ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2009
    AUG-2009
    [?] AD. + 1 COPII

Hotel foarte OK

Cazare:

Corp Rose, curat, linistit, verdeata multa. Camerele nu te impresioneaza dar sunt curate. Curatenie in fiecare zi (din pacate in jur de ora 14 cand noi veneam de la masa si trebuia sa mai asteptam pe hol cateva minute pana termina). Prosoapele si lenjeria au fost schimbate in fiecare zi. Minibar gratis - 2 ape mici, una mare, 2 ape mici minerale, 2 pepsi, 2 ceva gen Fanta, alune si cioco. In fiecare zi se facea refill. La baie: sapun, casca de baie, lapte de corp, sampon, balsam, bete de urechi (ca la orice hotel de 4-5 stele).

Din pacate, daca iesi din perimetrul hotelului este autostrada si atat – nu prea ai ce face afara.

Mancare si restaurant:

Buna, destul de variata dar raspandita pe multi metri patrati - trebuia sa mergi ceva pana ce treceai in revista toate bunatatile. Noi in primele 2 zile nici nu stiam ca se gateste afara pe terasa asa ca am ratat friptanele, cartofii prajiti, omletele, clatite si multe altele (deci tot ce era fript, rotisat, etc. – care producea fum/miros si care era preparat pe loc). Aveau bufet special pentru copii cu mancare adecvata pe terasa mica a restaurantului Park - acolo erau masute mari si mici si leagane de plastic - parintii puteau manca pe terasa si se uitau si la copii. Bauturile puteai sa ti le iei singur dar erau si multi baieti care te serveau si debarasau repede mesele - bravo lor!

Ne-am ingrasat 2 kile in conditiile in care nu am mancat non stop si nu la ore tarzii... deci aviz celor care vor sa pape tot si la orice ora.

Baclavalele - DELICOASE

Copii:

Langa una din piscine se afla o casuta unde copii pot fi lasati sa se joace, sa se uite la desene, sa picteze, deseneze si alte activitati. Au un minibar cu suc, fructe, fursecuri.

Topogane- unul singur este pentru 4-6 ani, restul de 3 sunt pentru cei mai mari. Unul singur e mai periculos - ii zice Kamikatze si e deschis doar 2 ore la amiaza cand teoretic copii mici dorm.

Luna park in fiecare seara de la 20-22: 30 cu roata, barca, masinute, caracatita si trenulet - gratis si de cate ori doreai.

Mini disco - intre 20: 30-21: 30- doar 2 cantecele mai frumoase: unul in germana cu un papagal - apropo, daca stie cineva cum se numeste ca sa-l caut si eu pe net si celebrul "cho cho " - trenuletul. Animatorul a fost cam de speriat la inceput pentru ca e negru, negru si foarte agitat - in final copilul l-a placut si a mers sa danseze pe scena.

Marea si plaja:

Apa destul de limpede si calda. In apa sunt pietre si se adanceste cam la 3-5 m de mal. Plaja e cu pietre dar daca ai papucei speciali totul e ok. Sezlonguri gaseai daca veneai pana in ora 11- dupa ora 11 e mai greu, sunt mai toate ocupate. Baldachinele... cred ca de la 6 dimineata se rezervau ca sa nu zic de cu seara (desi scrie ca sa nu rezervi si ca se deschide la ora 8 dimineata). Au 2 gropi de nisip ptr. copii pe care le vantura in fiecare seara si cu o umbrela mare in mijloc sa faca umbra. La ora 12 soarele incepe sa friga. Pana pe la 16 nu prea ai ce cauta pe plaja desi am vazut la ora 14 copil mic in carucior pe plaja.

Piscine

Curate - o mica obiectie ca nu prea dau apa la o parte de pe margine si risti sa iti rupi picioarele daca nu esti atent. Din pacate incep sa inchida umbrelele pe la ora 18 semn ca e momentul sa pleci dar daca esti in apa nu vin sa te scoata cu forta asa ca practic puteai ramane pana spre ora 19 la piscina (ora oficiala de inchidere).

Masaj

O afacere privata si aparte de serviciile AI ale hotelului. Sunt destul de insistenti si daca nu esti hotarata sa zici categoric Nu, vei sfarsi prin a plati 45 de euro (pret special, discount pentru tine si numai pentru tine ca esti roman... etc, etc - va las sa le descoperiti singuri). Pentru ca tare as fi vrut sa citesc dinainte ce se intampla acolo si nu am avut ocazia o sa povestesc eu pentru cei care nu au fost si sunt curiosi.

Intai platesti la receptie si iei un fel de prosopel (e rosu cu alb ca o fata de masa dar pentru ca l-am vazut in multe poze cu baia turceasca cred ca e o chestie traditionala). Te lasa la inmuiat in cabina de sauna. In jur carbuni incinsi, abur, cald, un fel de ulei care iti desfunda nasul cu siguranta si un buton de panica pe perete - sper sa functioneze in caz de nevoie. Nu stai decat 5 minute la sauna si vine cineva care te duce la peeling si baie de spuma. Te pune pe o masa de gresie si te freaca cu o manusa si pe fata si pe dos, te umple apoi de spuma, te maseaza cu spuma aia si partea cea mai interesanta - limpezirea: stai in picioare si te stropeste cu galeata de apa.

Infofolit in halat, urmeaza relaxarea intr-o camera cu paturi, lumina difuza, pestisori in acvariu, Budha Bar si un ceai turcesc sau apa.

Masajul propriu zis - super, cu adevarat super... efectiv relaxant.

Urmeaza alta repriza de relaxare si o masca pe fata.

Totul dureaza 1 ora jumate spre 2 dar io zic ca merita.

Trimis de Crisa* in 13.09.09 19:22:17
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer, Grand Haber

VIZUALIZĂRI: 1599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Crisa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

andrei2577
    [23.03.10 20:59:52]

Buna ziua,

Intentionam si noi sa mergem la acest hotel in iunie 2010 si as avea cateva intrebari:

1) Cat dureaza drumul de la aeroport la hotel?

2) Care este corpul de cladiri recomandat celor care se culca mai devreme (avand copii mici) ? Si cate corpuri sunt in total?

3) Cate piscine sunt in total si catre ce varste se adreseaza?

Multumesc anticipat,

Andrei Constantinescu.

andrei2577
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]:

• pagină generată în 0.042051076889038 sec