ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2013
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 8.5

Către satisfăcător

La pomul laudat...

“La pomul laudat” pentru ca ceea ce apare pe site-ul pensiunii ca si poze, in realitate ascunde muuuuuu…uuulte lucruri care lasa de dorit.

Am rezervat 4 nopti la vila Bendis din Geoagiu Bai ca urmare a pozelor si prezentarii de pe site-ul lor (vilabendis.ro/db/index.php/vilabendis) si a catorva pareri citite pe Net (ce-i drept, nu pe AFA fiindca nu exista nici un review facut pana la acest moment).

Mi s-a cerut achitarea unui avans de 40% din tariful apartamentului pe care l-am rezervat, pentru a securiza rezervarea.

Vila este situata dupa complexul Germisara din Geoagiu Bai, la cca. 300 de metri pe stanga, vis-à-vis de hotelul Ceres si hotelul Vacanta (se face la un moment dat in stanga din drumul principal si se intra intr-o parcare mare).

Coordonatele GPS sunt: N-45.93355; E-23.16256.

Am ajuns pe la ora 6 seara si am fost cazati imediat. Am primit apartamentul cu numarul 6, de la et. 2, care nu avea balcon. Ni s-a cerut sa achitam si diferenta pentru cele 4 zile de cazare la momentul in care ne-am cazat. Chestia asta nu mi-a prea placut; ceri banii inainte… parca ar fi fost ca la c... ve.

Apartamentul era mare si era un open-space, neavand practic o a doua camera/dormitor. In acest open-space exista si patul dublu matrimonial si o canapea din piele sintetica care se facea pat. Mobilierul era din lemn masiv de culoarea ciresului si arata bine la prima vedere, dar cand am deschis sifonierul am constatat ca era complet nefunctional: nu aveam decat umerase si un singur raft care era f. jos si practic nu puteai sa-ti pui hainele in el. In schimb in el bagasera seiful care functiona doar daca plateai la receptie. Alt aspect important a fost ca nu aveau aer conditionat. Noroc ca zilele pe care le-am stat acolo nu au fost asa de calduroase si in camera era acceptabil dpdv al temperaturii. Totusi, vila este clasificata ca avand 4 stele si nu are aer conditionat…. Aveau doar ventiloconvectoare cu care se facea incalzirea iarna. Ma intreb cum de au obtinut stelele acestea?

Si surprizele s-au tinut lant in continuare… cele neplacute desigur…

Salteaua de pe patul dublu era… beton! Initial am crezut ca fac misto de noi si am vorbit la receptie de unde ni s-a raspuns candid ca asa sunt toate camerele lor, cu saltele ortopedice. Fratilor, ziceai ca dormi pe usa si prietenii cu care am fost si au avut si ei un apartament identic, s-au plans ca prima noapte nu au putut dormi deloc si au simtit toate arcurile saltelei in spate. Cu toata plangerea noastra la } lucrurile nu s-au rezolvat; ne-au mai pus o patura mai groasa in plus peste respectiva saltea si asta a fost solutia lor.

Camerele aratau bine la prima vedere si punctul lor forte era marimea lor, dar daca te uitai atent ba o draperie era cazuta, ba deasupra patului tavanul era crapat, ba parchetul avea o ditamai gaura intre placi…

Baia dispunea de o cada de dus cu hidromasaj dar (bineinteles) nefunctionala. In plus iluminatul din baie era total necorespunzator si daca voiai sa te barbieresti cu aparat de ras cu lama, mai bine te lasai pagubas pentru ca atentai singur la integritatea personala…

De asemenea in camera am avut una din lampile de deasupra patului cazuta si desi am mentionat asta la receptie, nimeni nu a facut nimic in cele 4 zile cat am stat ca sa remedieze problema.

Holul de la receptie, desi bine mobilat cu mobila masiva si frumoasa, isi arata totusi varsta. Canapelele si fotoliile erau uzate si am vazut panze de paianjen intre canapea si podea care au fost curatate doar dupe ce le-am aratat noi personalului de la receptie.

Pensiunea dispunea si de o terasa maricica, cu proiector unde seara se puneau de pe Net videoclipuri muzica Disco din anii ‘70-’80. Terasa era si ea destul de “uzata” si ar fi meritat ca macar abajururile aplicelor care luminau terasa sa fie golite de insectele adunate in ele.

Pe site-ul pensiunii se specifica ca au si SPA; la et. 2 exista o sala cu 3 benzi de alergat, doua biciclete si o masa de masaj. De asemenea exista o camera

separata unde exista un jacuzzi si o sauna, dar care nu le-am vazut functionand cat am stat eu acolo.

Cat despre piscina... era o groapa sapata in spatele terasei, in curte, in care era pusa o piscina din acelea circulare de tip Intex, pe care le gasesti pe la Metro sau Practiker.

Micul dejun se servea de la ora 7 la 10 dar surpriza neplacut a fost ca desi am rezervat un apartament pentru 2 adulti si un copil, micul dejun pentru copil a trebuit sa-l platesc separat (15 lei) pt. ca politica pensiunii era ca micul dejun este doar pentru doua persoane, chiar daca ocupam un apartament. La mic dejun se serveau 3 tipuri de mancare, invariabil aceleasi: mic dejun “rece” (mezeluri, cascaval, rosii branza, unt, dulceata, ceai, cafea), omleta cu cremwursti sau oua ochiuri cu bacon. Atat!

Se putea lua si pranzul si cina acolo dar am preferat sa nu o facem si sa mancam (excelent si la preturi decente) la terasa Agrementul care este f. aproape de strandul termal.

Personalul de la receptie si cei care serveau la terasa si la micul dejun am avut impresia ca nu sunt profesionisti din turism. Mi-au facut senzatia unei familii care si-a adus toti membrii sa ajute la activitatile din respectiva pensiune.

Nici pe departe 4 stele asa cum pretind cei de la aceasta pensiune si repet, nu stiu cum cei care diriguiesc turismul nostru au acordat aceste 4 stele vilei Bendis din Geoagiu Bai.

Trimis de Catzus in 15.08.13 00:01:56
Validat / Publicat: 15.08.13 07:31:47

VIZUALIZĂRI: 2573 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Bendis, intrarea. Se vede in patea stanga intrarea de la o alta vila, Decebal.

her11
[16.08.13 08:38:15]

@Catzus: Buna ziua. Am o intrebare: televizorul si internetul merg? Pentru ca din ce scrieti dumneavoastra, se pare ca sunt pe cale sa iau o teapa. Din pacate am achitat avansul saptamana trecuta. Multumesc. Gabriel Herovic

CatzusAUTOR REVIEW
[16.08.13 22:04:31]

@her11: Salut!

Televizorul din camera 6 unde am fost cazati noi mergea. Cel din camera 5, de la et. 1, unde au fost cazati prietenii nostri, nu prea mergea, se vedea cu purici si nu se auzea bine.

Internetul wireless l-am testat doar afara pe terasa si mergea jalnic daca te asezai mai in interiorul terasei. Iti recomand sa stai pe primul rand de mese de la terasa, cel de langa cladire, daca vrei sa prinzi un semnal cat de cat bun. In interiorul vilei (in camera sau in hol) nu l-am testat asa ca nu stiu sa-ti spun cum merge Net-ul in interiorul vilei.

her11
[18.08.13 08:39:03]