ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
DIN: sinaia
ÎNSCRIS: 15.06.13
JUL-2013

O experienta minunata!

Am ajuns la Slavuna in data de 2 iulie, am fost primiti si cazati f frumos la receptie. Ni s-au dat bratarile si am mers spre camere (am fost 2 cupluri). Camerele au fost ok, n-am nimic major de reprosat, curate si dotate cu tot ce trebuie. Patul dublu era compus din 2 paturi lipite, dar cu saltele bune asa ca nu ne-a deranjat lipsa unui pat matrimonial. Mobila era ok dar va spun sincer ca nu prea ma intereseaza camera/mobila cand merg intr-un concediu, ca nu merg sa stau in camera. Atata timp cat e comod si curat, pentru mine e in regula. Plus ca este un hotel de 3 stele, asa ca oricum nu ma asteptam la lux. In camera este si un frigider cu mini bar, preturile produselor se gasesc intr-o lista deasupra frigiderului si atata timp cat nu consumi nimic, nu e nimic de plata. Balconul era dragut, cu 2 scaune si o masuta, se vedea marea si piscina hotelului de vizavi. Mai sunt camere care au o priveliste si mai frumoasa a marii si a plajei, dar toate camerele la Slavuna au vedere spre mare.

Dupa ce am vazut camera, am coborat la masa. Era putin aglomerat, dar nu foarte tare si daca asteptai cateva minute iti luai ce doreai. Mancarea ne-a placut f tare, noi suntem genul care mancam multe salate/legume, branzeturi si carne gatita cat mai simplu, asa ca am avut de unde alege. La fiecare pranz si cina existau 2 tipuri de ciorbe/supe/crème, foarte bune toate. La unele mancaruri se faceau cozi mai mari (mai ales la cartofi prajiti si clatite/gaufre) dar noi le-am exclus din meniul nostru asa ca n-am avut probleme cu aglomeratia. La salate aveau cateva tipuri de salate, unele fara sos (sosurile se gaseau langa), unele deja preparate (cu maioneza, sos iaurt etc). Am mancat salata de varza cu morcov ras, la fiecare masa - minunate! (erau doar tocate/rase si ti le preparai cu ce sos vroiai). Ne-au mai placut dovleceii si vinetele la gratar, uneori aveau si branza rasa deasupra, delicioase.

Peste se gasea la fiecare masa, pui, porc si alte specialitati de-ale lor. Au avut si o seara cu fructe de mare (caracatitia a fost delicioasa) si mai multe feluri de peste. Ca desert, mai mult fursecuri, fructe, clatite, gaufre si inghetata nelimitata (de la 11 la 23).

In privinta plajii, nu am avut nimic de comentat, foarte frumos totul si destul de curat. In pretul biletului ai inclus 2 sezlonguri si o umbrella / camera. Daca vroiai si saltele la sezlonguri, plateai 2 leva/persoana/zi. Noi ne-am luat, ca altfel e mai incomod de stat pe sezlong. Barul era foarte aproape, asa ca daca vroiai un ceai, suc, bere sau altceva de la all inclusive, erau la indemana.

Apa marii era un pic rece la inceput, dar apoi se incalzea. Mi-a placut faptul ca atunci cand intrai in mare, nu era adanca, trebuia sa mergi un pic mai mult pana se mai adancea, asa ca pt copii era ideala.

Statiunea Albena nu este f mare, dar este linistita, nu muzica si galagie ca in unele statiuni din tara.

Din fata hotelului puteai inchiria biciclete cu care sa te plimbi in statiune (foarte frumos, ne-a placut plimbarea); te mai puteai plimba cu trenuletul prin toata statiunea (si asta ne-a placut) sau puteai merge pe jos (cam 15 min) pana in centrul statiunii unde se aflau magazinele, cu suveniruri minunate si idei de cadouri.

Cam atat despre experienta noastra la Slavuna, ne-a placut foarte mult si recomandam hotelul celor care doresc un concediu linistit si un hotel decent, pe plaja.

Daca aveti intrebari, va raspund cu drag.

Trimis de mami de sebi in 17.07.13 12:10:15
Validat / Publicat: 17.07.13 13:00:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mami de sebi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la balconul camera noastre (Hotel Slavuna)

[17.07.13 12:44:38]

@mami de sebi: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro și în calitate de autor!

carmencita1
    [21.07.13 19:37:56]

@mami de sebi: Buna seara! In luna august merg la hotel Slavuna. Spuneti-mi va rog in legatura cu masa (mic dejun, pranz si seara) daca mancarea era ok?

Am citit postarea celor dinaintea dvs si m-au cam pus pe ganduri ca mancarea nu arata prea bine! Dvs ati fost multumiti din toate punctele de vedere, va rog lamuriti-va ca sa stiu la ce sa ma astept! Oricum nu mai pot anula rezerva la hotel, este deja platita!

Multumesc anticipat!

[23.07.13 08:55:01]

@carmencita1: Buna Carmencita, stiu ca va suna banal ce spun acum in legatura cu mancarea, dar gusturile sunt diferite de la om la om, asa ca ceea ce noua ni s-a parut ok, voua s-ar putea sa nu va placa. Deci nu-ti pot spune decat parerea mea in legatura cu mancarea si poate altii, conform gustului lor, ma vor contrazice. Noua ne-a placut. Asa cum am zis, noi mancam simplu, salate, legume si carne gatita cat mai fara sosuri. Si am fost multumiti, am gasit mereu cate ceva care ne place.

La micul dejun gaseai ochiuri, omleta, oua fierte, crenwursti/carnati, salate, cereale, lapte, iaurt, compot, fructe, paste cu branza si poate alte cateva feluri de mancare care se mai schimbau. La pranz si cina erau multe salate, legume, paste cu diferite sosuri, cartofi prajiti, orez, carne, peste, fructe. Si mai erau si ciorbe/supe/crème la fiecare pranz si cina, care noua ne-au placut (mai puneam putina lamaie/otet ciorbelor si erau ca acasa). Nu toate mancarurile erau pe placul nostru, normal, dar n-am plecat niciodata de la masa fara sa mancam ceva care ne place.

Stiu ca unele personae erau nemultumite de mancare, acum depinde si cu ce asteptari mergi acolo, noi am stiut cum va fi la un hotel de 3 stele asa ca n-am asteptat lux si servire la farfurie, stiam ca va fi sistem buffet/cantina si un pic aglomerat asa ca ne-am impus sa fim rabdatori.

Sper sa va placa hotelul si sa aveti un concediu frumos!

carmencita1
    [23.07.13 18:02:32]

Servus Mami de Sebi! Multumesc mult pt lamurire!

In urma review-urilor pozitive am ales Slavuna si nu as vrea sa facem vreo toxiinfectie alimentara cum au facut si altii! Mai ales ca de anul asta cica are 4*!

Spune-mi te rog de unde ati luat leva? Ati schimbat si in Albena? Stiti vreo casa de schimb ok?

Ms inca o data pt lamuri!

Iti doresc o zi buna!

[24.07.13 10:27:01]

@carmencita1: Buna din nou Carmencita! Am raspuns cu multa placere si sper sa aveti si voi un sejur placut, fara incidente.

Leva am schimbat la intrare in Bulgaria dar sunt case de schimb si in albena in centru, asa ca nu veti avea problem daca vreti sa schimbati (cam toate au acelasi curs). Mai sunt niste tipi care au un magazin la parterul hotelului Mura (vecin cu Slavuna) si ei schimbau bani (erau f de treaba) dar cred ca era mai bun cursul la casele de schimb.

O zi buna si tie!

[24.07.13 10:32:28]

@carmencita1: Tocmai am vazut ca a mai scris cineva un review frumos despre Slavuna, sper sa te incurajeze. Si vad ca sunt si cateva poze cu mancarea asa ca iti poti face o idee despre ce ofereau zilnic.

Dragoș_MD
    [24.07.13 15:06:28]

@carmencita1: pentru schimb valutar, există la intrarea în hotelul Gergana (aflat alături, că doar sunt un singur complex, împreună cu Mura) un bancomat - bagi cardul și scoți leva! Simplu, comod și sigur!

carmencita1, mami de sebi
    Alte impresii din această RUBRICĂSlavuna Hotel [Complex Gergana]: