ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2013
AUG-2013
3 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Prea scump pentru serviciile oferite

Conditiile de cazare depind foarte mult de oamenii care sunt cazati in complex. Apartamentele sunt 4 intr-o vila si au multi pereti comuni prin care se aude cel mai mic zgomot sau scartaitul scarilor pe care coboara/urca cineva. Daca ai ghinionul sa ai niste vecini care se scoala de la 5 dimineata si trantesc toate usile (cum am avut noi) putin probabil sa mai poti dormi.

Daca toti vecinii fac gratare, te trezesti ca stai intr-un nor de fum, in loc sa te bucuri de aer curat. Probabil ca multi prefera locul pentru ca pot face gratare in fiecare seara si nu mai dau banii la restaurant.

La piscina este frumos si curat cu program afisat, pentru care am toata lauda.

In schimb, la locul de joaca nu exista un program afisat pentru respectarea orelor de odihna sau regulilor de igiena. Sunt parinti care isi lasa copii sa tipe si sa se joace cat este ziua de lunga, pana seara tarziu. Mai sunt parinti care lasa copii la locul de joaca in fundul gol si, ca urmare, copilul meu ar trebui sa puna mana unde pune alt copil fundul, ceea ce nu mi se pare ok.

Personalul este slab pregatit, in sensul ca este mult prea ingaduitor si nu ia atitudine. Receptionerii ar trebui sa fie mai fermi in exprimare si atitudine si sa dea senzatia ca au putere de decizie in situatii nou aparute,

Restaurantul nu este stralucit, bucatarul slabut iar servirea lasa de dorit. Am fost cu copilul in restaurant intr-o seara si am fost serviti dupa alte persoane fara copii care au venit dupa noi. Le-am atras atentia, desi puteau sa auda copilul cum striga ca ii este foame, dar nu si-au cerut scuze, motivand ca au o masa mare si sunt ocupati. Micul dejun nu este foarte variat. Cine sta mai multe zile se plictiseste de meniu.

Mai exista o problema minora, care poate fi trecuta cu vederea: finisarile sunt facute de mantuiala, iar baile au un miros de canal. Noi ne-am descurcat si am pus un parfum de camera in baie.

Concluzia este ca e un loc frumos daca este ocupat de oameni civilizati, cu personal placut, prea ingaduitor la receptie, iar la bucatarie si restaurant slab pregatit, putin cam scump pentru ce ofera.

Trimis de bibsiana in 19.08.13 17:44:41
Validat / Publicat: 19.08.13 21:56:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: brasov, prahova, sibiu, bucovina, maramures, litoral.

VIZUALIZĂRI: 1925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bibsiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.08.13 00:11:33]

vicentiu_ct2013
    [22.12.13 19:52:15]

@bibsiana:

Stimata doamna:

Ati rezervat doua apartamente pentru 7 zile, si ati platit avansul pentru ele si personalul ingaduitor nu a retinut avansulul cum era normal sa se intample pentru unul din ele. Tot personalul ingaduitor si slab pregatit a transferat avansul pentru un apartament care trebuia onorat timp de 10 nopti pentru un apartament care o fost onorat 7 nopti; TREBUIA SA SPUNETI IN COMENTARIU CA S-A INTAMPLAT SI LUCRUL ACESTA dar se pare ca ati omis.

Va trimit acest mesaj pentru ca m-ati jignit si m-ati facut slab pregatit cand eu personal am insistat sa nu fiti penalizata pentru rezervarea cu doua apartamente. Pentru ca nici nu ma cunoasteti si va dati cu parerea pe site despre cat de pregati sunt eu sau nu, m-am gandit mai de mult ca in anul care urmeza sa pornesc un site: RomaniaBlack List, cu anumite persoane, cum sunteti dumnevoastra, care ofera gratuit complimente nejustificate pe forumuri, cand datele problemei de fond sunt de fapt de alta natura. Bineinteles ca pe acest site nu poate sa posteze toata lumea, numai cei care aduc si dovezi clare, precum schimburi de e-mailuri, plati care reprezinta avansuri concrete, deoarece imaginea unui om care are o anume responsabilitare nu putem sa o aruncam in noroi dupa un paragraf in care punem punctul si virgula unde trebuie. Am sa scriu si eu pe acel site cate ceva din experienta mea care va fi si ea utila si mai ales hazilie pentru hotelieri si nu numai.

Va anunt ca iau atitudine de indata cat situatia este exagerata sau este cazul sa intervin. Cererea dumnevoastra ca locul de joaca pentru copii sa fie ingradit, cu program de somn, si sa nu lasam copii vara sa se dea pe topogan decat cu pantaloni, eventual lungi este deplasata. Daca locatia era dotata cu 3 locuri de joaca, puteam sa inchidem pe cel din centru, dar asa cand este disponibil unul singur sa il inchidem si pe acesta. Nu este acelasi lucru ca la piscina, cand putem porni un serviciu la o anumita ora si inchide la alta. Cum sa spui unui copil care se trezeste la ora 13-14 dupa masa de pranz, sau care soseste la mare si se uita la leagane ca nu poti sa il dai in leagan decat in intervalul 15- 18, ca atunci este voie la locul de joaca?

Si va mai spun tot din experienta ca sunt anumite familii, care au o situatie financiara foarte buna, care prefera sa stea cu prietenii, familia, copii seara la un gratar decat sa manance seara de seara la restaurant. Nu cred ca cei care fac gratar, procedeaza in acest fel numai pentru ca ies mai scump la restaurant.

C.V.

NB vicentiu_ct2013 este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    bibsianaAUTOR REVIEW
    [23.12.13 12:59:55]

@vicentiu_ct2013:

Din pacate din toata scrisoarea mea nu ati retinut nimic care sa va faca sa imbunatatiti serviciile.

Da, intr-adevar din 10 nopti am stat 7, dar din 10 nopti trebuia sa platim 9, iar noi am stat 7 nopti si am platit 7. Deci nu ni s-a mai acordat nici o reducere. Motivul pentru care am plecat a fost ca erau cativa puradei care se dadeau in fundul gol pe leagan, pe tobogan si stateau pe jos in casuta (pot proba cu poze acest lucru). Acolo intra si copilul meu si punea mana unde a pus altul fundul. Imi era foarte greu sa-i spun copilului meu sa stea si sa se uite la locul de joaca fara sa se joace si el. Poate ca atitudinea mea de parinte pune accent si pe igiena, pe cand alte persoane nu baga in seama acest lucru. Nu aveam pretentia sa poarte pantalon lung, cum sugerati dumneavoastra, dar macar un chilotel i se putea pune.

Cand am sesizat personalul de la receptie ca se face galagie cu tipete langa fereastra mea in orele de liniste, nu au facut decat sa ridice din umeri.

Se pare ca ati luat totul ca pe un afront personal. Nu incercati sa vedeti care sunt punctele tari si punctele slabe care vi se atribuie si sa va imbunatatiti imaginea, ci sa exagerati ceea ce am incercat sa va comunic ca a fost deranjant pentru un cuplu cu copil.

Poate retineti faptul ca nici la bucatarie nu stati foarte bine si sa angajati personal de servire mai bine pregatit.

Eu m-as bucura sa vad pe viitor niste pareri mai bune despre locatia dumneavoastra, dar cred ca sunt datoare sa fac cunoscute aceste situatii si pentru alte familii care cauta un loc in care sa-si petreaca vacanta linistiti.

vicentiu_ct2013
    [23.12.13 13:20:43]

@bibsiana:

Ceea ce nu ati spus si incercati sa creati un aer misterios in care sa se inteleaga ca dumnevoastra ati platit exagerat de mult este o minciuna care am sa o demontez imediat:

Ati platit 532 euro pentru un apartament care are capacitatea minima de 4 persoane si maxima de 6 persoane.

Costul cazarii dumnevoastra efectiv este de 532 euro / 2 = 266 euro, adica 1178 ron. Acest aparament are 3 camere si doua grupuri sanitare si cazeaza maxim 6 persoane; atata timp cat vreti sa ocupati doar doua persoane si un copil un apartament de minim 4 persoane adulte este normal ca trebuie sa platiti in plus, si fara sens dupa parerea mea diferenta. Atata timp cand puteati sa alegeti o structura de cazare doar pentru 2 persoane si un copil. Dar vrem sa stam si in 3 camere sa platim doar pentru 1 camera si in luna august, ca asa sunt unii oamenii.

In concluzie familia a platit 84.14 ron/persoana/zi, pentru un adult si zero ron pentru copil. In continuare vad ca la un pret mai mic decat mediu pentru luna august!!! cand o dubla la etajul 10, la un hotel de 2 stele cu balcon este 250 ron minim, cineva cauta "Raiul de pamant" la Navodari, la Corabia Piratilor, platind 84 ron/pers/zi pentru un apartament cu 3 camere la 2 minute de plaja si facilitati de 3 stele. Bineinteles ca unele finisaje nu sunt facute cum trebuie, nu sunt ca in rai, persoanlul este slab pregatit nu este ca in rai. Apartamentele sunt din lemn, nu sunt ca in rai, probabil din beton si cu finisaje perfecte. Oare ce se intampla daca si in rai, se fac gratare? Totul este inferior cerului iar oferta personalizata "Raiul la Navodari - 532 euro - pachet de 7 nopti", nu a fost satisfacatoare. Offffffffff...

Consider discutie incheiata si va doresc Sarbatori fericite tuturor, in special celor care au zambit cat de putin la acest comentariu care am vrut sa aiba o tenta apropiata de sarbatori.

NB vicentiu_ct2013 este (sau a fost) reprezentant al unității
    F2A1C
    [23.12.13 19:52:06]

@vicentiu_ct2013: Sincer, inclin sa-i dau dreptate turistului. De ce? Pentru ca

1. Nu raspundeti la obiect, ci deviati permanent discutia (intamplator, catre aspecte care va pun intr-o lumina si mai proasta).

2. Intr-un mediu de comunicare in scris: gramatica, ortografia si topica frazei sunt cartea de vizita a interlocutorului. In cazul dvs inclin sa dau crezare oricarui argument contra calitatii muncii pe care o prestati. Pentru ca v-am vazut calitatea scrisului si dispretul fata de logica.

3. Puteati avea un raspuns constructiv si sa va imbunatatiti imaginea, dar ati preferat amenintarile si scandalul. Cu adevarat pirateresc

bibsianaAUTOR REVIEW
    [24.12.13 17:04:52]

@vicentiu_ct2013:

Cu toate ca aceasta discutie o considerati incheiata, eu o consider inca deschisa atata vreme cat sugerati ca am stat aproape gratis la Corabia Piratilor si nu ar trebui sa am nici o pretentie.

Nu ati facut decat sa ma convingeti de lipsa dumneavoastra de profesionalism si de cunostinte in domeniul matematicii. Faceti o confuzie foarte mare cu privire la pretul platit pentru acest sejur. Pentru 4 persoane cazare si mic dejun pe 7 zile am platit 4719 RON, adica 38 EUR /zi *7 zile * 4 persoane = 1064 EUR, considerand copilul de 4 ani o persoana adulta. Verificati atent contul bancar si veti gasi doua incasari:

- in data de 01.07.2013 in valoare de 1916,58 RON si

- in data de 13.08.2013 in valoare de 2802 RON.

Cat despre faptul ca o sa povestiti despre persoane ca mine pe un site pe care o sa-l creati dumneavoastra “cu anumite persoane, … care ofera gratuit complimente nejustificate pe forumuri” va amintesc ca eu nu am oferit gratuit o parere, ci aceasta parere m-a costat o suma deloc neglijabila si, in plus, a fost o experienta destul de dezamagitoare de pe litoralul romanesc. Daca este sa compar aceasta amenintare cu faptul ca mi-am facut datoria pentru ca alte familii cu copii, care au in plan sa va calce pragul, sa stie ce asteptari pot avea de la complexul dumneavoastra, balanta inclina foarte tare in favoarea datoriei mele.

Un alt argument in ceea ce am numit lipsa de profesionalism este faptul ca insistati pe ideea ca la acest pret nu trebuie sa am pretentii foarte mari. Nu uitati ca acest pret l-ati stabilit dumneavoastra pentru o locatie de 3 stele, ca atare trebuie sa va ridicati la un nivel de 3 stele!

Cred cu tarie ca la 38 EUR/zi de persoana cazare cu mic dejun, jumatate platiti in avans cu 40 de zile, gaseam destule locuri in care sa ne petrecem vacanta linistiti.

Va urez ca aceste zile de sarbatoare sa va aduca in suflet multa lumina si putere sa acceptati parerile constructive ale clientilor care va trec pragul.

bibsiana, vicentiu_ct2013
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Corabia Piraților [Mamaia Sat]: