ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2012
ÎNSCRIS: 16.06.12
AUG-2012

Hotel Pallas

Am fost in Zakynthos in perioada 28 august-4 septembrie 2012. Am plecat cu avionul din Bucuresti la 12:20 si zborul a durat o ora si 20 min. Am ales sa stam la Hotel Pallas din statiunea Laganas. Deoarece in momentul in care noi am ales hotelul nu am gasit decat un singur review aici, am hotarat sa va povestim in detaliu tot ce tine de acest hotel. Am fost intampinati de patroana la receptie si ni s-a dat o camera la parter, o camera din cele vechi, chiar prima camera din corpul cu vedere la piscina al hotelului. Desi camera era foarte curata, nu am fost multumiti deoarece noi ne asteptam sa primim o camera noua (pe care insa ei o pastrau pentru englezi) si in plus de asta la parter era destul de multa galagie din cauza englezilor care isi petreceau noaptea la piscina exact in dreptul balconului nostru. I-am spus doamnei de la receptie, initial nu prea a fost de acord, insa am ramas fermi pe pozitie ca vrem sa schimbam camera si am cazut de acord ca peste 3 zile, cand se elibereaza o camera renovata, sa ne mutam.

Desi noi plecasem de aici cu impresia ca avem aer conditionat inclus in pret (asa intelesesem din oferta), nu a fost asa. Aerul conditionat costa 7 euro/zi. Destul de scump. In prima zi am zis sa vedem cat de cald este si apoi ne hotaram daca luam si aerul conditionat. In prima noapte am murit de cald, am deschis balconul sa vina aer, dar nu am mai putut dormi din cauza galagiei, asa ca a doua zi am luat si aer conditionat. Tot in prima zi, am avut supriza sa descoperim ca nu aveam apa calda. I-am spus patroanei, ne-a zis ca nu exista asa ceva si ca nu stim noi sa dam drumul la robinet (desi asteptasem o jumatate de ora cu apa pornita degeaba), am insistat sa vina sa verifice, nu a vrut nici in ruptul capului, a zis pur si simplu ca trebuie sa avem. Deci am facut dus cu apa rece ca gheata. A doua zi dimineata am avut apa calda. Cand am coborat la receptie, si-a cerut scuze, a zis ca au avut o problema cu centrala. Dupa aceea, este adevarat ca am avut si apa calda.

Am coborat la micul dejun, care insa nu prea a fost pe gustul nostru. Sucurile de fructe nu sunt naturale, sunt de fapt o apa colorata cu un gust foarte foarte subtil de portocale sau visine. Cafeaua este si ea destul de chioara. Exista si lapte, insa nu am baut. Apa nu aveau la micul dejun.

In rest, 2 feluri de paine (toast si paine de casa – foarte buna). Ca sa iti faci paine prajita dureaza aproximativ 10 min pentru ca aparatul este vechi si se misca foarte greu (trebuie sa pui painea cam de 2 ori pe fiecare parte ca sa se rumeneasca putin). De asemenea, mai existau si croissante (bune). La bufet am avut sunca, cascaval, oua prajite, bacon prajit, fasole, ou fiert, marmelada, unt si salata de fructe. In fiecare zi a fost acelasi lucru.

In cea de-a treia zi ne-am mutat intr-una din camerele renovate, care sunt foarte frumoase. Baia in schimb arata la fel, cabina de dus este destul de mica (cam dai cu coatele in ea cand te speli), insa totul foarte curat. Am avut camera la ultimul etaj, in acelasi corp cu vedere la piscina. Televizor exista in toate camerele, insa nu venisem in concediu sa ne uitam la televizor si oricum nu prea intelegi mare lucru, sunt doar cateva posturi in engleza. Pentru ca si aici lesinam de cald noaptea, am hotarat sa luam aer conditionat in continuare.

In hotel exista wireless, insa si acesta este contra cost. Nu stiu exact cat, fata de la bar zisese ceva parca de 3 euro/ora (!).

Hotelul este plin de englezi, care urla noaptea si trantesc diverse obiecte. Majoritatea dintre ei isi iau all inclusive si nu parasesc incinta hotelului tot sejurul.

In privinta pozitiei hotelului, pot spune ca este departe de plaja. Adica noi am facut cam 8 min pana in strada principala, si mai era vreun sfert de ora de mers pana la plaja. Nu stiu daca vi se pare mult, insa te bate soarele in cap tot drumul, este foarte cald, iar la intoarcere trebuie sa urci un deal pana la hotel. Cand am iesit in strada principala am dat peste o agentie de inchirieri masini, care ne cerea 35 euro/zi pentru o masina clasa A. I-am zis ca este cam mult, ca am vazut mai ieftin in alte parti si domnisoara destul de obraznica a zis ca sa mergem in alta parte. Asta am si facut si am dat de o alta agentie, unde pentru un Renault Twingo am batut palma pe 150 euro pentru 7 zile. In ultima zi am mai platit 15 euro, si deci am avut masina 8 zile cu 165 euro. Benzina este destul de scumpa, 1,95 euro litrul. Trebuie sa stiti ca este un mare avantaj (de cele mai multe ori e necesar), sa inchiriati masina deoarece insula este destul de mare, intre statiuni sunt distante de cativa km, si sunt foarte multe locuri superbe de vazut in care poti ajunge doar cu masina. Daca faceti acest lucru, recomandarea mea este sa va luati GPS, deoarece exista foarte mari sanse sa te cam pierzi pe acolo. Exista situatii in care trebuie sa o iei pe niste drumuri foarte inguste (care par mai mult alei spre casele oamenilor) si sincer nu te-ai gandi ca ala este drumul principal catre destinatia dorita. La hotel exista “o parcare” (nu este amenajata, pur si simplu te parchezi printre maslinii de langa hotel, sau chiar pe strada principala daca gasesti loc.

Per total, cu toate suisurile si coborasurile, eu va recomand acest hotel! Noi am fost multumiti.

Trimis de malinici in 05.10.12 21:08:37
Validat / Publicat: 05.10.12 22:08:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (malinici); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea interioara a hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[05.10.12 21:16:35]

@malinici: bun-venit printre povestitori si in comunitatea AmFostAcolo.

A.E.N
    [10.10.12 11:28:09]

Salutare,

O parere obiectiva, multumim pentru detalii.

Din fericire noi nu am avut probleme cu camera, am fost cazati intr-o camera noua cu vederea spre gradina, unde era liniste.

M-a amuzat foarte tare partea cu dealul pe care trebuie sa-l urci pana la hotel ai fost haios

Zi frumoasa si concedii fara "peripetii neplacute"

maliniciAUTOR REVIEW
    [11.10.12 23:02:49]

@A. E. N: Salutare,

Rectific: o mica panta

Parcursa pe jos, in soare, pare un deal

A.E.N
    [12.10.12 13:42:45]

@malinici: Drumul parcurs prin soare, cu pielea "parlita", parea un drum de o oraaa

asa ca inteleg

A.E.N, malinici