră un minibar dar fără niciun produs înăuntru.

Cameristele nu s-au omorât făcând curat şi nici să schimbe aşternuturile sau prosoapele. Doar într-o zi ne-am intersectat cu ele când au dat puţin cu mătura şi cu mopul.

Hotelul dispune de două parcări destul de încăpătoare. În perioada în care am fost eu nu au fost probleme cu parcarea maşinii.

Am observat că în cadrul resortului se acceptă şi animalele de companie.

Grădina hotelului este destul de mare şi foarte bine întreţinută. Iarba este tunsă impecabil. Din loc în loc, în grădină, sunt aşezate imitaţii după statui greceşti. Un lucru care mi-a displăcut a fost prezenţa, din loc în loc, a unor plăcuţe cu mesajul ,,nu călcaţi iarba”. Cred că administatorii acestui resort ar trebui să renunţe la aceste mesaje deoarece sunt mesaje depaşite şi din trecut ar trebui să vină în prezent.

Cât am fost cazat la acest resort am observat prezenţa a numeroşi copii. Posibilităţile de distracţie pentru aceşti copii erau aproape zero. Erau doua trambuline pentru sărit, ambele rupte, cu arcuri lipsă şi fără protecţia pentru arcuri, un tobogan mic şi rupt precum şi o căsuţă pentru copii foarte mică. Cam astea erau singurele posibilităţi de distracţie pentru copii. Adică nimic. Noroc cu prezenţa în incinta resortului a unor căţei foarte simpatici şi blânzi.

Despre piscină pot să spun că era curată, cu adâncimea de 1,55 m dar cu apa destul de rece cu toate că în oferta resortului postată pe internet se specifică faptul că la piscină apa este încălzită. Poate de la soare. Cu toate astea totuşi se putea face baie în piscină. În fiecare seară piscina era curăţată de un robot (nu ştiu cum se numeşte exact).

Lângă piscină erau duşurile şi tot lângă piscină era un jucuzi.

În schimb apa din ştrandul cu apă sărată era numai bună pentru baie. De asemenea foarte utilă demarcarea unei porţiuni din ştrand pentru copii.

Restaurantul a fost curat şi destul de încăpător, cel puţin în perioada în care am fost eu. Tot timpul am găsit mese libere. Se putea mânca în restaurant sau afară. Orele de masă erau următoarele: micul dejun 8.00–9.30, prânzul 13 –14.30 iar cina 19.30 – 21.00. Mesele nu erau aşa diversificate dar erau bine gătite şi în cantităţi suficiente. Dacă se termina un fel era complectat imediat. Aveai de unde alege şi nu te sculai flămând de la masă. La micul dejun se puteau servi 4- 5 feluri de salam sau şuncă, triunghiuri de brânză topită, caşcaval, brânză, tobă, slănină, ouă fierte, omletă, cremvurşti, bacon prăjit, 2 feluri de cereale, lapte cald sau rece iaurturi natur sau cu fructe din gama Danone, cafea, apă rece, suc, ceaiuri din gama Lipton, portocale, grepfruit, mere, struguri, pachetle de unt, dulceaţă la borcan, gem de caise sau miere de albine la cutiuţe, cornuleţe, roşii, compot de fructe. La masa de prânz precum şi la cină cam aceleaşi mâncăruri cu deosebirea că la masa de prânz aveai de ales dintre 2 feluri de ciorbe sau supe. La cele două mese puteai servi: cartofi prăjiţi sau piure, cartofi natur, varză călită, tochitură, mămăligă, brânză cu smântână, pulpe de pui prăjite sau mâncare de pui, carne de porc preparată în mai multe moduri, cârnaţi, mici, supă cremă de legume, supă de curcan, ciorbă de peşte ciorbă de văcuţă, ciorbă de cartofi, şniţel de pui, peşte prăjit, murături, 2- 3 feluri de dulciuri, clătite cu gem, fructe. Probabil că am omis câteva preparate dar esenţa este că aveai de unde alege iar mâncarea era pentru toate gusturile. În timpul meselor precum şi între mese se puteau servi bere, vin roşu sau alb, sucuri acidulate sau neacidulate dar din sticlă de 2 litri, băuturi alcoolice, îngheţată.

Când comandai ceva de la bar erai întrebat la ce cameră erai cazat. Nu ştiu pentru ce se făcea acest lucru.

Restaurantul dispunea de grup sanitar curat şi bine întreţinut.

Ca o curiozitate trebuie să remarc aici următorul lucru care mie mi s-a părut cam aiurea. Cazările încep de duminică cu cina şi se termină vinerea cu prânzul. Vinerea masa de prânz o puteai servi între orele 13.00 – 14.30 dar dacă doreai să comanzi ceva de băut în acest interval nu puteai deoarece all inclusive la băuturi se termina la ora 13.00. Nu văd care este logica acestui sistem deoarece dacă doreai să comanzi de băut o puteai face foarte bine şi la ora 12.55 şi în orice cantitate. Cred că normal ar fi fost ca şi la băuturi să beneficiezi de all inclusive până la ora 14.30 când se încheia masa de prânz.

Divertismentul lipsea cu desăvârşire dar pe mine nu m-a supărat acest lucru, ba chiar m-a bucurat acest lucru datorită liniştii din complex. Dacă se doreşte doar linişte şi odihnă acest resort este locup perfect.

Un alt motiv pentru care le dau o bilă neagră este faptul că în ofertă se specifică faptul că resortul dispune de centru de echitaţie dar acest lucru nu l-am regăsit la faţa locului. De asemenea faptul că în cadrul resortului este centru de echitaţie se poate observa şi din poza ataşată acetei descrieri a resortului. Prezenţa centrului de echitaţie a fost unul dintre motivele pentru care am ales un sejur la acest resort. Oare patronii vor să atragă turiştii prin reclame mincinoase. Eu unul consider că am plătit un lucru care nu mi-a fost oferit.

Una peste alta consider că este un loc de luat în seamă, dacă se rezolvă o parte dintre neajunsuri, pentru petrecerea unui sejur şi probabil că voi mai reveni la acest loc. Spun că cei care se ocupă de acest resort ar trebui să mai investească în acest loc, măcar pentru copii, deoarece odata ieşit pe poarta resortului nu ai ce face. În afară de salină nu prea ai ce vizita în Slănic Prahova. Asta pentru cei care au venit pentru odihnă.

Cred că voi recomanda acest resort. Desigur enumerând şi minusurile. Dar poate până la anul se vor remedia aceste minusuri.

Toate cele bune şi călătorii placute.

Trimis de calim in 01.09.13 21:42:44
Validat / Publicat: 02.09.13 07:31:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH]. A mai fost în/la: Hotel Dorna - Mamaia

VIZUALIZĂRI: 2256 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Baia Roșie:

• pagină generată în 0.053424835205078 sec