ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2014

Botanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]5

[fb]
    NOU TIMP CITIRE: 2 MIN

Relaxare si rasfat

Drumul cu masina a fost foarte lung si obositor. Am oprit pentru o noapte la Kutahya.

Hotelul este foarte vizibil din sosea. Nu ai nevoie de GPS. Parcarea nu este mare, dar este suficienta pentru numarul de turisti care vin cu masina.

Am ajuns la hotel la ora 14.00 numai bine pentru check-in. Formalitatile de cazare au durat aproape o jumatate de ora din cauza aglomeratiei mari de turisti din acel moment, dar si slabei cunoasteri a limbii engleze de catre majoritatea receptionerilor. Am primit o camera in corpul Tropik la etajul 4 cu vedere spre mare. Marea insa nu se vedea din cauza palmierilor. Camera avea un pat dublu si unul single, mobilier vechi, dar functional. Curatenia a fost desavarsita pe tot parcursul sejurului. Prosoapele au fost schimbate zilnic, iar lenjeria o singura data. Minibarul, gratuit, continea sucuri la sticla din gama Pepsi, bere Efes, o ciocolata si o punga de alune. Zilnic completau ceea ce se consuma.

Restaurantul principal. Zona interioara cu aer conditionat mi s-a parut subdimensionata raportat la numarul mare de turisti, insa cele doua terase compensau acest neajuns. Mancarea a fost foarte variata si de calitate. Personalul a fost extrem de amabil. Am mancat intr-o seara si la restaurantul otoman, gratuit cu rezervare telefonica prealabila. Preparatele specifice au fost excelente.

Piscinele satisfaceau toate gusturile. Am fost doar la piscina pentru relaxare. Fara copii galagiosi, doar cativa rusi care vorbeau cam tare.

Plaja este punctul slab al acestui hotel. Este plina de bolovani. Intrarea in mare este dificila din cauza pietrelor si a valurilor mari. Cei mai curajosi pot intra in mare direct de pe ponton. Eu nu am riscat. Am gasit sezlonguri la discretie la orice ora.

Animatorii mi-au parut destul de plictisiti si obositi pe final de sezon. Intr-o seara ne-au dus la spectacol la Delphin De Luxe.

Luna Park cu acces gratuit constituie un avantaj pentru familiile cu copii.

Internet wireless gratuit în lobby bar, la piscina si pe plaja. Puterea semnalului varia in functie de numarul utilizatorilor conectati.

Am avut un sejur relaxant si recomand acest hotel, mai ales pentru serviciile la superlativ.

[fb]
    Trimis de mony_ka* in 01.01.14 14:57:19
    Validat / Publicat: 01.01.14 17:40:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mony_ka*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 999.00 EUR pe cameră

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [01.01.14 22:28:44] »

@mony_ka:

Bun venit pe AFA!

Interesantă alegerea de a vizita cele două hoteluri în cadrul aceleiași vacanțe. Astfel, poți face cele mai pertinente comparații. Și eu am fost la ambele, dar în ani diferiți.

mony_ka* [26.01.14 21:12:22] »

@nicole33:

Multumesc frumos.

pecrista [25.02.14 00:33:45] »

La ce hotel ati stat in Kutahya?

mony_ka* [26.02.14 22:24:23] »

@pecrista:

Grand Cinar 3*, 40 de euro camera dubla cu mic dejun, rezervare pe booking, plata cu card, parcare gratuita mare. Merita.

mony_ka*, nicole33, pecrista