ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2014
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 23.07.14
JUL-2014

Hotel lowcost, sa nu aveti mari asteptari!

Am optat anul acesta pentru un sejur in Turcia si dupa mai multe cautari am ales hotel Melike. Dupa un lung drum cu autocarul odata ajunsi la hotel am fost intampinati de asa zisul ghid roman, [...] o romanca pusa pe inselat turisti romani.

Prioritatea ghidului roman la ajungerea noastra la hotel era sa ne prezinte oferta cu excursiile optionale si nicidecum sa ne cazam, sa facem un dus sau altele. Sub presiunea faptului ca nu are timp ne-a dat niste pliante cu oferte de excursii mult mai scumpe decat la agentiile din statiune, oferte pe care le-am refuzat eu si prietenea mea insa nu si celalat cuplu cu care am mai venit, care au luat de voie de nevoie o excursie - Boat trip care i-a costat 70 de euro.

Odata vazuta cu clienti, ghida [..] i-a spus in limba turca receptionerului sa ne faca cazarea, lucru care s-a si facut, prietenii mei care au luat excursii de la ea au primit o camera la etajul 5 iar noi o camera la parter, pt ca asa a considerat dansa dat fiind faptul ca nu ne-am lasat prostiti, zic prostiti pt ca acelasi gen de excursie cumparata de la agentie ne-a costat 20 de euro/2 pers.

Si trecand la conditiile oferite de hotel am sa va enumar pe scurt avantaje si dezavantaje:

Avantaje: este aproape de plaja, are o terasa cu o panorama superba si personalul amabil.

Dezavantaje: camere murdare; nu se face deloc curatenie, tantari in camere si lipsa consumabilelor; sapun de baie si hartie igienca.

In ceea e priveste mancarea, aceasta a fost de fiecare data suficienta si hranitoare desi varia foarte putin de la o zi la alta.

Va recomand sa achizitionati excursiile optionale; Pamukkale, Efes, Boat Trip, Jeep Safari etc. de la Ozzy un tip foarte de treaba ce lucreaza la agentia de turism Sundial aflata in imediata apropiere a hotelului.

In privinta raportului calitate pret, hotelul lasa de dorit la unele capitole, dar cum nu merge nimeni in concediu sa stea in camera e un rau necesar daca aveti un buget destinat in mare parte petrecerii timpului liber si nu facilitatilor de cazare.

Trimis de murphym in 24.07.14 19:01:12
Validat / Publicat: 24.07.14 22:58:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2068 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (murphym); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.14 21:00:32]

BUNA. Plecam pe 5 septembrie si vom sta la Melike. cu demipensiune. Ce excursii ne recomandati si ce preturi au. Unde se mai mananca bine acolo?

Multumesc

[18.08.14 18:57:55]

@murphym: Vă salut.

Am o rugăminte la dvs. - intenționez să merg în septembrie la Melike (clar că am ales locația din cauza bugetului însă prefer să fie cazarea mai modestă dar să pot vizita mai multe). Am variantele cu MD sau DP. Care ar fi varianta mai bună pt. buget low-cost? Cineva scria că anii trecuți a fost cu MD dar a putut opta la hotel și pt cină pt. doar 3 Euro. Mai au astfel de oferte acolo pe loc?

Mulțumesc anticipat pt. amablitate! Cu stimă,

[01.09.14 19:49:45]

@LORDUL: Poate ne gasim acolo. Noi plecam pe 5 din parcul Izvor cu autocarul. Bafta!

[02.09.14 20:28:14]

@jordache1967: Si noi plecam in 05.09 dar am inteles ca din Piata Constitutiei. Sa fie (bafta) la fel si voua!

[03.09.14 09:39:30]

@LORDULa de acolo plecam si noi. Avem locurile 31-32

[03.09.14 16:45:18]

@jordache1967: si noi plecam tot de acolo vineri 05.09.2014, ora 13.30, ce inseamna locurile 31-32? locurile din autocar? Scuze ca m-am bagat si eu in vorba ...

[03.09.14 19:53:27]

@michaella: Asa e, locurile din autocar. Oare exista vreo sursa pe autocar de a incarca laptop-ul?

[03.09.14 20:57:30]

@LORDUL: ... nu cred, poate asa cu mult noroc la sofer am si eu o intrebare: cum sunt numerotate locurile in autocar? eu am 23,24 si 25...

[03.09.14 21:15:27]

@michaella: chiar nu stiu. ni avem parca 19 si 20

[04.09.14 07:44:01]

@michaella: da, locurile in autocar tiparite pe vaucer. Asa ca eu cred ca o sa fie foarte Bine. Suntem mai optimisti.

[04.09.14 07:49:47]

@jordache1967: cu siguranta va fi foarte bine. O zi frumoasa!

[04.09.14 09:35:26]

Sigur va fi bine, eu nu merg la Melike Hotel, merg la Dabaklar hotel, dar tot in Kusadasi.

Vacanta frumoasa tuturor!

igvoicu
    [04.09.14 12:10:44]

Si noi tot pe 05.09 cu autocar din Piata Constitutiei. Dar am fost anuntati ca plecarea e la ora 16.

Cred ca e vorba de acelasi autocar, dar noi stam la alt hotel.

[04.09.14 12:15:29]

@igvoicu: depinde cu ce agentie mergeti, noi avem intalnire la 13.30 iar plecarea este la 14.00; sunt mai multe autocare ce pleaca de acolo. Vacanta frumoasa!

[04.09.14 16:12:08]

@michaellaa, depinde de agentie. Noi plecam la 16. Poate ne vedem pe acolo. Vacanta asa cum o doriti.

igvoicu, jordache1967, LORDUL, michaella
    Alte impresii din această RUBRICĂMelike Hotel [Ladies Beach]: