ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Nu o sa mai revenim

Suntem un cuplu din judetul Hunedoara, si ne-am hotarat sa ne petrecem un weekend prelungit in zona Costesti pentru a vedea/revedea (dupa caz) cetatile dacice. Cum nu suntem foarte pretentiosi legat de disponibilitatea utilitatilor, ne-am gandit sa gasim online o pensiune mai modesta pentru a limita cheltuielile. Am luat legatura cu proprietarul/administratorul pentru o rezervare dupa ce in prealabil am consultat site-ul de prezentare al pensiunii. Domnul a fost foarte amabil. Toate bune pana aici.

Ca o mica paranteza... nu e prima excursie pe care o facem, nu suntem foarte pretentiosi in ceea ce priveste dotarile, dar dupa cum si sotia observa, chiar daca dotarile unei camere pot lasa de dorit, curatenia trebuie sa fie exemplara. Sa revenim la oile noastre...

Gradina, filigoria...

Am ajuns la pensiune... Usor de gasit, arata bine din afara, gradina ingrijita, loc de parcare in curte (fara umbra, masinile stau in soare toata ziua... detaliu nesemnificativ pt mine). Exista intr-adevar o filigorie, dar ea este in proportie de 70% depozit (banci, scaune etc.). Cand am fost noi, am putut folosi acolo o masa cu bancute, de genul celor care se intind pe la festivalurile orasenesti...

Sala de mese...

Incapatoare 6 mese rotunde cu scaune, comunicand cu bucataria. Nu ne-a placut ce am vazut acolo (vesela murdara, apa de la chiuveta nu curgea- se folosea o chiuveta aflata in spatele casei) asa ca am mancat o singura data acolo (in rest ne-am rezumat la hrana rece in camera si ocazional o masa in sat, fiind mai mult plecati). Am gasiti aici si un frigider pentru racoritoare (din cele mari gen bar) in care erau puse de-a valma cateva doze de bere, si cateva sticle de 0,5l de suc. Preturile erau trecute cu pixul pe o foaie, foaia atarnata cu un magnet de frigider.

Sala e dotata cu televizor (Dolce).

Camera...

Am fost cazati la parter in camera nr 1. Pereti placati cu rigips, curati cu mici exceptii, Suprafata ~ 12-14mp cu tot cu baie. Pat dublu cu saltea pe arcuri (confortabil), noptiere, un dulap incapator, 2 scaunele, televizor functional (dolce). Cred ca in camera nu mai fusese maturat sau spalat pe jos de ceva timp pentru ca micutele covorase de pe jos au fost imbacsite de praf. Paianjenii erau la ei acasa si in una din seri am reusit sa omor o goanga de bucatarie si o urechelnita. Dulapurile prafuite. Ce ne-a deranjat cel mai tare a fost ca, desi la prima vedere asternuturile au parut ok, am constatat ca nu fusesera schimbate de ceva vreme. Nu erau murdare, dar nici nu miroseau prea bine.

Apropo... usa de intrare a pensiunii (care era la 1m de usa camerei noastre) scartaia destul de puternic... Noroc ca pensiunea nu a fost ocupata (a mai aparut un grup la un moment dat).

Baia...

Are cam 1,5mp in care sunt inghesuite: cabina da dus, toaleta si o chiuveta (cand stai pe toaleta esti cu fata in chiuveta).

Apa calda... Fiind in perioada de vara am beneficiat de apa incalzita cu panouri solare (nu a fost o problema, am avut apa pe tot timpul zilei, si seara). Cand am sosit, am fost singurii cazati in pensiune... Intrand in camera am incercat sa vad daca avem apa calda, si am constatand ca avem am simtit si un iz de sulf (pe care l-am pus pe seama faptului ca apa nu a circulat pe tevi, fiind singurii cazati, urmand ca mirosul sa dispara odata ce instalatia de incalzire va fi folosita in mod frecvent). Prinsi de entuziasmul iesirii, am despachetat ne-am echipat si am plecat spre cetatea Blidaru. Cand ne-am intors am trecut la dus... Surpriza... pe masura ce apa a inceput sa se infierbante mirosul de sulf a devenit tot mai puternic, in loc sa dispara. Asa ca, in pretul cazarii, am avut incluse si bai sulfuroase.

Cand stai si tragi linie (cum am facut noi in prima seara), iti dai seama de urmatoarele:

1. Pensiunea a vazut cu siguranta si zile mai bune, dar cand am fost noi cazati se vedea clar lipsa unei maini de femeie.

2. Zona e frumoasa, cetatile sunt interesante... apropo... drumul spre Sarmisegetusa Regia era tocmai pregatit pentru asfaltare din cate ziceau localnicii... drumul era pietruit si indreptat pe cea mai mare suprafata (~ 15 din cei 18Km), l-am putut strabate cu o masina joasa fara probleme... Se poate urca cu o masina joasa fara probleme pana in cetate, dar eu am ales sa o las undeva la 1km de intrarea in cetate (am scutit masina de niste serpentine destul de abrupte si ne-am bucurat de o plimbare frumoasa).

3. Sansele sa nu mai calci pe la pensiunea Monica sunt destul de mari. Adio fidelizare clienti (te vei intoarce acolo doar daca esti curios sa vezi daca s-au schimbat conditiile). Nu stiu daca in celelalte pensiuni din zona conditiile sunt mai bune, dar data viitoare am prefera sa stam cu cortul decat sa mai fim cazati la Monica.

Nu scriu recenzia asta cu inima usoara, nu imi place sa fac reclama negativa cuiva, dar, poate ii va feri pe altii de surprize neplacute

Trimis de MosOpinca in 05.08.13 14:25:15
Validat / Publicat: 05.08.13 15:30:30

VIZUALIZĂRI: 1530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MosOpinca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.08.13 14:58:24]

@MosOpinca: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Monica: