ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2013
ÎNSCRIS: 12.07.12
AUG-2013

Traseu Bucuresti - Bodrum

De la bun inceput vreau sa va spun ca vacantele de vara le facem numai cu autoturismul in ultimi ani alternand Turcia cu Grecia, anul acesta revenind in Bodrum dupa doi ani si schimband putin si locatia mai exact in Yalikavak 15 km distanta.

Inaintea plecari am incercat sa vad ce mai este nou dar de fapt traseul este cam acelasi pentru toti care merg in Bodrum, Didim, Kusadasi. Traseul devine acelasi pentru toti de la Edirne, sunt cateva variante pentru traversarea Bulgariei cu intrare pe la Ruse si acestea le alegeti si in functie de vama pe la care doriti sa intrati in Turcia.

Eu de acum doi ani de cand am aflat de vama deschisa mai nou cea da la Hamzabeily o sa aleg numai aceasta varianta fiind foarte libera, nu am gasit mai mult de doua masini niciodata, la cea de la EDIRNE (Kapitan Andreevo) am stat si 45 de minute la coada. Traseul nu are doar avantajul vami mai libere, dar si un drum foarte liber, bun la asfalt cu exceptia a 20,30 km, putine serpentine si doar 310 km de tranzit prin Bulgaria si asta stiu ca bucura pe multi dintre voi.

Am plecat din Bucuresti doua masini la 5:15 am trecut prin vama pe la RUSE foarte repede dar in sensul giratoriu la viniete erau peste 10 masini la coada asa ca am mers mai departe unde dupa aproximativ 2km pe partea dreapta se afla un chiosc unde nu este coada si vind viniete in lei, euro, leva.

Dupa achizitionare vinietei si lipirea ei in geam am setat gps pe primul oras din traseu Razgrad -- TARGOVISTE -- OMURTAG --KOTEL -- YAMBOL (se ocoleste pe centura) -- ELHOVO -- HAMZABEYLI (vama din Turcia).

Am folosit un gps cu niste harti de prin 2011 si am setat oras cu oras tot timpul schimbandule inainte cu circa 20 km pentru a le evita. O problema apare dupa Elhovo unde pe gps nu recunoaste noua vama si daca il setezi pe Hamzabeyli te ocoleste prin vama de la Edirne, asta cel putin sa intamplat la gps meu si in cazul acela ti indicatoarele de Turcia.

Am ajuns in vama la 10:40 si in 10 min. am intrat in Turcia. De aici se tine catre

EDIRNE -- HAVSA -- KESAN --- ECEABAT - se traverseaza cu ferry boat, costul este de 29 TL sau 15 euro pentru o masina inclusiv suv, noi am platit in euro pentru ca nu am vrut sa-l pierdem dar in fata casei de bilete la ferry exista un magazin de bijuterii care schimba si valuta (la ei majoritatea magazinelor de bijuterii sunt si case de schimb).

Foarte multi Romani fac cazarea intermediara in Canakale dar ceasul era 14:30

si pana-n Bodrum 590 km, am decis sa mergem mai departe.

Pana la Izmir nu este decat o varianta urmand de fapt indicatoarele ne mai fiind nevoie de gps. Plecand din Canakale --- Kucukkuyu ---- Edremit --- Ayvalik --- Alyaga --- Izmir.

Ajunsi in Izmir pe la 19:00 si cunoscand un hotel din deplasarea anterioara ne-am hotarat sa ne cazam aici.

Hotelul care imi cer scuze ca nu retin numele acum se afla in IZMIR exact unde gps indica urcarea pe autostrada ocolitoare, evitati bucla care te urca pe pod si dupa 300m pe partea dreapta. Aici cei de la hotel cer in jur de 70-80 euro cazare cu mic dejun dar eu am platit doar 60 euro dupa o mica negociere si amintindule de suma platita acum doi ani la ei.

A doua zi am continuat drumul de mers inainte si dupa vreo 2,3 km prin oras gps ma bagat pe autostrada, ajuns aici am tinut indicatoarele de AYDIN si undeva inainte cu circa 50 km am iesit de pe autostrada aici incepand indicatoarele de Bodrum. La iesire exista portile de taxare HGS si inaintea lor un post Ptt de unde am luat abtibildul hgs cu 35 TL si l-am lipit sub oglinda de la parbriz.

De aici drumul devine forte usor gasindu-se indicatore cu Bodrum la fiecare rond sau intersectie.

Eu plecand dimineata din Izmir pe la 8:00 am ajuns in Bodrum (Yalikavak) pe la 12:30 aproximativ 290km.

Sa specific ca pe tot drumul am condus foarte lejer in Turcia am vazut in jur de trei radare pe sensul meu.

La intoarcere am oprit in Kucukkuyu - un oras cu iesire la mare la hotelul Cetinkaya, aici am platit 60 euro doi adulti si un copil demipensiune unde ca si la dus in Izmir nu am avut rezervare din tara.

Benzina in Turcia este 4,6 --4,9 TL si motorina intre 3,95 -- 4,5 TL. iar pentru schimb 2,35-2,52 TL pentru un euro cel mai bun schimb este la Canakkale 2,52.

Trimis de nik100 in 30.08.13 17:30:42
Validat / Publicat: 30.08.13 23:35:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 22503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nik100); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.13 23:36:02]

Mutat la rubrica "Drumul spre Bodrum" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

musi25
[14.05.15 10:21:24]

@nik100 - Imi puteti recomanda o cazare intermediara in jurul Izmir-ului, sa nu intram in oras? Multumesc.

nik100AUTOR REVIEW
[14.05.15 14:19:37]

Se intra in oras iar pe partea dreapta dupa ce treci de un pod mare se vede un hotel. iar pentru a doua zi merge inainte pe sosea si dupa vreo doi km intri iar pe autostrada.

[29.06.15 22:31:56]

@nik100 - In vama Hamzabeily au Duty Free?

[29.06.15 22:39:29]

@yns99 -

In vama Hamzabeily au Duty Free?

Da, există duty free. Este mai mic decât cel din vama de la Kapitan Andreevo, dar găsești aceleași produse.

Există și un bancomat Garanti, util celor care au nevoie de lire turcești.

[30.06.15 13:01:32]

@nicole33 - Multumesc, vreau sa ne luam tigari pentru tot sejurul.

aaaaa
[30.06.15 21:46:59]

@yns99: duty-free ul este accesibil doar pe sensul de intrare in Turcia. La intorcere nu mai ai acces la duty free asta "gratie amabilitatii"vamesilor bulgari.

[30.06.15 21:54:24]

@yns99 -

Multumesc, vreau sa ne luam tigari pentru tot sejurul.

Ideea este foarte bună. Țigările sunt foarte bune, iar prețurile avantajoase, mai mici ca la noi, dar și ca în Turcia. Limita permisă este de trei cartușe de persoană adultă. Noi am luat Marlboro roșu lung necartonat la 66 de euro setul de trei cartușe.

[30.06.15 21:56:35]

@aaaaa -

Fals. În data de 14 iunie 2015 se putea opri la duty free după trecerea de controalele din vama turcească și înainte de a intra în Bulgaria.

aaaaa
[30.06.15 22:07:17]

@nicole33: Fals. Pe 23 iunie 2015 poarta ce facea accesul catre dutty free era inchisa iar o vanzatoare de acolo ne-a spus ca vamesii bulgari au interzis accesul spre magazin.

[01.07.15 15:18:44]

@nicole33 - Noi am prins Dunhill International 2 lapret de 1 jumate, a iesit un pachet la 8.00 lei.

aaaaa, musi25, nicole33, nik100, yns99
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Bodrum: