ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2009
DE cori
ÎNSCRIS: 23.09.09
SEP-2009

Foarte, foarte bine, peste asteptari

Doresc sa scriu cateva impresii despre acest hotel, pentru care am citit niste review-uri inspaimantatoare inainte de a merge acolo.

Hotelul a fost cu mult peste asteptari (si vreau sa adaug ca am calatorit suficient de mult si am stat in multe hoteluri de diferite categorii 3-4 *)

Pe scurt:

- camerele sunt absolut OK, curate, mobilier relativ nou, gresie noua (renovate), intradevar la baia sunt ceva probleme cu robinetii care nu se inchid perfect si cu scurgerile, dar in nici un caz probleme majore, etc.

- camerele au balcon cu vedere intro curte interioara superba, plina de verdeata si de palmieri

- mancarea: peste asteptari (daca mai tin cont si de pretul pe care l-am platit pot sa spun foarte, foarte bine)

- dimineata mic dejun suficient (nu sunt multe feluri de mezeluri, dar exista branza, legume, masline (4 categorii), oua, gemuri, etc

- cina: 20 de feluri de preparate (o sa atasez si o poza), care constau in diferite mancaruri preparate din legume (ardei copti, vinete coapte, diferite combinatii de legume, tatichi, legume crude, spaghete, fasole, salata orientala, muraturi, etc) plus un fel de mancare principal care a fost pui sau peste cu 2 garnituri.

Cred ca nu este posibil ca din aceasta varietate de mancare sa nu poti sa-ti alegi ceva care sa-ti placa (gustoasa si destul de bine prezentata, existau si unele mancaruri putin cam picante).

Servicii: personal extrem de amabil si cu foarte mult bun simt, curati, iar unii dintre ei chiar foarte aranjati (costum, camasa cu butoni).

Probabil pentru unii acesti oameni sunt agasanti prin felul lor de a te intreba daca e totul bine, daca vrei ceva de baut, sau daca ti-a cazut un servetel sar repede sa ti-l ridice.

Eu personal am fost impresionata de amabilitatea lor si de efortul pe care il fac (fara sa fie macar vizibil) sa te simti in permanenta bine, parca ai fi intro lume cu totul diferita in care oamenii zambesc, sunt amabili si binevoitori. Evident ca exista si cativa dintre ei, care au un comportament usor agresiv (dar nu i-am intalnit in acest hotel, ci in bazar, de exemplu).

Inca un lucru impresionant majoritatea vorbesc engleza, indiferent de varsta si te poti intelege cu ei.

Personalul de la receptie este mai mult decat amabil, am reclamat o problema la baie si au trimis pe cineva intro ora sa o rezolve.

Tot despre hotel: terasa hotelului are o vedere superba catre mare si nu numai.

Despre Europatravel: agentia a fost destul de buna: nu am avut incidente, au fost decenti si fara figuri pe ei, au mers fara sa creeze disconfort sau alte neplaceri (spre deosebire de cei de la CristianTour, care creaza disconfort, se cearta cu clientii, nu respecta clientul... )

Excursiile optionale: luate de la hotel sunt mult mai scumpe, sunt o multime de agentii care vand aceleasi servicii chiar si la jumatate de pret:

Exemplu: 25 euro Pamukkale (la hotel 40 Euro), 10 euro croaziera (hotel 20)

Agentia cu care am mers este la 30-50 metrii de hotel (intrebati de Alpacino)

Excursiile au fost foarte frumoase (Pamukkale, Efes, Croaziera)

Evident ca sunt si aspecte neplacute, ca de exemplu trebuie sa fii foarte atent la ce iti ofera si sa intrebi de mai multe ori daca nu esti lamurit (restaurant, bazar: orice 5 euro).

Am fost la cateva restaurante unde atmosfera a fost foarte frumoasa: terasa cu program de dans (dansuri traditionale, dansatoare din buric), sau karaoke (unde poti dansa, canta sau numai amuza). Specific ca la aceste restaurante am baut cate ceva si am mancat eventual un desert, nu a zis nimeni nimic ca nu mancam din contra toti ne invitau sa bem numai ceva. Nu s-a luat nimeni de noi ca stam prea mult, ca ocupam mesele centrale, etc.

Plaja si marea: cam ingusta si cam multe valuri, in rest nimic spectaculos

Deci: ne-am simtit foarte bine acolo si a fost cu mult peste asteptari

Trimis de cori in 23.09.09 12:12:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Hilton

VIZUALIZĂRI: 6768 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cori); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera: nu am dat nimic pentru ea, avea aer conditionat, TV, frigider

andreeabd2
    [05.05.10 19:50:39]

plec si eu in kusadasi si o sa stau la hotel melike... si citind review-ul tau mi'am luat o piatra de pe inima... imi eraz putin teama de conditiile de cazare.

Vroiam sa te intreb cam care sunt preturile pe acolo... chiar daca avem demipensiune... orientativ... ca sa stiu cam cati bani sa iau la mine.

andreeabd2
    Alte impresii din această RUBRICĂMelike Hotel [Ladies Beach]: