ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2013
ÎNSCRIS: 20.03.13
JUN-2013

Perfect

Satui de Valea Prahovei, am hotarat sa petrecem cateva zile in natura, departe de zgomotul si agitatia mediului urban, si am ales zona Bran, pensiunea Dor de Munte.

Multumesc pe aceasta cale celor care, prin reviewrile lor ne-au determinat sa alegem aceasta locatie minunata!

Pensiunea este usor de gasit: a doua pensiune dupa ce treci de Biserca pe partea stanga (intrand in Simon dinspre Bran).

Pensiunea este destul de mare, totul pare nou, si incepand cu mobilierul de gradina din curte si terasa si continuand cu interiorul pensiunii si sala de mese totul este impecabil intretinut.

Noi am fost doua familii cu copii mari iar camerele pe care le-am primit au corespuns din toate privintele nevoilor noastre. Am avut un apartament cu doua camere pentru o familie si o camera cu trei paturi pentru cealalta (cu televizor in fiecare camera), atat apartamentul cat si camera tripla erau dotate cu bai proprii (cu apa calda permanent) . Apartamentul este imens, decorat cu mult gust cu mobilier de calitate. Camera in care a stat fetita noastra i-a asigurat un spatiu intim in care ea s-a simtit minunat. La aceasta a contribuit si televizorul din dotarea camerei. Punctul forte l-a constituit balconul mare la care aveau acces ambele camere ale apartamentului si care era deasupra unei tufe inflorite de "mana Maicii Domnului". Va puteti imagina un colt placut de relaxare din care am privit asezata in fotoliul de ratan rasaritul, in aerul tare al diminetii, inconjurata doar de ciripitul pasarelelor si zgomotele ce imi aminteau de copilaria la tara. Intreg apartamentul era scaldat in lumina si parfum de flori proaspete (tufa de sub balcon mirosea divin).

Gazda noastra, o doamna sufletista, a fost deosebit de ospitaliera si a reusit sa ne faca sa ne simtim ca in vizita la niste prieteni apropiati. Masa a fost in regim demipensiune- am servit mic dejun si cina. Toate produsele au fost foarte gustoase. Am apreciat foarte mult faptul ca aproape totul era preparat in casa. Mi-a ramas gandul la branzeturile traditionale de la micul dejun pe care nu ma mai saturam sa le savurez. Tot la micul dejun am primit platouri care pe langa branzeturi contineau snitel de pui, drob, bulete de cascaval, salam uscat, muschi file, carnat de casa afumat si legume. In boluri ne asteptau cuminti zacusca de casa si salata de icre. Gazda, indatoritoare, ne prepara pe loc oua ochiuri, fierte su omleta dupa preferinta fiecaruia. Sotul meu (care nu este mare amator de ceai la micul dejun) a savurat cu placere ceaiul aromat preparat din amestec de plante culese din regiune (a cerut chiar denumirea plantelor pentru a incerca sa il reconstituie acasa). Cafeaua, tare si buna, asortata cu tartine cu unt si gem de fructe de padure (bineinteles preparat in casa) completau fericit acest mic-mare dejun delicios. La cina am primit portii mai mult decat generoase de piept de pui sau cefa de porc sau pulpe insotite de deliciosi carnati de casa afumati alaturi de garnitura de legume sote, piure sau pilaf de legume, si salata de varza cruda, legume proaspete sau muraturi. Desertul a constat din prajituri de casa foarte gustoase sau clatite cu dulceata de fructe de padure. In mod special ne-a placut placinta cu urda dulce si marar care a fost o premiera pentru noi, dar si prajitura cu crema de ciocolata nuca si bezea. Cuvantul definitoriu: delicios!

Intr-o dupa amiaza am facut si un gratar in curte, pentru care nu am venit pregatiti de acasa- carnea si cartofii pentru copt le-am achizitionat din Bran iar restul (vesela si lemnele pentru foc) ni le-a pus la dispozitie cu deosebita amabilitate gazda noastra.

Atractiile turistice ale zonei pe care noi le-am vizitat deplasandu-ne cu masina au fost bineinteles Castelul Bran si Cetatea Rasnov precum si pestera Valea Cetatii din Fundata. Pe langa plimbarile scurte pe jos prin Simon va recomand sa nu ratati o excursie prin padure pana la Schitul Bran. Traseul nu este foarte dificil iar natura iti taie respiratia. Ne-am incarcat plamanii cu aer ozonat de padure si, invaluiti in parfum de rasina si pamant reavan, am admirat poienitele din al caror verde crud ne priveau mirati ochi de margarete sau maci inflacarati de zborul cate unui fluture cu aripi delicate, facute parca din petale. Ne-am intors dupa cateva ore cu chipul bronzat si sufletul zambind.

Pe scurt, am avut o mica vacanta cu un unic defect: ca a fost mica! Cu siguranta vom reveni!

Trimis de silvi in 18.07.13 14:24:32
Validat / Publicat: 18.07.13 16:02:15

VIZUALIZĂRI: 1782 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia modern decorata si foarte curata
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dor de Munte [Șimon]:

• pagină generată în 0.043943881988525 sec