ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2013
ÎNSCRIS: 04.08.13
AUG-2012

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

La scoica land - cum poti sa uiti de unde ai plecat?

Incep prin a descrie putin istoricul acestui brand constantean:

- povestea "La scoica" a inceput cu un restaurant-pizzerie aflat in Constanta

- la inceputul anilor 2000 era singurul local deschis non-stop din Constanta

- era locul unde erai servit foarte repede si cu multa amabilitate de catre chelneri profesionisti

- era plin tot timpul dar daca stateai 5-10 minute se elibera o masa

- era amenajat in stil pescaresc cu acvarii mari cu tot felul de specii de pesti si cu broaste testoase

- manacarea era buna spre foarte buna (ciorba de burta era delicioasa)

- pizza aceea uriasa era renumita si era foarte placut sa o imparti cu 4-5 prieteni

- preturile erau accesibile

- totul era curat, ingrijit cu atentie la detalii

- se lucra din plin pe partea de atragere si fidelizare a clientilor (exista o persoana care te primea, te conducea la masa, iti dadeau carti de vizita, etc)

Pentru mine La scoica din anii 2000 era restaurantul serilor si noptilor de weekend petrecute la mare si nu ma dezamagea niciodata.

Insa odata cu trecerea anilor lucrurile s-au schimbat... s-a deschis La scoica land si vazand amplasarea tersaei intr-un peisaj atat de frumos am crezut ca va deveni o noua locatie de suflet pentru noi si am mers si acolo, de mai multe ori... dar degeaba...

La scoica land si restaurantul intradevar isi bat joc de turisti...

- fata de vremurile trecute cand o masa dura maxim o ora cu totul acum am asteptat o ora doar sa ni se ia comanda si o alta ora sa primim nota

- chelnerii cred ca au fost selectati pe criteriul lipsei de chef, al obrazniciei si al abilitatilor de comunicare cat mai precare

- mancarea a devenit execrabila (celebra ciorba de burta a devenit o apa statuta) pizza este un fel de sandwich cu ingrediente aruncate deasupra, etc

- mizeria este la ea acasa pe mesele lipicioase de care nu se ocupa nici in ruptul capului vreun chelner sa le stearga

Totusi eu am continuat sa vin in speranta ca o data a fost o intamplare, a doua oara o scapare, si a treia deja devenise obisnuinta...

Anul trecut am facut o ultima incercare si am vrut sa vad cum e sa stai si cazat in complexul La scoica land si m-am convins cat de proaste sunt si conditiile de cazare.

II dau perfecta dreptate doamnei emanicolai ce a scris un review anterior privind cazare conditii modeste, pretul ridicat, atiudinea personalului, marketingul de fatada, etc.

O sa va povestesc doar o intamplare: dupa ce am luat camera, am aranjat bagajele in camera, am intrat sa fac o baie. Dupa un timp suna de la receptie si ne spun sa le eliberam camera aceea ca ne muta in alta, ca nu trebuiau sa ne-o dea pe aceea. Eu fiind in baie nu am putut sa ies in acea secunda si ne-am trezit cu doamna de la receptie batand disperata la usa sa iesim mai repede, apoi dupa ce i-am eliberat camera in 3 minute ne-a certat ca i-am deranjat camera si ca am folosit baia de parca intrasem prin efracti acolo, in rest nici vorba de scuze sau ceva de genul... cam aceasta este atitudinea angajatilor si din restaurant si din intreg complexul.

Dupa un sejur de 2 nopti la Scoica land si peste 10 ore petrecute la mesele de pe terasa asteptand sa se indure un chelner sa ne bage si pe noi in seama si sa ne aduca ceva de mancare am spus ca nu voi mai reveni niciodata... pentru ca deja este prea mult...

Greu de inteles cum au putut sa scada atat de jos calitatea serviciilor si pacat pentru ei si pentru renumele pe care il aveau (vad si pe AFA reviewuri bune din anii anteriori) dar este o dovada in plus ca angajatii iti pot propulsa afacerea dar tot ei o pot si falimenta.

Asa de repede cum si-au atras sute si mii de turisti probabil ca la fel ii vor si pierde sau poate va dura mai mult pentru ca mai sunt si turisti melancolici ca mine care revin chiar daca stiu ca vor fi dezamagiti din nou, doar de dragul unor amintiri frumoase din tineretile petrecute pe litoralul romanesc...

In concluzie nu va recomand sa mergeti acolo si doar noi turistii putem sa le atragem atentia ca nu e in regula ce fac intr-un mod foarte simplu - lasandu-i fara clientii si facandu-i sa isi aduca aminte cum a inceput povestea La scoica, de unde au plecat si ce frumos era odata...

Trimis de Xla in 10.08.13 00:12:29
Validat / Publicat: 10.08.13 07:32:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1943 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Xla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

tux
    [04.08.14 11:19:25]

@Xla:

Un nou weekend, o noua iesire, la mare.

Am ales sa luam masa la Restaurantul LA SCOICA, la recomandarile unor amici care au fost anii trecuti acolo, si cu care am mers impreuna (nu citisem inca review-ul tau ).

Impresia comuna a fost ca nu mai e ce era, acu e o mare teapa sa mananci la ei.

Masa a fost o dezamagire completa, preparate de peste putine si toate din peste congelat, pangasius, etc, gatite ca la impinge tava sau mai slab. Fara ciorba de peste, fara peste proaspat si fara traditionalele deja la malul marii, hamsii.

3 comeseni au ales sa manance pizza, refuzand pestele congelat ca alegere la malul marii =>bad ideea sa iei pizza la ei.

Cele mai mizere ingrediente? (carnat numai grasime si apa), pe un blat alb, gros si necopt, parca era placinta de post facuta la soare.

Pentru mancare am asteptat mult, la fel si pentru nota de plata.

Recomand doar sa mergeti pt sezlonguri la plaja lor, si pentru atmosfera mai linistita fata de terasele din Mamaia.

EVITATI RESTAURANTUL.

[04.08.14 11:30:00]

@tux: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

tux
    [04.08.14 12:03:45]

@webmaster: Am incercat sa fac articol nou, dar imi da mesaj sa completez cazare, si noi nu am avut cazare, in plus mi s-a parut ca acest articol este foarte complet, iar eu vin cu confirmari din acest weekend, la cele spuse deja.

[04.08.14 12:21:32]

@tux: Îmi cer scuze, am fost puțin superficial şi am crezut că ecoul tău a fost scris la o postare din rubrica dedicată exclusiv restaurantelor din Mamaia, aşadar din acest motiv link-ul pus anterior mai sus nu era cel potrivit (şi evident, cerea notă pentru cazare), am corectat acum, poți folosi link-ul [Adaugă impresii] pentru restaurant. Mulțumesc şi scuze pentru eroare,

Dragoș_MD, tux
    Alte impresii din această RUBRICĂLa Scoica Land Hotel [Mamaia Sat]: