ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2013
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 24.06.09
AUG-2013

Super vacanta

Va scriu aceste impresii dupa vacanta petrecuta la Hotel Ralitsa. Am ajuns in jurul orei 13:00-13:15 si am prezentat la receptie rezervarea facuta cu 3 saptamani inainte pe site-ul bine cunoscut. Desi ne-a fost teama ca nu ne va caza pana la ora 14, tipa de la receptie a fost foarte draguta si dupa o verificare pe calculator, ne-a cerut actele, ne-a pus bratarile si ne-a dat cheile de la cele doua camere. Am fost placut impresionata ca au tinut cont de cererea noastra mentionata in rezervarea facuta, de a ne da cele doua camere duble la etajul 2 (etajul 1 la noi) si alaturate. Am achitatt costul sejurului cu, card Visa in lei, facandu-se tranzactia la cursul oficial RON-» LEVA. Imediat un bell-boy ne-a dus bagajele la camere si ne-a urat concediu placut nu inainte de a-i da o; ; hartie; ; bulgareasca ce l-a facut sa zambeasca. Camerele, situate in corpul B au fost curate, cu mobilierul bine intretinut, cu cate doua paturi single, asa cum am solicitat in rezervare. Aerul conditionat functional, silentios si-a facut treaba pana ajungeam seara in camera, lasandu-l pornit. Lenjerie curata, prosoapele au fost schimbate cand le-am lasat pe jos, curatenie zilnica. La baie sunt montate dozatoare pentru sapun si gel de dus. Toaletele curate si bine intretinute la restaurant si piscine chiar si cea de la Rai.

Vederea din camera era spre terenul de tenis si volei si de asemenea spre statia de autobuz care mergea spre plaja. Dupa ce am despachetat, am plecat in ~inspectie~ prin complex. Am descoperit un complex bine intretinut, cu alei curate, multa verdeata. La snack-bar-ul aflat intre cele doua piscine am gasit o varietate de mancaruri, in special fast-food, salate, fructe, inghetata, clatite americane (waffels) iar la bar, la discretie, bere, vin, sampanie, burbon, sucuri din gama pepsi. Ca un sfat, sa cereti lista de coktails barmanilor deoarece ei nu o ofera decat la cerere, rareori o tineau pe bar. La snack-bar, erau si dozatoare de cafea dar va recomand sa cereti barmanilor cafeaua facuta la expresor, mai ales cappuccinno pe care il prepara foarte bine. Copii mei, sunt mari, de aceea i-am incadrat la categoria adulti, rezervandu-le camera separata. Ei s-au simtit foarte bine la piscina mare, unde era echipa de animatie, care merita nota 10+, pentru amuzament, activitati si jocuri. La aceasta piscina exista un bar unde se servesc doar bauturi intre 10-17:00. Noi adultii, ne-am relaxat la piscina cu cascada, situata in spatele snack-barului, unde gaseam mereu locuri libere si saltelute pentru sezlonguri.

Referitor la capitolul mancare, o mare varietate de preparate, carne de pui, porc, peste (sardine, macrou, somn si nelipsitul pangacius pe care noi l-am evitat). Diverse salate, 2 feluri de ciorba, supa Tarator, pizza la care era coada mereu, paste, supe crema, multe feluri de paine si niste baghete grozave cu seminte, susan si mac. Au fost si scoici, curcan, rata, dar astea se terminau imediat cum erau puse pe masa. In general impresia mea a fost ca masa e mai slaba comparativ cu celelalte experiente pe care le-am avut pe litoralul bulgaresc. Referitor la drumul spre plaja, am mers de fiecare data cu autobuzul, pe care l-am luat din fata hotelului; autobuzul este destul de aglomerat mai ales dimineata si in jurul orei 17:00-ultimul autobuz pleaca de la plaja la 17:15. Plaja foarte curata iar le restaurantul de pe plaja, RAI, mancarea era foarte buna. La deschidere, 11:30, se formeaza cozi la bere, inghetatata si pizza. Poti duce pe plaja doar bauturi si inghetata. Am observat ca pe altii i-a oprit la iesire chiar si cu fructe.

Seara, la hotel Ralitsa Superior, animatorii organizeaza spectacole destul de dragute. Per ansamblu a fost un concediu placut, relaxant si distractiv. Ne-am facut prieteni iar copii mei s-au simtit excelent. Ca o observatie pozitiva, receptionera ne-a lasat bratarile pana la ora 18:00 cand am plecat. Am eliberat camerele la ora 12:00, am depozitat bagajele intr-o camera speciala langa receptie si avand bratarile. am mers la masa de pranz si ne-am bucurat de inca cateva ore la piscina. Va recomand sa incercati coktail-urile de la snack-bar si cele de la lobby bar savurate in gradina exterioara. Am intalnit turisti care veneau pentru a opta oara la Ralitsa. Chiar si un cuplu de romani din Suedia care erau multumiti, pentru a patra oara la Ralitsa.

Recomand acest hotel pentru atmosfera placuta de vacanta, pe care o creaza ambianta locului.

Trimis de kukla in 01.09.13 16:49:15
Validat / Publicat: 01.09.13 18:13:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Albena.

VIZUALIZĂRI: 2505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kukla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Lista cocktailuri ultra all inclusive.

[01.09.13 19:31:19]

@kukla: Bine-ai revenit! Asteptam cu interes impresiile tale! De ce-ai dat doar 8 la masa? Ca n-am prea observat nemultumiri! Si n-ai mai zis daca se facea diferenta intre romani si retul turistilor, daca se vorbea engleza sau "gimnastica"...

[01.09.13 19:39:16]

@Zoazore: Bne te-am gasit. Doar 8 la masa pt ca in primele duou trei zile masa mi s-a parut mai slaba. Apoi strugurii foarte buni au aparut tot asa mai tarziu, iar in general lucrurile mai deosebite apareau devreme la 18.30 si se terminau la fel de repede Calitatea mesei s-a imbunatatit dupa cateva zile. Oricum flamanzi nu am plecat niciodata...

[01.09.13 20:00:24]

@Zoazore: diferente nu am observat, poate doar la lobby bar mi s-au parut mai acri barmanii. Animatorii rupeau putin romaneste. Nu erau ostili dar nici foarte amabili. As zice neutri, adica isi faceau treaba si atat... Daca vorbeai cu ei iti raspundeau politicos dar fara efuziuni...

bimby
    [02.09.13 02:37:27]

Sa inteleg ca ati stat la corpul de 3*? Stiu ca sunt mai multe variante: Superior, corp K si Standard sau 3*, departajate de pret. Dar pentru toate exista acelasi restaurant si aceleasi baruri?

[02.09.13 10:52:08]

@bimby: noi am stat la Ralitsa 3 *, exista corp K si Ralitsa Superior. Pentru Ralitsa 3* exista un restaurant, lobby bar in holul hotelului, snack-bar si pool bar. Pentru cei cazati la Ralitsa Superior si corp K exista alt bar in holul hotelului. Pe cei cazati in ultimele doua locatii i-am intalnit la piscina mare si la cea cu cascada dar nu i-am vazut la snack-barul de la 3*. Daca mai aveti intrebari va raspund cu mare placere...

bimby
    [03.09.13 01:02:14]

Daca inteleg eu bine, exista o singura piscina cu barul aferent ei pentru toate corpurile? Si un singur restaurant? Sau 3* au un restaurant, iar corp K si "superior"altul? Iar cei de la 3* pot merge la barul din holul hotelului "superior"?

[03.09.13 12:30:32]

@bimby: Ralitsa 3* are un restaurant la care mananca cei cazati la 3*.

Corpul K si Ralitsa Superior au alt restaurant.

Referitor la piscine:

exista o piscina la 3* cu barul aferent, piscina cu cascada, mai linistita si o piscina la Ralitsa Superior. intre piscina 3*si cea cu cascada exista un snack bar la care i-am vazut si pe cei de la Ralitsa Superior.

La piscina de la Superior exista un bar dar noi nu am fost acolo, Deci nu stiu daca cei cazati la 3* pot servi ceva de la barul 4*. La pioscina cred ca nu e mici o problema. Oricum complexul e frumos si merita alegerea.

undertacker_69
    [03.09.13 21:04:29]

@kukla: Bine ai venit. Ma bucur ca ti-a placut, dar i a zi ai fost pe la.com sa vezi cum sta treaba? Dupa cum am vaz ai fost la aceeasi plaja si rest ca la.com

[04.09.13 10:46:15]

@undertacker_69: Bine te-am gasit. La.com am fost intr-o seara in plimbare. Mi-a placut mult la plaja si restaurantul Rai a fost pe gustul nostru. Sincer nu am vazut.com, dar la anul cred ca voi alege tot un hotel cu UAI.

[05.09.13 13:02:07]

@undertacker_69: Pai plaja si terasa de pe plaja sunt comune. Sunt 5 hoteluri acolo: Ralitsele, Magnolia, Orchydeea, . COM si, parca Vita Park!

[05.09.13 13:17:02]

@Zoazore: nu, la restaurantul Rai au acces doar turistii cazati la Ralitsa, Vita Park, ralitsa Superior si. Com. Se vede dealtfel si in poze...

[05.09.13 20:06:00]

@kukla: Da, scuze! Am vazut pozele abia dupa... Atunci Magnolia si Orchydeea unde au? Noua la Magnolia ne-a placut cel mai mult. Apoi Boriana. Dar cum nu s-au terminat hotelurile in Albena... !

[06.09.13 12:59:50]

@Zoazore: da asa e... Magnolia are de anul acesta la hotel Dorostor, pot lua masa de pranz acolo si eventual ceva de baut pt plaja. Sa fim sanatosi pana la anul ca hoteluri gasim...

vidoq
    [19.09.13 19:21:37]

bine te-ai intors... fericita... ca tare griji iti mai faceai! anul viitor ne intalnim la.com!!!

[20.09.13 12:48:49]

@vidoq: multumesc, bine te-am gasit si eu. Da, a fost frumos. Acum sa fim sanatosi pana la anul viitor...

bimby, kukla, undertacker_69, vidoq, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):