ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2013
DE ROMY
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.09.09
AUG-2013

Vila Lorena... un raport bun calitate/pret.

Ce face omul (adica eu) cand se plictiseste si are un banut in plus in buzunar…? Se duce la mare…! Asa pe nepusa masa, in data de 12 august cercetam unitatile de cazare din zona Mamaia Sat sa gasesc ceva cu incepere din 14 august. E o zona foarte linistita si retrasa, cu o plaja superba lata, neaglomerata si o intrare in mare lina si fara pietre.

Initial am sunat la Marina Surf, unde mai fusesem de doua ori (2010-2011 in extrasezon) si stiam ce ni se ofera, dar erau ocupati pana in septembrie. La recomandarea unei prietene si incercand sa nu dau toti banii pe cazare, am ales Vila Lorena situata vis a vis de acest complex.

Defapt sunt trei vile Lorena, Rodica si Maria care apartin aceluiasi proprietar si sunt cunoscute ca Vilele Lorena. Cost cazare patru nopti in dubla superioara 720 lei. Am ales Vila Lorena pentru ca mi-a spus patronul la telefon ca este renovata in 2013 si are mobilier nou, pozele de pe site spuneau si ele acelasi lucru. Ca dimensiune insa nu consider ca era o dubla superioara.

Nici din punct de vedere al curateniei camera nu m-a dat pe spate. Cand am plecat de acasa am pus in bagaj produse de curatat si sotul meu a facut mare haz pe faza asta… s-a dovedit ca am fost foarte inspirata.

Prosoapele nu s-au schimbat pe parcursul sejurului, consumabilele nu au fost inlocuite, o singura data le-am vazut facand curat, au venit niste doamne si au dat cu matura si cu mopul.

Puncte forte pentru care merita sa alegi aceste vile sunt apropierea de mare (200 m), de plaja, curatenia spatiilor dintre aceste case, foisoarele, gratarele si cele doua bucatarii echipate cu tot ce ii trebuie unei gospodine daca este necesar sa prepare o gustare rapida familiei.

Cand am ajuns am realizat ca bazinul toaletei era stricat, am comunicat administratorului, caci imi era tare teama ca va sustine ca noi l-am rupt si in urmatoarea zi a remediat defectiunea. Pe parcursul intregului sejur l-am zarit trebaluind continuu si comunicand facil cu turistii care i-au calcat pragul.

Ma asteptam sa fie o adevarata provocare sa iei masa in bucatarie sau in acele foisoare seara la cina, insa in ciuda gradului de ocupare (adica full), cumva, toate familiile au gasit un locusor al lor. Incredibil… dar adevarat. Sincer eu ma asteptam sa fie o atmosfera de Sicilia… in care toata lumea umbla ca intr-un furnicar, tipa unu la altul, la copii, sa aduca… sa duca… sa puna… etc. Exprimarile erau in limita bunului simt si tonul de asemenea. Pe scurt… vecini civilizati! Bravo!

Intruna din seri baietii au fost la Kaufland in Navodari si am pregatit un gratar. Tot de acolo au cumparat lemne, carbuni si brichete... desi daca ma intrebati pe mine, mi se parea dragut daca ar fi fost undeva stivuite si oferite din partea casei. Nu carnea domnule… … lemnele!!! Stiu… stiu… aberez! Ziceam si eu…... !

Cat despre accesul la plaja… aici e o poveste foarte trista. Din fata vilei, traversezi soseaua si pe o potecuta, nu mai lata de un metru jumate, pornesti catre plaja. In stanga e gardul Marina Surf, in dreapta un gard de plasa si tufe care imprejmuieste proprietatea unui cetatean strain. Am incercat sa mergem la plaja prin incinta complexului Marina Surf dar nu ni s-a permis; nu ni s-a permis nici macar sa mergem sa mancam la terasa din incinta complexului, adica sa cheltuim niste banuti, nu sa le calcam dalele. Explicatia ar fi faptul ca cei de peste drum nu au dorit sa contribuie si ei la acei mii euro dati pentru acces la mare, prin urmare turistii cazati acolo nu au decat sa se teleporteze pana la plaja. Sunt foarte multi turisti veniti in august la mare, intorsi acasa din toate colturile lumii si prin urmare isi permit sa abordeze un ton si o atitudine obraznica, sfidatoare si plictisita.

Nu am fost niciodata in iulie, august in Mamaia…... insa m-a socat multimea de oameni, serviciile groaznice, mancarea deplorabila, slaba cantitativ si calitativ, show-urile de prost gust ale lui Pastaie.

La toate aceste impresii dezolante, se adauga cu succes imaginea unui tarm plin de fragmente de scoici, de mormane de alge urat mirositoare care te insotesc si in apa, zece metrii de la mal. Si asa din patru zile doua au fost la mare si doua la Agua Magic.

Am cheltuit in timp record o suma considerabila care mi-a depasit cu muulltt pronosticurile si cu care achitam un mini sejur all inclusive pe un alt litoral… nu spui care!

Trimis de ROMY in 19.08.13 15:28:47
Validat / Publicat: 19.08.13 18:53:02

VIZUALIZĂRI: 2997 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ROMY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.13 18:56:33]

ROMYAUTOR REVIEW
[20.08.13 15:05:47]

@webmaster15: este corecta pozitionarea pe harta.

Multumesc frumos.

ROMY
Alte impresii din această RUBRICĂVilele Lorena (Rodica, Maria, Lorena) [Mamaia Sat]: