ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
ÎNSCRIS: 11.08.13
JUL-2013

O vacanta la superlativ

Hello,

Anul acesta am ales ca destinatie de concediu Zakynthos, Laganas. Am achizitionat excrsia de la o cunoscuta agentie de turism care asigura transportul cu autocarul pentru o suma nesemnitificativa, mai exact 329 lei/pers. Pentru cazare am platit 168 euro/pers. Toate bune si frumoase pana aici.

"Aventura" a inceput pe data de 30 iulie, cand ne-am urcat in autocar. Tin sa mentionez ca daca aveti rau de masina, ca si mie, sa nu va incumetati sa plecati cu autocarul la un drum asa de lung. Drumul este ffff obositor, desi sunt opriri dese, la circa 3-4 ore, asa ca nu recomand nici pe gratis daca vi se ofera acest mijloc de transport, Am plecat pe 30.07, la ora 13:00 si am ajuns pe 31.07 pe la 11:00, deci am facut in jur de 22 ore.

Ne-am si cazat imediat ce am ajuns, insa cu un ajutor din partea ghidului. Citisem inainte impresii despre hotelul Pallas si toti se plangeau de galagia din timpul zilei de la piscina, asa ca am rugat ghidul sa ne puna o vorba buna si sa o roage pe receptionera sa ne ofere o camera cu vedere la gradina de maslini. A fost cea mai buna si inspirata alegere, deoarece toata ziua era galagie la piscina facuta de multimea de englezi cazati la hotel si nu cred ca am fi reusit sa dormim in asa galagie.

In pretul platit pentru cazare intra si micul dejun, insa nu va asteptati sa fie ceva foarte consistent. La micul dejun aveai: marmelada, unt, paine prajita, lapte, cereale, fulgi de porumb, niste cornuri fff bune, cafea, ceai. Insa daca plateai in plus cate 5 euro/pers/zi aveai acces si la celalalt tip de mic dejun, care continea in plus: bacon, cascaval, iaurt, rosii, carnaciori, oua fierte, oua prajite, inghetata... mai includea cateva chestii, dar nu mai imi amintesc. Noi am mancat doar in ultima zi la hotel, insa de cei 5 euro mananci chiar bine.

Hotelul este putin mai departe atat de plaja, cat si de centrul statiunii, insa altfel nici nu ne-am fi dorit. De la hotel pana la soseaua principala se fac cam 7 minute, iar de la soseaua principala mai faceti maxim 10 min, daca mergeti in pas de plimbare. Din punctul meu de vedere este amplasat ideal fata de agitatia care este seara de seara.

Hotelul este dotat cu o super piscina, curata mereu, un dus in curte, bar, masa de biliard (care te costa 1 euro/joc), masa de ping-pong (nu stiu cat costa), gasesti un telefon fix pe care il poti folosi la orice ora. La receptie este cineva 24/24. Camera este dotata cu tv (care prinde doar 6-7 posturi locale), feohn, cada, frigider, masuta si 2 scaune pe balcon. Curatenie se face o data la 2 zile. A meritat fiecare leu pe care l-am dat pentru cazare.

Dupa ce ne-am facut somnul de frumusete dupa acel drum interminabil, am mers la plaja pe la ora 17:00. Fata de litoralul romanesc, am avut un soc. Liniste inca la acea ora, pe plaja nu prea multa lume. Foarte placut sentimentul. Insa nu va pot spune cum se transforma seara statiunea. Se trezesc toti englezii, care noaptea anterioara au petrecut-o si ziua au dormit, si parca esti in alta statiune fata de cea de dimineata.

In urmatoarele zile ne-am inchiriat un ATV. Peste tot gasiti sa inchiriati masini, ATV-uri, scutere sau biciclete. Va recomand din sa inchiriati pentru cel putin 2 zile unul din cele de mai sus (noi am avut ATV, a fost super) si sa explorati si alte plaje din Zakynthos pentru ca merita. Plaja Kalamaki este superba, este linistita, un peisaj de vis.

Intr-una din zile ne-am achizitionat croaziera care face turul insulei peintru 23 euro/pers. Am ales sa facem aceasta excursie intr-o zi in care pe vas era si ghid roman. Croaziera a fost SUPERBA. Am plecat la ora 8:30 din Laganas catre port, unde ne-am imbarcat pe vas. Nu va pot spune ce sentiment ai cand vezi acele locuri superbe, acea apa de un albastru ireal. Am avut mai multe opriri pentru bai, dar si o oprire de o ora si jumatate pentru plaja la Navagio, un colt de rai dupa parerea mea. Nici nu simti cand trece timpul. Ne-am intors in port la 17:30, de unde am fost preluati de autocare si dusi inapoi in Laganas.

Referitor la preturi, sunt cam aceleasi preturi pe care le gasesti si la noi pe litoral. Un suc la 1,5 l era 1,55 euro, un bax de apa la 1,5 l era 1,40 euro, pe plaja sau la terase o bere era in jur de 3 euro, la magazine in jur de 2 euro. Va recomand sa mancati pita gyros si iaurtul inghetat cu multe topping-uri. Noi am avut in total un buget de 550 euro, dar vreau sa va spun ca ne-au ajuns fara sa ne abtinem de la nimic. Bineinteles, ca din acesti bani am luat si cadouri pentru cei de acasa. Cumparati uleiul de masline facut in Zakynthos, este fff bun. Noi am gasit sticle la 250 ml cu 2 euro, in drum spre plaja Carreta-Carreta.

Ca o impresie generala, totul este superb, merita vazuta insula, dar sa nu va alegeti ca mijloc de transport autocarul. As reveni oricand pe aceasta insula. Mai au ramas atatea de vazut, nu am avut timp in cele 7 zile cat am stat sa vedem atat cat am fi vrut.

Trimis de DumitruCristina in 11.08.13 09:27:24
Validat / Publicat: 11.08.13 10:29:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DumitruCristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O plaja superba
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[11.08.13 10:13:27]

@DumitruCristina: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro. Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

DumitruCristinaAUTOR REVIEW
    [22.08.13 14:03:04]

Vreau sa fac o corectie: la costul vacantei este vorba de 1.100 eur pentru 2 persoane, nu 2.200 asa cum apare in review.

[22.08.13 14:07:01]

@DumitruCristina: am corectat în caseta tehnică, mulţumiri

DumitruCristina
    Alte impresii din această RUBRICĂPallas Hotel: