ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 26.10.12
JUN-2013

Trei saptamani in sud si in sudvest-ul SUA

Dat fiind ca nu prea am gasit recenzii legate de vacanta pe care am planuit-o de mai bine de un an, am hotarat sa scriu cateva randuri legate de acest sejur care a durat trei saptamani prin cateva state din sudul SUA (Texas, New Mexico, Arizona, Nevada si California).

Prima locatie vizitata a fost Houston. Am ajuns dupa amiaza cu Lufthansa, ne-am cazat (mentionez aici ca toate rezervarile hoteliere au fost facute prin booking.com si am vizat moteluri de 2-3 stele – intentia a fost sa avem un loc curat unde sa ne odihnim in conditii decente) dupa care ne-am plimblat un pic prin oras cu masina. A doua zi a fost rezervata exclusiv pentru The Houston Galeria – Mall unde am mincat prima friptura de vita asa cum numai in America poti gasi. A fost o zi de shopping grea atat pentru sotie cat si pentru fata mea dar intru totul fericita (se vedea clar acest lucru prin numarul imens de sacosi din miinile lor …).

Ziua urmatoare am vizitat NASA. Am fost un pic dezamagit deoarece cu ani in urma am vizitat NASA din Florida. Asteptarile au fost mari si aici dar din nefericire, din cate am inteles la Houston exista doar centrul de control, nu se fac lansari sau aterizari si prin urmare, in afara de o naveta spatiala si o racheta de tip SATURN altceva nu prea am avut de vazut. Partea a doua a acestei zile a fost salvata de o plimbare si o balaceala la malul Golfului Mexic. Am fost placut surpins sa gasesc pe malul golfului unul din restaurantele Buba-Gump din celebrul film Forest Gump. Seara am incheiat-o cu cateva Miller scufundate in gheata la Motel 6 – locatia unde am avut cazarea.

Dimineata ne-am imbarcat (am fost doua familii – 5 persoane si am avut inchiriat un minivan Dodge Grand Caravan de 7 locuri de la Dollar pe toata perioada sejurului) si am plecat catre Dallas unde am ajuns dupa vreo 4 ore de condus. Am vizitat locul unde a fost impuscat cu ani urma John Kennedy dupa care am umblat hai-hui prin centrul Dallasului. Spre seara ne-am suit in van si am mers sa vedem cu ochii nostri si sa facem poze cu …. Southfork Ranch. Am fost suprins sa constat ca locuitorii din Dallas stiu prea putine despre serialul si ferma cu pricina care pentru noi romanii a fost un vis prea frumos sa poata fi adevarat.

Urmatoarea tinta de vazut pentru noi a fost orasul Roswell. Am ajuns la Roswell seara si am avut timp suficient inainte de a ne culca cat sa mergem sa mancam la un DENIS sau IHOP si apoi sa mai stam ca de obicei la cateva Miller la gheata la hotelul unde am avut cazarea (in toata aceasta excursie am mancat in proportie de 80 % la aceste doua restaurante deoarece aici poti manca ceva sanatos si nu este nici extraordinar de scump – nu am mancat in acest sejur decat in situatii limita hamburger, buritto, etc.).

Imediat ce ne-am trezit, am mers la pomul laudat sa vedem cu ochii nostrii vestitul muzeu international UFO. Voi spune doar ca am fost dezamagit, ma asteptam sa gasesc cu totul altceva decat niste omuleti vrezi cu ochii mari din ceara …….

Ei, de aici a inceput partea frumoasa a excrusiei! De la Roswell ne-am suit pe OLD ROUTE 66, sosea pe care am mai parasit-o abia cand am facut dreapta catre la Las Vegas. A fost o incantare sa mergi pe acest drum, sa intilnesti mici asezari cu 2-3 case exact asa cum am vazut prin filmele americane, sa manaci la restaurante unde toata lumea era imbracata in cowboy, sa asculti live muzica country, au fost trei zile de vis cat ne-am plimbat de la Moriarty pana la Flagstaff.

Ceea ce a fost cel mai frumos, a fost excursia de o zi facuta la Grand Canyon – National Geographic. Imi pare rau ca am rezervat o singura zi acestei excursii. Sunt doua lucruri pentru care imi pare cel mai rau: nu am facut rafting pe Colorado (raftingul este domol, pot merge chiar si copii) si nu am facut excursia peste Grand Canyon cu elicopterul. Merita facute aceste lucruri chiar si in detrimentul de a nu fi vazut de ex. : Golden Gate.

In drumul catre Las Vegas am vizitat Hoover Dam, un baraj foarte mediatizat dar cu nimic mai frumos decat Bicaz sau Vidraru.

Acestui oras i-am rezervat 4 zile – m-am inilnit aici cu un bun prieten care locuieste in nordul SUA. A venit special si el in Vegas sa ne vedem. Am “udat “ intilnirea cu Busuioaca de Bohotin si apa minerala Borsec aduse de mine special de acasa pentru aceasta intilnire …...

Merita vazut Vegasul macar pentru simplul fapt de a te plimba din hotel in hotel pe Strip, de a admira fantanile de la Bellagio si de a te urca la etajul 108 in Stratosfere.

4 iulie ne-a gasit la San Francisco la Golden Gate. Am admirat artificiile seara ne-am plimbat cu tramvaiul tras de funicular, am vizitat de asemenea centrul orasului.

Dupa doua zile de San Francisco am coborat catre Los Angeles pe US 1 unde am avut norocul sa vedem atat pe plajele oceanului cat si in ocean in mediul lor natural lei de mare, foci, delfini.

In LA am vizitat bineinteles Hollywood-ul, Beverly Hills si am facut shopping.

Dupa inca 4 zile petrecute in LA am mers mai departe in San Diego unde am mers la Sea World – nu poti veni in SUA fara sa faci o vizita la Sea World. Ar fi pacat.

Am pierdut o zi intreaga la spectacolele cu orcile, cu delfinii, cu focile si cu personajele din Madagascar.

Ultimile doua zile ale excursiei le-am petrecut pe drumul de intoarcere catre Houston (drum care merge exact pe langa granita cu Mexic). Am avut cazari pe drumul de intoarcere in El Paso si in San Antonio inainte de Houston.

Ca o ultima parere, daca alocam zilele petrecute in San Francisco pentru Grand Canyon, am fi scurtat mai bine de 800 de mile din drumul nostru si ar fi fost o vancanta cu adevarat desavarsita.

Oricum, una peste alta, a ramas totusi o vacanta de neuitat.

Trimis de danutstefan in 20.08.13 16:50:54
Validat / Publicat: 20.08.13 18:00:44

VIZUALIZĂRI: 3074 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutstefan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Southfork Ranch

[20.08.13 17:59:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuite, mini-circuite prin statele federației" (deja existentă pe sait)

Articolul a fost deasemenea selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

[20.08.13 21:22:15]

[14.01.17 15:03:06]

@danutstefan: Ati folosit card de debit la inchirierea masinii? Va intreb pentru ca eu am card de debit Visa si citesc pe multe site-uri ca americanii vor card de credit. Ce suma v-a blocat pentru masina. Ce companie a fost iar inchirierea ati facut-o din tara? As dori mai multe detalii daca se poate. In August 2017 am nevoie ca sa ne deplasam din Los Angeles in Las Vegas. Multumesc, Cristian

danutstefanAUTOR REVIEW
[14.01.17 16:09:00]

@mcnegoita: Masina am inchiriat-o de la AVIS- Romania inainte sa plecam. Este o companie internationala serioasa care are preturi bune. Personal nu am ce sa le reprosez.

[14.01.17 16:16:02]

@danutstefan: si acolo v-au cerut suplimentar card de credit? accespta si card de debit? Multumesc

danutstefanAUTOR REVIEW
[14.01.17 16:19:45]

@mcnegoita: acolo mi-au dat direct masina fara alte cerinte. Daca imi aduc aminte, in Romania am prezentat un card. De ce nu sunati la Avis Romania sa va lamureasca exact procedura?

[14.01.17 16:26:38]

@danutstefan: le-am trimis acum un mail

danutstefan, mcnegoita
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, mini-circuite prin statele federației: