ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
DIN: Londra
ÎNSCRIS: 05.08.13
JUL-2013

Placut impresionata

Am petrecut, impreuna cu familia, un sejur placut la Hotel Flora din Mamaia. Am mers cu inima stransa din cauza multelor comentarii negative pe care le-am citit dupa ce am cumparat biletele prin agentie. Am ajuns acolo dimineata la ora 10 cu asteptari minime. Am plecat si cu socrii si cu tatal meu, o persoana destul de pretentioasa si am incercat sa le povestesc pe drum cam ce am citit pe site-uri despre acest hotel.

La receptie erau doua doamne amabile, iar una dintre ele ne-a explicat ca trebuie sa revenim pe la ora 13-13:30 (pe rezervare se preciza ora 18:00). Ne-am plimbat un pic si am revenit la hotel la ora 12, cu gandul sa incercam sa induplecam pe cele doua doamne sa ne dea macar o camera sa putem schimba si culca copiii (4 si 6 ani). Am mers iar la receptie, iar una din doamne ne-a dat cartelele de la toate 3 camerele, cerandu-si scuze ca nu a putut sa ni le ofere una langa alta, totusi camerele fiind pe acelasi palier, etajul 7.

Am constatat ca sunt destul de mici camerele. Am mai fost in trecut la acest hotel, dar nu am stiut ca atunci am avut camera standard plus.

Ca si minus, camerele nu au balcon si e destul de greu sa usuci prosoapele. La capatul coridorului, se gaseste o terasa cu balustrada, pe care toata lumea usca rufe, ceea ce am facut si noi si a fost ok, mai ales pentru camera noastra care se afla chiar langa aceasta terasa in capatul coridorului. Prosoapele hotelului le-am uscat in camera pentru ca mi-a fost teama sa le scot pe terasa, citind pe site-uri ca as putea ajunge sa le platesc la sfarsit pentru ca se fura prosoape.

Un alt minus ar fi baia, cu o scurgere pe care pana si copiii mei ar fi proiectat-o mai bine. scurgerea se afla in partea de sus a unei pante, neprofesionist aplicata in baie. Am constatat acest neajuns in prima zi si am fost atenti sa incercam sa nu inundam baia cu apa.

Ca sa nu spun numai minusuri, acum urmeaza si ceva plusuri, ele fiind cameristele de la etajul 7. Pot spune ca nu ne-a disparut nimic pe parcursul sejurului nostru de acolo, prosoapele erau schimbate cand eram noi la plaja, la fel si patul, iar camerele erau aspirate, iar baia spalata de tona de nisip pe care o caram de la plaja. In prima dimineata ne-am facut patul singuri (de, acasa nu avem camerista si intra in obicei: P) si ne-am intins prosoapele la uscat pe usile sifonierului si am constatat ca nu a fost schimbat patul si prosoapele, drept pentru care de a doua zi nu am mai facut patul si prosoapele le uscam doar la pranz, iar seara le tranteam sub chiuveta de la baie (astfel am rezolvat si cu problema apei de sub chiuveta). O singura data am venit de la plaja si prosoapele nu erau schimbate, nici curatenie facut, luni dimineata, cand multi turisti au plecat si au ramas cu multe camere libere.

Cat priveste masa, pentru ca am citit asa de multe despre mancarea de la restaurantul cu autoservire, am mers in prima seara la restaurantul a-la-carte, la recomandarile unor persoane care au spus ca ar fi doar putin mai scump. Pot spune ca e dublu la pret, ca ne-au servit niste portii de copii si ca am asteptat o ora sa vina mancarea. nu se merita si am inteles apoi de ce restaurantul era gol.

De a doua zi am mers la restaurantul cu autoservire (aveam bonuri de mancare incluse in pretul camerei).

Mancarea la autoservire e buna, e destul de diversificata, iar daca mergi la masa in primele ore, gasesti de toate...

Noi, am mers la mare pentru copii si pentru ca am vrut sa ii expunem la aerosoli si la ultraviolete dis de dimineata, la 7 jumatate eram la micul dejun. Gaseai la alegere: omleta, oua fierte, chifle, paine prajita (din doua in doua zile), crenvusti, carnaciori (cateodata), branza, cascaval, salam de vreo 2 feluri, unt, dulceata, castraveti, rosii, masline, cereale cu lapte rece sau cald, cafea, ceai, cacao cu lapte pentru copii, totul sub forma unui bufet suedez.

La pranz chiar daca se forma coada, mergea foarte repede pentru ca erau 4 doamne care serveau, plus inca vreo 4 tinerei care strangeau de la mese tavile si farfuriile goale. La pranz si la masa de seara gaseai multe feluri de mancare: supa de pui, cioarba de vita, de porc sau de burta, pui facut in toate felurile, precum si porc, iar ca garnitura era orez, piure, fasole uscata, mazare, mamaliga, varza ocazional, sos, cartofi prajiti, seara.

Iar ca desert aveau vreo 2,3 feluri de prajituri. Eclerele sunt cele mai gustoase.

Deoarece am avut destul de multi bani lichizi la noi (inclusiv banii de intors acasa in Anglia) am lasat portofelul la receptie, in seif unde ni s-a facut un proces verbal pentru banii din porfofel, iar noi puteam merge sa extragem bani din el la orice ora din zi sau din noapte.

Cum am spus doua receptioniste sunt tare dragute, in schimb pe a treia as da-o afara. O tipa cu parul tuns pana la umeri, bruneta si cu ochii albastrii, care se rastea la niste turisti intr-o zi, de parca ii tinea acolo pe banii ei. In plus o auzeam mereu vaitandu-se ca e si ea obosita, ca are familie aceste lucruri le spunea unei persoane la telefon, persoana care trebuia sa repare ceva la receptie, ceva ce o enerva pe ea, apoi a doua zi, i se plangea unul angajat al hotelului, ca ar fi enervat-o cineva (nu m-am prins daca turisti sau superiorul ei). Sincer, eu as fi facut-o fericita, dand-o afara, ca sa aiba oportunitatea de a petrece cat mai mult timp cu familia.

Un alt minus ar fi accesul la piscina, care se face contra cost, si sincer, nu se merita banii, deoarece piscina e destul de mica, iar muzica incredibil de tare.

Un alt minus ar fi plaja destul de murdara, vina hotelului fiind ca nu are plaja proprie.

In schimb, un mare plus a fost faptul ca langa hotel nu se afla nici un bar/club care sa te tina treaz pana la 3 dimineata cu muzica lui, asa ca si noi si copiii am putut dormi foarte bine.

Aerul conditionat se inchide de la sine cand iesi din camera, dar noi l-am pacalit, si cu ajutorul unui card de metro, cu banda magnetica, am tinut aerul conditionat pornit, cand nu am fost in camera.

M-am intins cam mult cu descrierea, dar amintirile sunt recente.

Una peste alta, am petrecut un sejur frumos la Hotel Flora din Mamaia si sincer il recomand, mai ales persoanelor cu copii mici.

Trimis de nusicaion in 05.08.13 11:48:28
Validat / Publicat: 05.08.13 12:49:41

VIZUALIZĂRI: 2824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nusicaion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.88 EUR pe cameră

[05.08.13 12:17:48]

Bun articol, felicitări!

@nusicaion: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂFlora Hotel:

• pagină generată în 0.051659107208252 sec