ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2013
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2013

Foarte bine!

Dupa indelungi cautari pe net, ne-am hotarat sa petrecem un sejur de 6 zile in aceasta locatie.

Proprietarii mai au pensiunea Floare de Colt si terasa Teo, ambele situate chiar in statiune.

Complexul este situate la cca 1 km de drumul principal, accesul facandu-se pe un drum in panta, neasfaltat, destul de ingust ca sa incapa 2 masini.

Localizarea este insa un avantaj, pentru ca fiind retras de statiune, beneficiaza de liniste si o panorama superba.

Oferta ni s-a parut avantajoasa: 240 lei/camera pe noapte, cu demipensiune pentru 2 persoane – mic dejun si cina.

Complexul/Facilitati/Agrement:

- Ca si capacitate de cazare, complexul este format dintr-o pensiune cu 12 camere si 10 casute

- La parterul pensiunii este restaurantul

- Are un teren de sport multifunctional, cu gazon artificial, porti de fotbal si fileu, ba chiar poti imprumuta de la ei si o minge, daca cumva ai uitat-o acasa

- Exista si un loc de joaca cu leagane si tobogan, toate facute din lemn, foarte frumoase

- in sala de conferinte multifunctionala exista un TV 3D foarte mare, unde seara se strangeau toti copiii din complex, li se dadeau ochelari 3 D si se uitau la desene animate

- la liber, ping-pong si biliard

- in interiorul pensiunii exista si Jacuzzi+sauna (nu am folosit, insa am inteles ca era contra-cost)

- Punctul forte al complexului il reprezinta piscina exterioara, cu apa incalzita la 27 de grade si de care copiii erau nedezlipiti; langa piscina gaseai dus exterior si sezlonguri; piscina este de balaceala, are cca 8-9 lungime, fiind prea mica totusi pentru iubitorii inotului;

- Chiar daca exista restaurant, doritorii au la dispozitie si un gratar, cu ajutorul caruia se pot gospodari singuri; este amenajat frumos intr-unul din cele 2 foisoare; tot acolo este si o chiuveta

- Pentru grupuri organizate de minim 8 persoane, pensiunea organizeaza si drumetii cu degustare, la stana din apropiere

- De asemenea, iarna se organizeaza plimbari cu sania, iar vara cu trasura.

Cazarea:

- in momentul in care am sunat, am mai gasit libera doar o casuta. Proprietara ne-a garantat ca in casuta beneficiem de acelasi confort ca la camera de pensiune.

Odata ajunsi acolo, ne-am convins ca statul la casuta este o varianta mai buna decat camera de la pensiune: casuta este rustica, are o veranda cu masa si o bancuta unde poti sta seara la un pahar de vin si are urmatoarele dotari: baie proprie cu wc+chiuveta+cabina de dus, frigider, sifonier, 2 paturi sau pat matrimonial, o noptiera, o masuta+2 taburete, tv

Dimensiunea camerei nu este foarte mare, insa suficienta pentru o familie care nu petrece foarte mult timp in camera

Serviciile de masa:

Asa cum am spus mai sus, am avut demipensiune: mic dejun si cina

Restaurantul este cu circuit inchis si deserveste doar oaspetii cazati in complex

Micul dejun era bufet si predominau preparatele traditionale/facute in casa: 2-3 feluri de branzeturi (burduf, cas, urda), unt, dulceata, lapte dulce, lapte acru, cornuri sau cozonac, ceai de plante, suc de soc/fructe de padure/muguri de brad, 2 tipuri de salamuri, oua, dar mai aveau si produsele din comert, prin rotatie: 2-3 feluri de mezel, crenvursti; rosii, castraveti, ardei; cafea

La cina, erau inclus in pret 2 portii care constau in fel principal+garniture+salata+desert

In fiecare seara, meniul era scris pe o coala, din care iti puteai alege un fel din cca 10-12 feluri principale, 3-4 garnituri, 2 salate si un singur desert

Meniul continea cam aceleasi feluri, se schimbari 1-2 in fiecare zi

Arata cam asa: pulpe/piept de pui/ceafa de porc la gratar, mamaliguta cu branza si smantana, cascaval pane, gulas/tocana/papricas, snitel de pui, pastrav, carnaciori, cartofi prajiti/piure/natur, legume, mamaliguta, salata asortata/varza si desertul facut in casa (am avut, prin rotatie: gogosi, somloi-o prajitura cred specifica zonei, fff buna, chec, etc). Atunci cand insa am comandat o portie in plus fata de ceea ce am avut achitat, am platit rezonabil, exemplu: 15-20 lei o friptura+garnitura+salata, 10 lei o mamaliguta cu branza si smantana

Contra cost: palinca, afinata si vin, ambele de casa (ex pret: 6 lei/100 ml palinca)

Portiile erau foarte generoase; un adult cu un copil mic puteau manca lejer dintr-o portie, de exemplu

Nu sunt foarte sigura, dar cred ca erau la discretie, dimineata si seara: apa+sucuri (la dozator), ceai si cafea

Ne-am nimerit de cateva ori si la pranz la pensiune, insa aveau doar ciorbe: de burta si vacuta, aprox 10 lei portia.

Concluzii personale generale despre complex si zona:

Am avut o vacanta reusita, am avut parte de o vreme superba, prea calduroasa-chiar si pentru altitudinea de acolo, de cca 1000 m – fara pic de nor si ploaie, cu seri si dimineti racoroase

Zona este superba, destul de putin cunoscuta si cutreierata

Complexul este plin de vegetatie, flori, jardinière, mini fantani arteziene; bine intretinut, curat

Cameristele nu veneau decat daca le solicitai; le vedeai trebaluind prin complex de dimineata pana seara

Personal amabil, chiar daca munceau bietii de dimineata pana seara: receptionera, cameriste, ospatarii etc

Voi da o nota usor scazuta la capitolul SERVICII, pentru ca intr-o seara domnul patron/administrator al pensiunii a considerat potrivit sa dea o petrecere personala cu lautari, in restaurantul complexului, cu incepere de la orele 23.00 pana spre dimineata; dedicatiile “SPECIAL PENTRUI DOMNUL TEO” s-au auzit deranjant de zgomotos, chiar daca noi stateam la ultima casuta, iar restaurantul cu chermeza era la parterul pensiunii; cred ca cei cazati in pensiune au fost foarte nefericiti :)

Lumea cazata in pensiune de foarte buna calitate, doar familii cu copii; civilizat, linistit, atmosfera calda, familiala; cu mici exceptii aparute in ultimele zile, de cativa bizoni cu ceafa groasa, care ascultau manele la telefon, la masa in restaurant si care sareau in piscina in capul copiilor.

Mi se pare cea mai buna varianta de gazduire din Lacu Rosu, avand in vedere conditiile de cazare, calitatea foarte buna a mancarii si facilitatile complexului.

Despre ceea ce poti face in zona, am scris la topicul aferent.

Trimis de Chloe in 21.08.13 19:54:25
Validat / Publicat: 21.08.13 21:28:55

VIZUALIZĂRI: 6325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 vedere dinspre parcare; in stanga 5 casuta, in plan departat pensiunea, cu restaurantul la parter, in dreapta se zaresc acoperisurile foisoarelor

[21.08.13 23:00:45]

ChloeAUTOR REVIEW
[22.08.13 06:23:40]

da, e ok

aad
[26.08.13 16:23:30]

Am trecut cam in aceeasi perioada prin zona. Impresia pe care ne-a lasat-o personalul acestui operator in turism a fost deplorabila.

Prima problema pe care am intampinat-o a fost imposibilitatea de a contacta operatorul. Desi are reclama peste tot in apropierea Lacului Rosu la telefoanele indicate nu a raspuns nimeni. Posibil pentru ca Pensiunea era ocupata in totalitate. Dar, chiar si asa!...

Apoi, am urcat "pe drumul de costisa" mai bine de 1km, desi in reclama se vorbeste de 900 m de la soseaua principala, si am dat de o balcaza de receptionera care ne-a raspuns printre dinti ca nu are locuri de cazare.

Raspuns sec, privire acida... numai bune de a nu mai calca vreodata pe acolo.

Despre altceva nu pot sa comentez. Era noaptea!

aad, Chloe
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Teo: