ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2013
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Către satisfăcător

Un hotel cu bune si rele dar nu de 5 stele

Am stat in aceste hotel in perioada 1 -8 iulie anul acesta. Camerele erau ok dpdv al curateniei, paturi ok. TV LCD 32" dar cu telecomanda nefunctionala (nu avea baterii). Am sesizat la receptie dar nu s-a rezolvat nimic timp de doua zile. Am cumparat eu baterii.

Baia arata ok dar nu avea scurgere. Daca faceai dus dupa ce trecea claening-ul, care btw. se facea pe la orele 15-17 (atunci cand mai trage omul un somn), stateai in balta pana a doua zi... Am rugat la receptie sa treaca dimineata un minut cu un mop sa stearga -se rezlova, astept o zi, nimic, ma duc iarasi -se rezolva, mai astept o zi nimic, ma duc iarasi... in ultimele 2 zile am avut o baie uscata in timpul zilei...

In baie sapunuri gel, totul ok.

Aerul conditionat mergea dar nu prea facea treaba si avea un miros de cuib de porumbei... :)

Masa cu mici variatii cam aceasi, nu se compara de ex. cu cea de la Hotel Kaliakra (Bulgaria/Albena) 4 stele desi Surmeli are 5 stele. Iti dadea impresia de economie. Pentru friptura la gratar trebuia sa stai la coada afara pe terasa, nu am mai vazut asa ceva.

Sucuri, cafea oribile. Pentru un pepsi trebuia sa vanezi un ospatar, iar cand ti-l aducea era jumatate plin cu cuburi de gheata, la fel si la pool bar. Mancarea nu m-a impresionat deloc, dimpotriva.

Piscinele aratau bine, curate, apa calda, nota 10.

Plaja era ok, marea destul de curata, desi apa era maronie si nu albastra cum te-ai fi asteptat de la Marea Egee...

Activitati erau dar pe mine nu ma intereseaza partea de animatie la un hotel asa ca nici nu o judec.

Partea proasta era ca seara spectacolele se intindeau pana dupa ora 11:30 asa ca daca erai obosit trebuia sa asculti vrei nu vrei.

Apa in camera era adusa zilnic cate o sticla (la 2 adulti si un copil). Minibarul contine initial 3 cutii de sucuri si 3 de apa minerala gratis, apoi este umplut la cerere.

Cu personalul de la curatenie nu te puteai intelege daca voiai sa le explici ceva te trimiteau la receptie.

Vedera la mare superba, apusurile erau de neuitat.

La plecare ai senzatia ca vrei sa mai incerci si alt hotel.

Trimis de skander36 in 24.07.13 16:14:24
Validat / Publicat: 24.07.13 17:31:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istambul, Armada

VIZUALIZĂRI: 2355 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (skander36); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

gabitza*
    [24.07.13 20:37:24]

@skander36: Daca vrei carne ar fi bine sa continui cu Bulgaria, chiar daca schimbi hotelul nu vei avea carnita pe saturate. Poti sa nu alegi UAI ca sa nu fii nevoit sa mananci si sa bei numai in hotelul in care stai.

Daca te informai din timp din AFA, sau din alte surse aflai ca stelele din Turcia reprezinta cu totul altceva decat de obicei.

In concluzie cand alegi unde sa-ti petreci vacanta poti sa pui intrebari membrilor AFA ca sa nu mai ratezi o vacanta dupa un an de munca.

skander36AUTOR REVIEW
    [25.07.13 09:31:07]

@gabitza: Carne era, chiar pe saturate.

Eu vorbeam de cozile la gratare.

Am citit din timp despre Surmeli chiar aici pe AFA.

Vacanta nu a fost ratata, dimpotriva.

Am postat impresiile despre cazarea la acest hotel asa cum recomanda AFA.

Sa inteleg ca ai comision de la Surmeli de te-ai basicat asa? Chiar nu vad utilitatea ecoului tau...

mihai.neagu*
    [25.07.13 09:40:23]

@gabitza: Corect. Daca vrea cineva 5* adevarate, alege Antalia, dar la alt pret. Merg la acest hotel de doi ani, numai in luna mai cand e mai blanda clima si m-am simtit excelent; e drept ca "am uns" receptia cu 10 euro si femeia de serviciu cu 10 lit si am fost tratat cu totul altfel.

Apa marii este maronie cand sunt valuri si asta datorita nisipului extreme de fin, altfel, cristal.

Mancarea... degustibus...

Vacante placate!

gabitza*
    [25.07.13 17:03:06]

@skander36: Comision am de la toata Turcia si o prefer cefelor groase.

De basicat nu stiu cine??? Ghici ghicitoarea mea?

skander36AUTOR REVIEW
    [26.07.13 09:02:52]

@gabitza: Pai din ce-ai scris e clar. Incearca sa fii la obiect fara aluzii si bascalii.

Si eu prefer oricand Turcia in fata Bulgariei dar am facut comparatia cu un hotel de acolo tocmai pentru ca ei nu sunt o referinta in domeniu dar au reusit sa dea o lectie celor de la Surmeli in aceasta privinta.

Faptul ca am intampinat unele neplaceri la cazare nu ma determina sa nu mai revin in Turcia, aici nu e vorba de TR vs. BG ci doar de hotelul Surmeli. Nu terbuiesc trecute cu vederea lucrurile descrise conform principiului "lasa ba ca merge asa". Spaga de 10 euro am dat-o si eu la receptie si nu am fost tratat mai bine (vezi incidentul cu apa - apropo baie fara scurgere nu am vazut in nici un hotel la care am fost in tota viata mea si este vorba de multe zeci).

Nu inteleg de ce daca cineva scrie un review unde prezinta deficiente ale unui hotel, trebuie sa fie luat in bascalie sau poate am inteles eu gresit si aici este un site de laudat hoteluri?

mihai.neagu*
    [29.07.13 13:55:19]

@skander36: Pentru a fi in tema pe viitor (eu), te rog sa-mi spui daca era camera in cladirea principala, etajul si eventual nr. camerei. N-as vrea ca la anul sa am surprize neplacute. Multumiri.

gabitza*, mihai.neagu*, skander36
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: