ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
ÎNSCRIS: 31.07.13
JUN-2013

O pensiune verde intr-o statiune linistita

Am fost la pensiunea Nicoletei prima oara in 2008. M-a asteptat in rondul de la Eforie Sud si m-a condus la vila. Mi-a facut turul acesteia si mi-a dat cateva indicatii. Era campionatul mondial din 2008 (Iunie) iar terasele si restaurantele inca nu deschisesera. Statiunea era linistita si curata. A fost o saptamana de relaxare totala. Asa a inceput experienta mea cu aceasta pensiune.

Am revenit ulterior de doua ori pe an, in Iunie si Septembrie. Am recomandat pensiunea la multi colegi si prieteni care au fost multumiti. sa incep cu punctele forte:

1. d-na Nicoleta Maxim. Nu poti face un review corect la o pensiune pana nu ajungi sa cunosti bine administratorii acestei, valorile lor si modul in care ei vad turismul. Perspectiva d-nei Nicoleta e una simpla: sa fie turistii cat mai multumiti pentru ca sa revina sau sa recomande altcuiva. Cel putin cu mine a functionat din plin. Ultima oara mi-a lasat cheile la vila, dovada de incredere din partea ei. Cu timpul a aparut si fetita d-nei care, acum, la cei 3 anisori o ajuta pe mama sa aiba grija de pensiune :). Sotul Nicoletei are restaurantul de pe faleza (cel cu terasa la nivel superior). E cel mai aglomerat restaurant din Eforie Sud in plin sezon. Din motive economice, e deschis doar 3 luni pe an. Mi-ar fi placut sa pot manca acolo si in afara sezonului.

2. Gradina si bucataria de vara. De cand cu noua lege a gratarelor, e greu sa mai gasesti un loc curat si civilizat in care sa faci un gratar gustos. La vila Amalia, exista un gratar de caramida, usensile din partea casei, tacamuri, condimente, bucatarie de vara complet utilata cu aragaz si butelie, toaster, microunde, cafe maker, etc. Totul ca sa te poti bucura de un mic dejun copios sau un gratar cu familia la una din cele 6 mese in aer liber, fiecare cu cate 4 scaune. Atentie insa, daca mai sunt si alti musafiri in vila, e politicos ca toata aceasta placere sa fie savurata in liniste pentru a nu deranja pe ceilalti. Am fost singur in vila cateva zile si am savurat linistea pe care mi-am dorit-o. Ca multumire fata de gazde, am udat gradina in fiecare seara pentru a avea dimineata o curte verde si proaspata (nu mi-am imgainat ca imi va lua o ora udatului unei gradini).

3. loc de parcare in fata vilei dar si in curtea laterala. Conteaza mult sa ai unde sa lasi masina fara stresul sau grija ca pot fi zgariate.

4. statiunea Eforie Sud. Este o statiune linistita, cu case noi renovate si strazi verzi cu nume de doctori. Am vazut multe vile ce nu acceptau turisti si in curtea carora se aflau masini (de lux) cu numar de Bucuresti. Inteleg ca anumite persoane din capitala isi fac aici casa de vacanta la mare. Sper ca statiunea sa devina incet incet un mic cartier gen Primaverii sau Corbeanca. O zona linistita cu oameni civilizati. Eforie Sud mi se pare total diferit de Eforie Nord, o statiune aglomerata si plina de turisti galagiosi (cel putin in extra sezon).

5. Nu in ultimul rand imi plac camerele. Fiecare cu o alta tema/culoare. Cele de la parter au aproape 25mp, la etajul 1 fiind pe aceasi suprafata camere cu 3 paturi. Cele din pod insa sunt mai intime si atentie mare la tavan care este inclinat. Daca sunteti mai inalt (eu am 1.86) poate fi o problema in anumite zone ale camerei. Avantajul celor doua camere de la mansarda fiind insa balconul comun unde se poate sta daca se iau ambele camere (ideal pentru 4 persoane). Apartamentele sunt de fapt doua camere unite fara usa intre ele, o canapea si un TV intr-o camera si patul dublu in cealalta. Mai este un apartament in gradina, intr-un corp separat, la etajul 1 (se urca pe scara).

Puncte slabe:

1. Nu imi place plaja din Eforie Sud. Nu este pe gustul meu. Recomand sa mergeti cu masina pentru a va putea misca. Eu am fost in toate statiunile la rand si am ales in fiecare dimineata sa merg la plaja in alta parte. 20 minute pe drum nu m-au deranjat mai ales ca era liber si se circula usor.

2. Din principiu nu recomand Iulie-August la Marea Neagra. Nu suport turistii galagiosi, cozile la restaurant, aglomeratia de pe autostrada, mancarea proasta si tot ce vine la pachet cu nebunia data de cerere mare, oferta proasta. Am evitat de cand ma stiu sa merg in plin sezon undeva. Am facut greseala cu Baile Herculane de Sfanta Marie in 2011 insa asta va face subiectul altei postari.

3. Distanta fata de plaja. Desi, vila e in zona linistita si faleza noua din Eforie Sud este ideala pentru plimbari seara, distanta de la vila la plaja este cam de 1 km iar de la vila NU se vede marea. Pentru cine doreste sa coboare din vila in mare sau sa aibe discoteci si restaurante la parter, aceasta vila nu este o recomandare buna.

In concluzie, nu exista pentru mine alt loc de cazare la Marea Neagra (zona romaneasca) in afara de vila Amalia. Aici voi merge cat va fi d-na Nicoleta in viata sa aiba puterea sa investeasca si sa faca din aceasta locatie una asa cum imi doresc: linistita, curata si cu mult spatiu verde. Deja mi-e dor de un mic dejun prelungit in terasa de acolo, in timp ce simt aerul sarat al marii.

Daniel Baditoiu - Bucuresti

(consultant logistic)

Trimis de Sir BDD in 01.08.13 12:17:37
Validat / Publicat: 01.08.13 13:18:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD.

VIZUALIZĂRI: 3054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sir BDD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Scara interioara pe care se ajunge la mansarda.

[01.08.13 14:38:47]

Distanta pana la plaja este de 300-350 m (hot. Splendid). Plaja e bunicica in golfulete. Am auzit ca e mai buna la Capul Turcului in sud. Pana acolo e 1 km.

Vila e cea mai cocheta din statiune. Noi am fost in sezon (iulie) cu copii mici si nu mi s- a parut nici galagioasa nici aglomerata.

Voi revenii cu placere in statiune si la vila Amalia.

[01.08.13 15:23:06]

@ela75: Multumesc pentru corectie. Intr-adevar eu mergeam pe langa parc catre fostul cazinou.

Ma bucur sa aflu ca e ok si in plin sezon. Stiu doar ca vila e destul de cautata si trebuie sa suni din timp pentru rezervare.

[01.08.13 15:37:49]

Am sunat cu o luna inainte. Nicoleta a fost foarte amabila si rabdatoare fata de intrebarile mele.

Djbobo*
[20.08.13 15:17:59]

Ati specificat la minusuri, la pct. 1- ca nu va place plaja, as vrea sa va intreb cum se prezinta plaja din ef sud, eu personal nu am fost in ef sud niciodata, deci nu stiu cum arata, sunt pietre pe plaja, in apa, etc, ptr noi e un inconvenient sa fie pietre in apa, baiatul meu nu intra in apa, detaliati putin va rog. multumesc

[20.08.13 16:30:30]

Noi am fost in dreptul hot. Splendid. Cea mai buna plaja este in stanga (cum stai cu spatele la hotel) in golfulet, chiar in coltul din stanga al lui.

In dreapta tot cu spatele la hotel, plaja este plina de scoici taioase iar in apa dupa ce treci de o bariera de scoici apa e bunicica.

Oricum recomand plaja din golfuletul din stanga. Am inteles ca plaja buna ca cea din Venus e cea de la Capul Turcului in sud, in spatele Cazinoului. Dar noi fiind cu copil mai mic nu ne -am dus la plaja acolo, era prea mult de mers pt. el si nici cu masina nu mi-a venit sa merg.

[20.08.13 17:07:20]

Salut Djbobo,

Eu am fost cu un copil in carucior iar treptele din Eforie mi-au venit destul de greu. Am coborat doar eu de cateva ori si am gasit o plaja cu un nisip placut la picior insa plina de scoici taioase infipte, care nu iti permit sa mergi descult.

Norocul face ca printre aceste scoici sa fie zone destul de curate pe unde se poate merge si unde oamenii pun cerceaful sau sezlongurile (asta chiar in zona hotelului albastru Splendid, intersectia Vlad Tepes care vine din rond cu strada de pe marginea falezei Doctor Crimescu). In apa insa, este o bariera de scoici la intrare dupa care este un nisip mai gri, pamantiu dar fin.

Trebuie cautata o plaja curatata. Am inteles ca spre Cazinou (in Sud) e mai ok plaja dar nu am testat-o in ultima perioada.

Djbobo*
[20.08.13 20:32:15]

Multumesc mult ptr lamuriri, la inceput de sept ajungem in eforie, din cata plaja este, s-o gasi si ptr noi un petic bun, si cred ca tot la Amalia vom merge.

[20.08.13 21:23:10]

Sper sa mai gasiti locuri. Salutari doamnei Nicoleta de pe meleaguri Valcene.

[21.08.13 12:38:45]

@Djbobo: Poti sa-i spui ca ai vorbit cu Daniel Baditoiu si alti turisti fideli de ani de zile de-ai dansei. O sa o incante si o sa ii "auziti" instant zambetul la telefon .

Eu incerc sa ajung tot in Septembrie cu familia pe la mijlocul lunii (pentru a doua oara anul asta). Abia astept sa ma reintalnesc cu marea si sa savurez ceva bun la una din mesele din gradina. Sper ca pana atunci sa se elibereze plaja si sa scada preturile in toate statiunile la unele normale pentru aceasta zona georgrafica.

[22.09.13 22:26:24]

Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, am adaugat si fotografiile realizate de mine anul trecut.

Saptamana viitoare ma duc iarasi pentru ca nu mai e aglomeratie si imi place sa fiu singur in vila . Sper sa nu inghet mai ales ca o sa fiu cu fetita de 1 an cu noi.

Djbobo*, ela75, Sir BDD
Alte impresii din această RUBRICĂVila Amalia: