ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2009
ÎNSCRIS: 08.09.09
AUG-2009
[?] AD. + 1 COPII

O experienta...interesanta

O locatie de 5 stele, cu medici si servicii medicale de 5 stele... cam asa s-ar putea descrie experienta traita timp de 7 zile la Duni - Royal Marina Palace.

Am fost pentru al 3 lea an consecutiv in Bulgaria, incurajati de serviciile oferite si preturile competitive, insa de data asta vacanta a fost un esec. Cauza - dizenterie. Mai precis, copilul s-a imbolnavit inca de a doua zi dupa sosire si bolnav a ramas pana la sfarsitul sejurului. Cel mai probabil - in opinia medicilor, atat a celor bulgari cat si a medicului pediatru al copilui - apa din piscina infestata (desi mirosea atat de puternic a clor incat nu inteleg ce bacterii puteau supravietui) sau chiar apa plata (? ! )

Am fost 3 familii cu trei copii - un copil a scapat, al doilea a avut doar putina febra si cateva scaune proaste, al nostru a fost cel mai afectat. 7 zile din 7 diaree sangvinolenta, stare alterata si tot ceea ce implica o astfel de boala.

Medicii bulgari-foarte prompti si chiar profi - tratament medical foarte bun, asistenta la orice ora, fara probleme cu asigurarea medicala - nu ne-au taxat cu nici un ban, decontarea o vor face direct cu societatea de asig. Unul dintre ei ne-a spus ca s-au confruntat cu o multime de cazuri de acest gen, atat adulti cat si copii, ceea ce ne-a pus pe ganduri.

Incercand insa sa-mi mentin obiectivitatea, o locatie excelenta. Curatenie, liniste, te poti cu adevarat relaxa... Mancare buna, bautura satisfacator - pacat ca n-au scapat de dozatoare. As marca insa cu un minus spatiul insuficient de luat masa - cel putin la Marina Royal. Sau poate ca nu ei sunt vinovati, ci turistii. Inainte cu 10-15 minute de ora de incepere a fiecarei mese de peste zi, turistii nemti efectiv se asezau la coada in fata usilor inchise ale restaurantului si dadeau buluc cand acestea se deschideau. Uitau apoi sa mai plece de la mese, astfel incat apucai sa mananci numai pe la sfasit, si atunci doar ce ramanea - nu se mai facea refill.

Concluzie - merita o vacanta la Duni, cu putin noroc se pot savura avantajele unui sejur de 5 *

Indraznesc sa-l recomand, chiar daca noi am patit ce am patit - facand haz de necaz, macar ai servicii medicale bune si medici competenti.

Trimis de alecsa in 08.09.09 14:01:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 3928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alecsa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

alinamitru
    [30.09.09 22:15:16]

Si eu am patit in iunie la sunny beach la fel cu copii: varsaturi putina febra, apoi diaree. Baiatul a avut perfuzii in camera de hotel, fiind mai mare, 6 ani, iar dupa 3 zile de la debutul bolii starea fetitei s-a inrautatit si din cauza deshidratarii ar fi avut nevoie de spitalizare, fiind in varsta de 1, 8 luni.

Sejurul se sfarsise (daca acele ultime 3 zile s-au mai numit pt noi sejur), asigurarea la fel, si am plecat in romania direct la infectioase, unde a primit tratamentul necesar si ni s-a comfirmat la ex din scaun ca a fost rotavirus, un virus intestinal f agresiv pe care am fi putut sa il facem si aici.

Vara este sezonul acestor enteroviroze cu diareei, varsaturi si probabil in ingramadeala de la mare se transmite mai usor intre copii. Oricum am remarcat profesionalismul medicilor de pe litoralul lor, eu fiind de profesie medic... Sper ca voi v-ati revenit deja dupa acest necaz...

[24.01.10 16:03:02]

Buna ziua, sezlongurile la plaje erau cu plata, se putea servi si ceva de baut si mancat pe plaje, sau trebuia sa platesti?

[25.01.10 10:07:21]

sezlongurile erau fara plata, insa trebuia sa te trezesti foarte devreme ca sa ma gasesti vreunul liber, deja pe la ora 8:30-9:00 toate aveau prosoape puse pe ele. desi lucrul asta era interzis, existand si panouri de atentionare in acest sens, in frumosul spirit romanesc oamenii nu prea tineau cont de asta.

se poate manca si bea pe plaja sau la piscine fara bani

[25.01.10 11:11:06]

Merci, daca ati fost auto propiu poti sa-mi spui si mie un cum se ajunge si cam pe unde sa o iau, eu sunt din buc. si pe unde este mai bine, prin giurgiu sau prin vama veche? cam cati km. sunt si cum este cu motorina la bulgari, parcare la hotel cum se procedeaza? Multzumesc.

[25.01.10 15:33:45]

prin giurgiu fara discutie e mai bine, iar in bulgaria sunt 2 variante. noi am ales-o pe cea lunga ruse-varna-burgas-duni, cam 450km daca nu ma insel

motorina din varna, noi am alimentat de la omv, pret ca la noi.

parcarea e gratuita, pazita si ingradita, cel putin la royal marina. nu poti intra daca nu faci dovada ca esti cazat acolo. pt celelate hoteluri nu stiu

[25.01.10 16:24:30]

multzumesc am rezervat biletele, gata plecam pe 1. 07. 2010, acum ce o fi, o fi, daca mai ai ceva de adaugat si bune si rele despre hotel, daca nu deranjez potzi sa-mi mai spui, daca tot am platit biletele Tzantzari exista, camerele duble sant toate la fel, sau merge cu ceva spaga, pentru ceva mai bun, ca se mai practica am auzit.

[25.01.10 19:00:43]

felicitari si vacanta placuta, n-aveti ce regreta.

camerele sunt ok,n-am dat nimic si am primit una f buna. in schimb, cred ca trebuie dat la cameriste. noi avand probleme de sanatate cu fetita, nu ne-am mai gandit si la asta, si am constatat dupa vreo 5 zile ca nu ne-au schimbat lenjeria-zic eu nepermis pt 5*, dar in sfarsit, poate n-am fost noi inspirati

n-am vazut nici un tantar si nici o musca. de altfel cred ca periodic fac dezinsectii, intr-una din zile ne-au anuntat sa nu mai iesim si sa tinem geamurile inchise dupa o anumita ora pt ca dau cu nu stiu ce solutii...deci impecabil din pct asta de vedere

n-am rele de spus despre hotel, insa personal daca voi mai merge in duni voi alege marina beach, chiar daca e de 4* si diferenta de pret e foarte mica fata de royal. motivele le-am mai postat aici...

toate bune,

larry_bml
    [26.01.10 12:37:02]

Salutare, am citit si eu ce s-a scris pe aici si as dori sa fac rezervare pentru anul acesta in iulie la Marina Royal. Alecsa, daca nu te superi poate poti sa mai zici o data motivele pentru care ai alege Beach in loc de Royal, ca am incercat sa le gasesc dar nu le-am gasit. Noi suntem 3 famili cu 3 copii si un cuplu fara copil. Ce parere aveti? Merita? Multumesc anticipat.

[26.01.10 19:38:52]

mi s-a parut mult mai aerisit, piscina este mult mai mare, terasa si lobby barul deasemenea.

din cauza aglomeratiei, practic de avantajele royal 5*nu te poti bucura. teoretic ospatarii ar trebui sa te serveasca la masa, dar practic saracii oameni nu prea fac fata asa ca decat sa astepti tot singur te descurci, ca sa poti manca pe terasa trebuie sa te prezinti exact la inceputul programului de masa, altfel nu ai unde sta. daca cumva ajungi spre sfarsit, nu prea mai ai ce manca, decat ce ramane. nu prea mai suplimenteaza. asta este motivul pentru care noi am mancat la marina in cateva ocazi. nu am sesizat mari la felurile de macare.

piscina este mica si chiar langa bar si mai ales daca aveti copii nu e utila-e undeva sus pe o terasa si e si f aglomerata, spre deosebire de cea de la marina care e chiar pe plaja, practic in fata ai marea si in spate piscina.

barul: am baut aceleasi cocktailuri si la royal si la marina, incomparabil mai bune la marina...

in general in duni copiii nu prea au ce face, mai ales daca sunt mici - noi am fost 3 fam cu 3 copii de 3, 4 si 7 ani. nu sunt tobogane la nici o piscina, masinute, jucarii etc. doar un tobogan si o casuta de plastic pe plaja, atat. exista un mini club, tot la marina, cu un program de max 1 ora, la care noi nu am ajuns. e muult mai bine pt adulti in duni.

la marina nu am vazut camerele, poate acolo sa fie ceva diferente, desi ma indoiesc.

rezervare la restaurantele cu specific poti face oriunde ai sta, de servicii medicale beneficiezi oriunde ai sta, spectacolele de seara de la amfiteatru sunt gratuite pt toata lumea...

cam asta ar fi

tequilafrozen
    [27.01.10 13:15:39]

buna alecsa,

si eu am exact aceeasi dilema ca larry: beach sau royal, mai ales ca mi-a fost recomandat royal de cei ce au fost acolo. probabil experiente diferite, nu?!.. raspunsul tau a fost de ajutor; voi tine cont

multumesc

inmlex
    [02.02.10 21:17:43]

salutare am rezervat si eu bilete la marina royal (plec in data de 02. 07. 2010 asa ca daca am o problema il sun pe jokermen2001 care pleaca cu o zi inainte sau mai bine il sun pe 1 seara sa vad daca ia placut ce a gasit desigur daca imi lasa nr de tel. ) sper sa fi facut o alegere buna cu acest hotel. Voi face comparatie cu Kaliakra din albena, care de altfel mi sa parut un hotel bun, si cu ceva hoteluri din kusadasi. E al doilea an cand merg in bulgaria anul trecut am fost de trei ori dar nici o data in DUNI, sincer am ales aceasta destinatie datorita voua celor care au scris pe acest site. Am sa va spun parerea mea la intoarcere

larry_bml
    [02.02.10 22:27:01]

Salutare din nou. Si eu am rezervat bilete pentru 18.07.2010, asa ca pe cei care ajungeti acolo inaintea mea anul acesta, va rog sa postati parerile voastre aici, ca sa stiu si eu la ce sa ma astept. Va multumesc anticipat si va urez o vacanta placuta.

inmlex
    [02.02.10 22:53:01]

am sa postez imediat cum ma intorc daca nu chiar de acolo. va doresc concediu placut de pe acum tuturor

maximihaela
    [24.02.10 09:49:23]

Buna, Alecsa

poti te rog sa - mi spui cu ce agentie ai plecat? Stiu ca pe acest site nu poti posta astfel de informatii, dar aceasta e adresa mea de mail maximihaela@yahoo.com. Noi suntem 2 fam cu 2 copii si ne-am hotarat sa mergem anul acesta in iunie la Royal Marina Palace, dar cei de la agentia unde ne-am informat ne-au spus ca s-ar putea, ca odata ajunsi acolo de fapt sa nu mai fie camere si sa ne cazeze in alta parte....sincer nu as vrea sa patesc asa ceva ...mai ales ca e primul an cand mergem in Bulgaria.

Merci.

nitescu
    [07.04.10 14:22:36]

In cazul in care gasesc cazare doar la Royal exista posibilitatea sa mergem la piscina de la Marina Beach? Dar sa servim masa la Marina Beach? Am auzit ca la Marina Beach se mananca mai bine.

[07.04.10 18:57:01]

bineinteles. cazarea la royal permite accesul la toate facilitatile resortului, inclusiv ale marina beach.

[12.04.10 09:20:45]

inmlex, eu m-am sucit si plec pe 25. 06. daca vrei sa ei legatura cu mine id meu de mssg. este jokermen2001 si vorbim acolo.

alecsa, alinamitru, inmlex, jokermen2001, larry_bml, maximihaela, nitescu, tequilafrozen
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: