ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
ÎNSCRIS: 19.08.09
APR-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Hotel OK, dar cu trafic zgomotos in zona

Am facut rezervare la hotelul American Palace din Roma pe booking.com pe considerentul ca decat sa stam in centru la un hotel de 1-2 stele cu mic dejun amarat si foarte scump, mai bine mergem ceva mai mult la un hotel mai ieftin, dar de categorie mai buna si cu mic dejun consistent. Din centru sunt vreo 10 km pana la hotel, dar faceam cu metroul 15-20 min. pana la Colloseum, asa ca a fost o alegere inspirata.

Locatie si acces

-de la aeroportul Fiumicino se poate lua autobuzul Cotral pana la capat langa statia de metrou EUR Magliana, de unde veti lua metroul linia B cale de 3 statii scurte pana la statia EUR Laurentina, care este si capatul liniei. Hotelul se afla la vreo 200 de metri de statia de metrou. Noi am fost pe aceasta varianta dar nu prea o recomand, deoarece autobuzul are un traseu, desi mai scurt, destul de intortocheat, plus ca am nimerit o hodoroaga de masina;

-de la aeroportul Fiumicino se pot lua autocare Cotral sau Terravisin pana la gara Termini, de unde veti lua metroul 2 linia B la statia EUR Laurentina. Pt. a castiga timp se poate cobori din autocar si la statia Piramide de unde sa luati acelasi metrou. De la aeroport mai este si trenul rapid pana la Termini, dar este foarte scump;

-pe booking.com hotelul este dat ca acesta se afla la 50 m de statia de metrou, dar asta daca o iei in linie dreapta printr-o mare parcare. Distanta reala este cam de 200 m (care nu este deloc de speriat) dupa ce ocolesti parcarea.

-zona este foarte frumoasa, aerisita, cu cateva tarabe si tonete langa metrou si cu un supermarket Carrefour la vreo 100 de metri. Zona este civilizata dar nu veti scapa nici aici, ca in toata Roma de altfel, de nelipsitii tigani romani (e adevarat ca sunt mai putini si, de aceea, nu atat de vizibili);

-incovenientul distantei l-am resimtit intr-o seara cand ne-a apucat ora 23 pe la piata Spania, adica exact in partea cealalta a orasului fata de hotelul nostrum, si cand ne-am prezentat si noi ca doua floricele la metrou ne-am indoit nascurile in gratiile lor, deoarece era un pic de greva. Dupa “urarile fierbinti si de sanatate indelungata” atat din partea noastra cat si a cel putin alte 10 natii de turisti, am alergat toti cu limba scoasa dupa taxiuri. In final, distractia asta ne-a dus la 20 de euro.

Hotelul

-arata binisor, nu este prea mare, este asezat chiar in intersectia a 3 bulevarde intens circulate, zona destul de zgomotoasa. Este o cladire mai veche care cred ca a fost renovata acum ceva timp;

-in spatele hotelului este amenajata o foarte frumoasa gradina de vara, dar nu era de iesit aici in diminetile racoroase din aprilie cand am fost noi.

Camera

-nu prea mare, foarte curata, cu mobilierul in regula, cu dotari ca pentru 4 stele. Are si frigider, fapt ce ne-a convenit si ne-a ajutat foarte tare;

-Cu balcon, dar culmea, nu exista usa de acces. Foarte ciudat. Probabil ca, initial, au fost apartamente apoi le-au transformat in camere simple. Alte camere aveau usi la balcon;

-Se facea curatenie in fiecare zi si parca la 3 zile ne-a schimbat asternutul;

Baia

-foarte curata, fara vreo problema, cu prosopele schimbate zilnic, chiar si cele pe care nu le lasai pe jos;

-aveau consumabilele cosmetice obisnuite pe care le completau zilnic;

Internet

-au retea wireless care merge binisor, cu acces gratuit, dar trebuie sa ceri in fiecare zi la receptie parola.

Restaurantul

-au un mic dejun foarte variat si abundent, atat cu produse sarate cat si dulci. Mancare foarte buna.

-Nu am servit alte mese aici deoarece la amiaza mancam prin oras iar seara ne cumparam gustari de la Carrefour-ul aflat la 150 m de hotel si unde au chiar si un raion cu produse romanesti (cred ca locuiesc multi romani in zona). Si langa metrou este o toneta care vinde in majoritate produse romanesti.

Servicii

-personal foarte amabil;

-singura problema a fost cand am vrut si noi sa sarbatorim cu o sticla de vin italienesc si am constatat o chestie foarte ciudata pentru un hotel de 4 stele: in camera erau numai pahare de plastic. Am solicitat la receptie pahare de sticla si au sunat imediat la restaurant, dar stupoare, chelnerul ne-a adus pahare tot de plastic. I-am comunicat ca din acelea avem si in camera si vrem de sticla. Raspunsul a fost al unuia care cred ca s-a scolit prin Romania: nu pot sa ne dea ca poate le spargem. O fi avut impresia ca suntem ciungi sau ca avem cate 2 maini stangi (scuze stangacilor). Enervati de situatie ne-am intors la receptie si am repetat solicitarea, foarte normala intr-un hotel de 4 stele si receptionerul, foarte amabil a sunat imediat si efectiv a zbierat la cel de la celalat capat al firului. In nici 10 secunde a aparut acelasi chelner care plin de scuze si solicitudine ne-a inmanat o tava cu servet si 2 pahare de cristal cu picior. Uite ca se poate! Victoriosi ne-am luat paharele si am plecat la lupta cu pantecoasa de vin italian.

Tarife

-am platit la receptie 290 euro pt. 4 nopti.

Concluzii

-daca nu va deranjaza traficul si zgomotul din zona, hotelul este OK.

-il recomand pentru tariful pe camera mai mic decat la hoteluri mai amarate din centrul Romei, pentru locatia aproape de metrou, pentru accesul rapid cu metroul in centru, pentru micul dejun bogat si variat si pentru curatenie.

Trimis de vini in 22.07.13 15:26:42
    Validat / Publicat: 22.07.13 18:10:05
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotelul vazut de la statia de metrou. In linie dreapta sunt 50 de metri dar cu ocolul parcarii sunt vreo 200
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

[22.07.13 20:01:11]

viniAUTOR REVIEW
    [23.07.13 08:55:13]

@webmaster: Da este corect. Atâta doar, cursorul e poziţionat în intersecţie. Hotelul este clădirea lunguiaţă din stânga, un pic mai jos.

vini

• pagină generată în 0.040452003479004 sec